Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Instalacja alarmowa i inteligentna

Przejście nawet przez wysoki mur zajmuje włamywaczowi zwykle tylko kilkadziesiąt sekund, zbicie okna czy otwarcie zamka niewiele więcej, dlatego większość właścicieli nowo budowanych domów zakłada instalację alarmową. Ostrzeże ona mieszkańców o sforsowaniu ogrodzenia i wyśle jednocześnie sygnał do firmy ochroniarskiej. Warto również zdecydować się na instalację inteligentną, która ułatwi zarządzanie bezpieczeństwem budynku i całej posesji.

Alarm w domu to obecnie standard. Koszt założenia typowej instalacji zasilanej przewodowo jest niewielki i najlepiej już na etapie układania elektryki odpowiednio zaplanować rozmieszczenie czujek i rozprowadzić zasilanie alarmu. Droższe elementy, czujki i inny niezbędny osprzęt można kupić i zamontować później. W opcji bezprzewodowej, moment na wyposażenie w nią budynku jest dowolny, ale i koszty zwykle większe.

Z kablem czy bez?

Najpopularniejszy system przewodowy (sygnały przekazywane są przewodami niskonapięciowymi) najlepiej montować na etapie stanu surowego. W gotowym domu założenie takiego systemu będzie trudniejsze, bo kable układa się pod tynkiem. Przewody mogą być prowadzone od czujki do czujki albo promieniowo – każdą czujkę łączy się z centralą osobno. Pierwsze rozwiązanie jest mniej pracochłonne, tańsze, lecz bardziej zawodne, gdyż pojedyncze uszkodzenie odłącza kilka detektorów. W układzie promieniowym znacznie łatwiej zlokalizować uszkodzenie.

 

System bezprzewodowy (sygnał przepływa drogą radiową) nie wymaga układania kabli w ścianach, dlatego można go założyć nawet w użytkowanym już domu. Taką instalację nie tylko łatwiej się montuje, ale też w dowolnym momencie można ją zmodyfikować, na przykład zmienić ustawienie czujników. Niestety, taki system jest droższy od typowego z zasilaniem elektrycznym.

Joanna Dąbrowska
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje