Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny

Nowoczesne wnętrze powinno być funkcjonalne. Osprzęt elektroinstalacyjny, który spełnia obecnie różne zadania, odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Urządzeń tego typu jest dziś na rynku niezliczona ilość – bez problemu wybierzemy takie, które będą odpowiadać naszym wymaganiom i pasować do wystroju pomieszczeń.

Producenci przywiązują coraz większą wagę do funkcjonalności osprzętu. Inwestorzy, którzy remontują lub wykańczają swoje domy, oprócz tradycyjnych łączników oświetleniowych i gniazd wtykowych montują ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny. Łączniki do niedawna były wykorzystywane tylko do włączania bądź wyłączania światła. Teraz przy użyciu wielofunkcyjnych przycisków, czy nawet ekranów dotykowych, steruje się rozmaitymi instalacjami.

 

Świat nie stoi w miejscu – we współczesnych domach coraz więcej jest różnego typu systemów (klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, żaluzje czy rolety z napędem elektrycznym, rozbudowany układ oświetlenia albo zautomatyzowany kocioł itd.). Pamiętajmy jednak, że zastosowanie wybranego łącznika wymaga odpowiedniego rozprowadzenia instalacji elektrycznej – ale niemal każdą funkcję da się zrealizować.

JASNO, GDY POTRZEBA

Odpowiednio dobrany osprzęt ułatwia codzienne życie. Wystarczy zamontować łączniki z czujnikiem ruchu, aby lampy włączały się automatyczne po wejściu do pomieszczenia, i samoczynne wyłączyły, po naszym wyjściu. Łączniki czasowe – przeznaczone do oświetlenia czy np. wentylacji – umożliwiają ustawienie czasu działania określonego układu. Do montażu naściennego przystosowane są też same czujniki. Zmierzchowe będą sterować oświetleniem, uwzględniając wschód i zachód słońca (to rozwiązanie najczęściej stosuje się w przypadku opraw instalowanych przed domem). Bardzo ważną rolę pełnią czujniki gazu oraz zalania wodą. W przypadku awarii, mogą nie tylko alarmować, ale też uruchomić elektrozawór zamykający dopływ gazu bądź wody. Zwiększają zatem nasze bezpieczeństwo i minimalizują straty materialne.

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje