Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Wymiana bramy garażowej

Przy okazji generalnego remontu domu wymienia się też bramę w garażu, aby pasowała do nowej stolarki i była bardziej komfortowa w obsłudze, czyli miała napęd. Który model wybrać, jak przygotować ściany i podłogę do jej montażu?

To jedne z ważniejszych pytań, które należy sobie zadać, planując wymianę bramy garażowej. Musimy dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw, zanim dobierzemy rodzaj skrzydła. Być może mamy na tyle dużo miejsca w garażu i przed nim, że nasz wybór nie będzie niczym ograniczony. Ale czy z każdego będziemy tak samo zadowoleni? Poznajmy rodzaje obecnie oferowanych bram garażowych, sposób ich działania i wymagania montażowe. Taki rekonesans z pewnością okaże się przydatny przed wizytą w salonach sprzedaży.

Cechy wjazdu a rodzaj skrzydła

Tam, gdzie wjazd jest krótki i niewygodny – co wymusza ciasne manewry samochodem lub pokonanie stromego spadku – sprawdzą się skrzydła, które przy poruszaniu dodatkowo nie zmniejszają już i tak niewielkiej przestrzeni. Zatem najlepsze w tym przypadku będą bramy rolowane i segmentowe. Te pierwsze zwijają się do skrzynki osadzonej przed otworem garażowym (montaż zewnętrzny) bądź za nim (montaż wewnętrzny). Ruch skrzydeł bram segmentowych natomiast odbywa się wzdłuż prowadnic. Brama „chowa się” wewnątrz garażu – pod sufitem lub przy ścianie. Pierwszy sposób charakterystyczny jest dla bram segmentowych górnych, których elementy ustawione są poziomo i poruszają się na rolkach po prowadnicy przytwierdzonej do ścian i sufitu. Segmenty skrzydeł bram bocznych osadzone są pionowo i po otwarciu najeżdżają na jedną ze ścian garażu.

 

Trochę większe wymagania co do wielkości wjazdu są przy bramach uchylnych. Na ich ruch potrzebować będziemy 1–2 m przed garażem. Szerokość bramy to nieco ponad 3 m, dlatego do garażu dwustanowiskowego potrzebne będą dwie, rozdzielone słupkiem. Ciężar bram uchylnych równoważą sprężyny, dzięki czemu można nimi poruszać bez dużego wysiłku.

Paulina Myszkowiak
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny