Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna z rekuperatorem

Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. W naszym cyklu przyszedł czas na porównanie systemów wentylacji – tradycyjnej, nazywanej grawitacyjną oraz mechanicznej, najczęściej występującej jako instalacja z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem). Oba rozwiązania mają nam zapewnić świeże powietrze, jednak działają kompletnie inaczej.

ZASADA DZIAŁANIA

Grawitacyjna

 

Wentylacja grawitacyjna funkcjonuje dzięki ruchowi powietrza wywołanemu różnicą jego temperatury, gęstości i ciśnienia. Zimne, gęstsze powietrze zewnętrzne napływa do pomieszczeń przez nawiewniki (nawietrzaki) i inne nieszczelności budynku i wypiera rzadsze, ciepłe powietrze zużyte. Usunięcie powietrza zużytego umożliwiają pionowe kanały wentylacyjne w kominach. Wymiana jest tym intensywniejsza, im większa jest różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz, a kanały wentylacyjne wyższe.

 

Trzeba jednak pamiętać, że zużyte powietrze musi być na bieżąco zastępowane nowym z zewnątrz. Dlatego system nie może działać zarówno jeżeli zasłonimy kratki wentylacyjne w kominach, jak i kiedy zamkniemy nawiewniki (albo w ogóle ich nie będzie). Nawiewniki najczęściej zakłada się w ramach okiennych, zdecydowanie rzadziej w samych ścianach. Dawniej obywano się bez nich, ale wyłącznie dlatego, że okna i drzwi były bardzo nieszczelne. Namiastką wentylacji grawitacyjnej jest wietrzenie poprzez otwarcie okien. Jednak ten sposób wymiany powietrza jest niemal zupełnie nie przewidywalny, nie zapewnia komfortu i może powodować bardzo duże straty ciepła. Dlatego nie można traktować jako równoważnego prawdziwej wentylacji.

 

Mechaniczna

 

W wentylacji mechanicznej ruch powietrza wymuszają wentylatory. Może być ona:

  • wywiewna – z wentylatorem wyciągowym i napływem powietrza przez nawiewniki, jak w wentylacji grawitacyjnej;
  • nawiewno-wywiewna z wentylatorami nawiewnym oraz wywiewnym umieszczonymi w centrali.

Ten drugi system jest obecnie znacznie popularniejszy. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego, popularnie nazywany rekuperacją. W centrali znajduje się wymiennik ciepła, przez który przepływają obie strugi powietrza. Dzięki temu powietrze zużyte, zanim zostanie usunięte, oddaje swe ciepło świeżemu powietrzu nawiewanemu.

 

Siłą napędową wymiany powietrza jest prąd zużywany przez wentylatory. Płacimy za niego, ale równocześnie oszczędzamy sporo ciepła, które też przecież nie jest za darmo. Ponadto intensywność wietrzenia możemy w pełni kontrolować. Warunki zewnętrzne nie mają tu znaczenia. Centrala wentylacyjna jest ponadto wyposażona w filtry pozwalające wstępnie oczyścić powietrze nawiewane, co może być ważne dla osób uczulonych na pyłki lub jeśli dom stoi np. przy ruchliwej drodze, gdzie powietrze jest zanieczyszczone.

Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje