Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Pokrycia dachowe

Przy wyborze pokrycia trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu, jego konstrukcję i kształt. Po uwzględnieniu tych ograniczeń możemy swobodnie wybierać z arcybogatej oferty producentów dachówek, pokryć z blachy czy materiałów bitumicznych.

Pokrycie dachowe ma być ładne, ale przede wszystkim szczelne, trwałe i niepalne. Dobieramy je do architektury budynku – na klasyczny domek możemy dać blachodachówkę przetłoczoną w „s”, na budynek nowoczesny dachówkę płaską. Warto też wziąć pod uwagę otoczenie – nad morzem blaszany dach będzie bardziej narażony na korozję, a na dachówkach układanych pod drzewami pojawią się mech i porosty. Część budujących wybiera pokrycia typowe dla regionalnej architektury, np. na Podhalu dachy kryje się gontem albo blachą z posypką tłoczoną tak, żeby go przypominała.

 

Na większości dachów spadzistych, dominujących w naszym kraju, da się ułożyć dowolne pokrycie. Istnieją jednak pewne ograniczenia, z których należy zdawać sobie sprawę. Pierwsze to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – ten może określać nie tylko kształt i spadek dachu (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 35– 45°), ale nawet jego kolor. Pozostałe ograniczenia wynikają z właściwości materiału pokryciowego i zależności między pokryciem a więźbą oraz pokryciem i podkładem.

Janusz Werner
fot. Euronit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje