Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017

5 sposobów na... Uzdatnianie wody

Podstawowym czynnikiem decydującym o sposobie uzdatniania wody jest jej skład, dlatego przed doborem odpowiedniej metody konieczne jest wykonanie przynajmniej podstawowej analizy fizykochemicznej. Dopiero potem, w zależności od tego, czy woda przeznaczona jest do picia czy do celów gospodarczych, dobiera się urządzenia.

Do doboru metod przygotowania wody dla domu wystarcza podstawowa analiza jej składu, jaką oferują np. laboratoria w Sanepidzie. W zależności od województwa kompletne badanie fizykochemiczne (mętność, barwa, zapach, odczyn, żelazo ogólne, mangan, amoniak/ jon amonowy, azotany, przewodność i twardość) i mikrobiologiczne (np. bakterie grupy Coli, enterokoki kałowe) kosztuje 350–500 zł. Samo badanie bakteriologiczne to koszt 150–200 zł.

 

Procedura wykonania badania w Sanepidzie najczęściej wygląda tak, że podpisuje się umowę – zlecenie wykonania badania, czeka się na podbranie próbek (przez pracownika stacji) i po ok. 10 dniach dostaje się pocztą wyniki analizy wraz z fakturą do zapłacenia. W niektórych oddziałach, np. w Warszawie próbki można pobrać samodzielnie i zawieźć do laboratorium, co nieco przyspiesza całą procedurę. W tym celu odbiera się 5 buteleczek wraz z instrukcją w jaki sposób wodę pobrać (np. dokładnie umyć i zdezynfekować kran, zdemontować perlator). Za usługę płaci się po przywiezieniu próbek i po 10 dniach odbiera wyniki.

Anna Chmiel
fot. BWT

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!