Materiały na przegrody zewnętrzne domu energooszczędnego

Materiały na przegrody zewnętrzne domu energooszczędnego

Budynki energooszczędne powinny być odpowiednio projektowane i starannie budowane z materiałów, które zapewnią koszty późniejszej eksploatacji na racjonalnie niskim poziomie. Projekt musi być opracowany szczegółowo w każdym detalu, a wykonawstwo zrealizowane zgodnie z jego wytycznymi i sztuką budowlaną. Dobór materiałów na ściany i ich ocieplenie jest jednym z pierwszych wyborów, które trzeba rozstrzygnąć.

Na energooszczędność domu wpływa wiele czynników – bryła budynku, grupowanie pomieszczeń zależnie od funkcji, usytuowanie w terenie i jego charakterystyka, orientacja względem stron świata, przegrody zewnętrzne, system wentylacji, ogrzewanie, sposób podgrzewania wody. Skoro ściany zewnętrzne mają wpływ na energooszczędność, to również materiał zastosowany do ich wykonania i ocieplenia nie jest bez znaczenia. Co prawda ściany obecnie najczęściej otula się grubą warstwą termoizolacji, która ma decydujące znaczenie dla izolacyjności cieplnej, jednak materiał konstrukcyjny też ma wpływ na straty ciepła.

 

W Polsce najwięcej domów energooszczędnych powstaje w technologii murowanej. Mogą być one zbudowane z dowolnego materiału, pod warunkiem że wykonawca będzie przestrzegał zaleceń producenta dotyczących zarówno materiału na mury jak i systemu ociepleń (w przypadku najpopularniejszych ścian warstwowych konieczne jest ocieplenie wełną lub styropianem o grubości 15–20 cm). Dobór odpowiedniej grubości elementów oraz prawidłowe ich murowanie i ocieplenie pozwala zbudować ściany zewnętrzne, które spełniają wymogi dotyczące niskiego współczynnika przenikania ciepła (jednego z najważniejszych kryteriów budynków energooszczędnych) na poziomie znacznie poniżej 0,20 W/(m2·K), podczas gdy obecnie najwyższa dopuszczalna przepisami wartość tego współczynnika ścian każdego nowego domu wynosi 0,23 W/(m2·K). Budujący mogą zdecydować się również na ściany jednowarstwowe, ale materiały na takie przegrody gwarantują obecnie uzyskanie współczynnika U niewiele niższego, niż 0,20 W/(m2•K).

 

W niniejszym artykule skupimy się właśnie na materiałach najczęściej stosowanych do murowania i ocieplania ścian domów energooszczędnych.

Joanna Dąbrowska
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły z tego numeru
Nowa oprawa starej willi
Kiedy Kasia kupiła zaniedbaną działkę ze starą willą, która wymagała remontu, od razu wzięła się za… ogród. Uznała, że najpierw powinna utworzyć dla rodziny przyjazną przestrzeń wypoczynkową na zewnątrz, ponieważ rośliny potrzebują czasu, żeby urosnąć. Jednoczenie stwierdziła, że dom potrzebuje lepszej zielonej oprawy, niż istniejąca. Nową aranżacją zieleni podkreśliła jego niedzisiejszy charakter.
Nowa oprawa starej willi
Montaż drewnianej okładziny ściennej
Drewno na ścianie jest ostatnio bardzo modne. Można nim wykończyć całą przegrodę, choć najczęściej materiałem tym dekoruje się tylko fragment ściany.
Montaż drewnianej okładziny ściennej
System nawadniania ogrodu
Krok po kroku pokazujemy, jak samodzielnie wykonać system nawadniania ogrodu.
System nawadniania ogrodu
Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym
Najpopularniejszym rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków jest w naszym kraju ta z drenażem rozsączającym. To rozwiązanie prawie bezobsługowe i tanie w eksploatacji, lecz nie pozbawione wad. Z których najpoważniejszą jest możliwość zamulenia drenażu – czego w zasadzie nie da się uniknąć.
Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym
Wymiana bramy garażowej
Przy okazji generalnego remontu domu wymienia się też bramę w garażu, aby pasowała do nowej stolarki i była bardziej komfortowa w obsłudze, czyli miała napęd. Który model wybrać, jak przygotować ściany i podłogę do jej montażu?
Wymiana bramy garażowej
Izolacja do poprawy
W starych domach, budowanych 20 lat temu i dawniej, mostków cieplnych często jest wiele. To efekt niestaranności wykonawców, ale również braku świadomości po stronie projektantów, inwestorów, kierowników budowy. Po prostu mostkami termicznymi nikt się za bardzo nie przejmował. Po latach nie wszystkie da się całkowicie wyeliminować. Jednak i tak wiele można poprawić. Żeby to zrobić, trzeba wiedzieć skąd się biorą, gdzie występują i na ile kłopotliwe będą poprawki.
Izolacja do poprawy
Porównanie 91 pomp ciepła
Wybór pompy ciepła to poważna decyzja. Chociażby ze względu na koszty, wynoszące przynajmniej około 20 000 zł. Musimy przede wszystkim postanowić, jakiego ma być typu, a to wymaga uwzględnienia warunków na naszej działce.
Porównanie 91 pomp ciepła
Farby do wnętrz
Malowanie jest najprostszym i najtańszym sposobem nie tylko na odświeżenie pomieszczeń, ale także nadanie im nowego wyglądu. Ściany można pokryć najprostszymi farbami akrylowymi, albo sięgnąć po dekoracyjne, mające niepowtarzalny charakter farby strukturalne. Należy pamiętać, że inaczej nakłada się je na nowe ściany, a inaczej na te już wcześniej malowane.
Farby do wnętrz
Klimatyzatory
Zbliżające się lato skłania do poszukiwania rozwiązania pozwalającego na komfortowe użytkowanie domu w czasie upałów. Do wyboru jest wiele urządzeń chłodzących różniących się funkcjonalnością i oczywiście ceną. Niektóre z nich można również wykorzystać do ogrzewania w chłodniejsze dni wiosny czy jesieni.
Klimatyzatory
Ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny
Nowoczesne wnętrze powinno być funkcjonalne. Osprzęt elektroinstalacyjny, który spełnia obecnie różne zadania, odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Urządzeń tego typu jest dziś na rynku niezliczona ilość – bez problemu wybierzemy takie, które będą odpowiadać naszym wymaganiom i pasować do wystroju pomieszczeń.
Ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny
Pomysły na oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie wnętrz nie powinno ograniczać się do żyrandola na środku sufitu. Zaplanujmy je w różnych punktach – tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Podświetlajmy ciekawe elementy wyposażenia (obrazy, rzeźby, rośliny) w celach dekoracyjnych. Nowoczesne rozwiązania dają wiele możliwości, ciekawe pomysły nasuwają się same.
Pomysły na oświetlenie wewnętrzne
Centralne odkurzanie
Jeszcze kilkanaście lat temu systemy centralnego odkurzania były w Polsce praktycznie nieznane. Dziś osoby budujące dom decydują się na nie coraz częściej, zaś producenci nieustannie podążają za potrzebami inwestorów. Oferują nowoczesne odkurzacze i rozmaite akcesoria, dzięki którym sprzątanie staje się łatwiejsze i skuteczniejsze.
Centralne odkurzanie
Kominki z funkcją grzewczą
W nowo budowanych domach jednorodzinnych powszechnie montuje się kominki z zamkniętym wkładem, ponieważ są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Oprócz tego mogą efektywnie i ekonomicznie ogrzewać budynek, jeśli zaopatrzy się je w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) albo zastosuje model z tzw. płaszczem wodnym.
Kominki z funkcją grzewczą
Pokrycia dachowe
Przy wyborze pokrycia trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu, jego konstrukcję i kształt. Po uwzględnieniu tych ograniczeń możemy swobodnie wybierać z arcybogatej oferty producentów dachówek, pokryć z blachy czy materiałów bitumicznych.
Pokrycia dachowe
Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna z rekuperatorem
Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. W naszym cyklu przyszedł czas na porównanie systemów wentylacji – tradycyjnej, nazywanej grawitacyjną oraz mechanicznej, najczęściej występującej jako instalacja z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem). Oba rozwiązania mają nam zapewnić świeże powietrze, jednak działają kompletnie inaczej.
Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna z rekuperatorem
5 sposobów na... Uzdatnianie wody
Podstawowym czynnikiem decydującym o sposobie uzdatniania wody jest jej skład, dlatego przed doborem odpowiedniej metody konieczne jest wykonanie przynajmniej podstawowej analizy fizykochemicznej. Dopiero potem, w zależności od tego, czy woda przeznaczona jest do picia czy do celów gospodarczych, dobiera się urządzenia.
5 sposobów na... Uzdatnianie wody
Przygotowanie i dystrybucja c.w.u.
Ciepła woda użytkowa jest tak samo potrzebna jak ogrzewanie domu. I zwykle zapewnia ją ten sam kocioł. Jednak możliwości jest znacznie więcej, a nawet ogrzewanie przez kocioł oznacza w rzeczywistości dwa zupełnie różne systemy. Zanim dokonamy wyboru, powinniśmy wiedzieć, jakie są ich mocne i słabe strony.
Przygotowanie i dystrybucja c.w.u.
Ogrzewanie domu
Grzejniki czy podłogówka? Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania domu. Im wcześniej podejmiemy te decyzje tym lepiej, bo nasza swoboda wyboru będzie wówczas największa.
Ogrzewanie domu
Instalacja alarmowa i inteligentna
Przejście nawet przez wysoki mur zajmuje włamywaczowi zwykle tylko kilkadziesiąt sekund, zbicie okna czy otwarcie zamka niewiele więcej, dlatego większość właścicieli nowo budowanych domów zakłada instalację alarmową. Ostrzeże ona mieszkańców o sforsowaniu ogrodzenia i wyśle jednocześnie sygnał do firmy ochroniarskiej. Warto również zdecydować się na instalację inteligentną, która ułatwi zarządzanie bezpieczeństwem budynku i całej posesji.
Instalacja alarmowa i inteligentna
Okna, drzwi i rolety antywłamaniowe
Ponad 80% wszystkich prób włamań dotyczy przeszklonych elementów budynku oraz drzwi zewnętrznych. Decydując się na stolarkę odporną na włamanie warto wiedzieć według jakich wytycznych jest klasyfikowana i w jakie rozwiązania może być wyposażona. W trosce o bezpieczeństwo najlepiej od razu okna uzbroić też w rolety o podwyższonej odporności na włamanie.
Okna, drzwi i rolety antywłamaniowe
Ogrodzenie i strefa zewnętrzna
Typowe ogrodzenie złodzieja nie powstrzyma, murów obronnych z fosą nikt przy domu nie wznosi, a płot „pod prądem” jest zakazany. Czy to oznacza, że z zabezpieczeniami antywłamaniowymi musimy wycofać się do budynku? Niezupełnie, na posesji możemy spróbować intruza odstraszyć, a jak się nie uda, to przynajmniej nie ułatwiać mu roboty.
Ogrodzenie i strefa zewnętrzna
Tarasy z zadaszeniem lub markizą
Jakość użytkowania tarasu wynika z wielu rozmaitych czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, kształt, zadaszenie, technologia budowy, sposób i staranność wykończenia, wreszcie – odpowiednie wyposażenie i umeblowanie. O tym, jak u siebie rozwiązali wyżej wymienione elementy, opowiedzieli nasi Czytelnicy. Część z nich przy budowie tarasu zastosowała metodę na mokro, a część na sucho. Niektórzy pomyśleli też o zadaszeniu.
Tarasy z zadaszeniem lub markizą
Okna dachowe
Okna dachowe można założyć na każdym nowym oraz istniejącym dachu, fachowcom czynność ta zajmuje najwyżej kilka godzin. Oferta producentów obejmuje modele bardzo dobrze zaizolowane termicznie i z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Nasi Czytelnicy z nich skorzystali i ocenili, czy naprawdę warto to było zrobić.
Okna dachowe
Obszerny, ale przystępny kosztowo
Widząc tak świetnie zbudowany i wykończony dom z zaledwie kilkuletnim stażem, Kasia i Marcin nie wahali się długo z kupnem. Budynek nie należy do małych, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zainteresowali się rzeczywistymi kosztami jego utrzymania. Zachęcały, a nie odstraszały, do dokonania transakcji.
Obszerny, ale przystępny kosztowo
Z dobudowanym garażem
Joanna i Mariusz z założenia nie chcieli zamieszkać w dużym domu. W wybranym gotowym projekcie prawie idealnie dopasowali wielkość strefy mieszkalnej, lecz mocno nie doszacowali garażowej i gospodarczej. Nie obyło się więc bez rozbudowy domu.
Z dobudowanym garażem
Modny dom
Nasze czasopismo ma 20 lat. Czy w tym czasie polski dom jednorodzinny jakoś się zmienił? Czy marzenia i oczekiwania współczesnych inwestorów różnią się tych sprzed dwóch dekad? Tak, i myślę, że będziecie Państwo zaskoczeni, jak bardzo.
Modny dom
Modny dom
Nasze czasopismo ma 20 lat. Czy w tym czasie polski dom jednorodzinny jakoś się zmienił? Czy marzenia i oczekiwania współczesnych inwestorów różnią się tych sprzed dwóch dekad? Tak, i myślę, że będziecie Państwo zaskoczeni, jak bardzo.
Modny dom
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz