Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny

Nowoczesne wnętrze powinno być funkcjonalne. Osprzęt elektroinstalacyjny, który spełnia obecnie różne zadania, odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Urządzeń tego typu jest dziś na rynku niezliczona ilość – bez problemu wybierzemy takie, które będą odpowiadać naszym wymaganiom i pasować do wystroju pomieszczeń.

Producenci przywiązują coraz większą wagę do funkcjonalności osprzętu. Inwestorzy, którzy remontują lub wykańczają swoje domy, oprócz tradycyjnych łączników oświetleniowych i gniazd wtykowych montują ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny. Łączniki do niedawna były wykorzystywane tylko do włączania bądź wyłączania światła. Teraz przy użyciu wielofunkcyjnych przycisków, czy nawet ekranów dotykowych, steruje się rozmaitymi instalacjami.

 

Świat nie stoi w miejscu – we współczesnych domach coraz więcej jest różnego typu systemów (klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, żaluzje czy rolety z napędem elektrycznym, rozbudowany układ oświetlenia albo zautomatyzowany kocioł itd.). Pamiętajmy jednak, że zastosowanie wybranego łącznika wymaga odpowiedniego rozprowadzenia instalacji elektrycznej – ale niemal każdą funkcję da się zrealizować.

JASNO, GDY POTRZEBA

Odpowiednio dobrany osprzęt ułatwia codzienne życie. Wystarczy zamontować łączniki z czujnikiem ruchu, aby lampy włączały się automatyczne po wejściu do pomieszczenia, i samoczynne wyłączyły, po naszym wyjściu. Łączniki czasowe – przeznaczone do oświetlenia czy np. wentylacji – umożliwiają ustawienie czasu działania określonego układu. Do montażu naściennego przystosowane są też same czujniki. Zmierzchowe będą sterować oświetleniem, uwzględniając wschód i zachód słońca (to rozwiązanie najczęściej stosuje się w przypadku opraw instalowanych przed domem). Bardzo ważną rolę pełnią czujniki gazu oraz zalania wodą. W przypadku awarii, mogą nie tylko alarmować, ale też uruchomić elektrozawór zamykający dopływ gazu bądź wody. Zwiększają zatem nasze bezpieczeństwo i minimalizują straty materialne.

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny