Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Klimatyzatory

Zbliżające się lato skłania do poszukiwania rozwiązania pozwalającego na komfortowe użytkowanie domu w czasie upałów. Do wyboru jest wiele urządzeń chłodzących różniących się funkcjonalnością i oczywiście ceną. Niektóre z nich można również wykorzystać do ogrzewania w chłodniejsze dni wiosny czy jesieni.

Moc potrzebna do schłodzenia pomieszczeń w okresie upałów znacznie przewyższa, niezbędną do ogrzewania w sezonie zimowym. Określenie zapotrzebowania na moc chłodzenia jest dość skomplikowane i wymaga uwzględnienia wielu czynników zewnętrznych (orientacja względem stron świata, wielkość i rodzaj oszklenia, izolacji cieplnej ścian) oraz wewnętrznych (mocy urządzeń wytwarzających ciepło, stopnia akumulacji cieplnej przegród, czy liczby przebywających osób).

 

W typowych warunkach użytkowania można przyjąć jako bazową moc chłodniczą 100–120 W/m2. Oczywiście, przy długotrwałych upałach należy liczyć się z tym, że nie zawsze możliwe będzie uzyskanie zadowalającej temperatury wewnątrz domu. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą można zmniejszyć między innymi przez zainstalowanie osłon przeciwsłonecznych – markiz, rolet itp. Zwłaszcza w oknach o dużej powierzchni z ukierunkowaniem na południe i zachód (największe nasłonecznienie).

WYBIERAMY

Dobór urządzeń chłodzących zależy od powierzchni/ kubatury pomieszczenia, wymaganej efektywności obniżania temperatury, jak też innych funkcji, które może pełnić klimatyzator. Większość dostępnych w handlu urządzeń pozwala na wykorzystywanie ich tak do chłodzenia jak i ogrzewania (tzw. tryb grzania, tryb pompy ciepła) oraz osuszania pomieszczeń. Podstawowym parametrem decydującym o wyborze będzie moc chłodnicza, podawana przez producentów jako moc nominalna (obliczeniowa). Jednak rzeczywista wydajność chłodzenia czy ogrzewania zmienia się, zależnie od różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Dla ułatwienia doboru urządzenia producenci często podają do jak dużego wnętrz (o przeciętnych warunkach użytkowania) przeznaczone są konkretne modele klimatyzatorów.

 

Warto też zwrócić uwagę na efektywność ich pracy, określoną klasą energetyczną (np. A, B). Etykieta energetyczna jest podobna jak na pralkach czy lodówkach. Przy czym dokładniejsze dane znajdziemy, porównując wartości wskaźników SEER (dla chłodzenia) i SCOP (dla ogrzewania). Są to sezonowe wskaźniki efektywności pracy klimatyzatorów. Wyznacza się je dla określonej strefy klimatycznej, zakładając pewien cykl rocznych zmian temperatury zewnętrznej. Wskaźniki określają ile razy pozyskana moc chłodnicza czy grzewcza będzie większa od mocy pobranej z sieci elektrycznej. Oczywiście, w warunkach testowych. Zatem, czym wyższe wartości SEER i SCOP, tym urządzenie będzie bardziej energooszczędne.

Cezary Jankowski
fot. Zymetric

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny