Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017
Ogrodzenie i strefa zewnętrzna

Typowe ogrodzenie złodzieja nie powstrzyma, murów obronnych z fosą nikt przy domu nie wznosi, a płot „pod prądem” jest zakazany. Czy to oznacza, że z zabezpieczeniami antywłamaniowymi musimy wycofać się do budynku? Niezupełnie, na posesji możemy spróbować intruza odstraszyć, a jak się nie uda, to przynajmniej nie ułatwiać mu roboty.

Z policyjnych statystyk wynika, że liczba kradzieży z włamaniem spadła w naszym kraju przez 10 lat prawie dwukrotnie – z niespełna 142 tys. w roku 2007 do 77 tys. w 2016. Wzrosła też wykrywalność: z 27% w roku 2007 do 34,5% w ubiegłym. Właściciele domów lepiej je zabezpieczają, ale przestępcy stosują coraz to nowe sposoby działania – np. przez wywiercony w ramie okna otwór wpuszczają gaz usypiający.

 

Dlatego o zabezpieczeniu swego majątku, a nierzadko i zdrowia, warto pomyśleć już na etapie poszukiwania działki. Posesja na odludziu, z dala od innych domów, otoczona krzakami czy przy lesie, zawsze będzie łatwiejszym łupem. Bezpieczniejsza jest zwarta zabudowa, niektórzy szukają więc domów na zamkniętych albo strzeżonych osiedlach. Ważny jest dojazd do posesji – prostą, asfaltową drogą patrol z agencji ochrony czy policja szybciej dotrą na miejsce. Znaczenie ma również projekt budynku – im więcej wejść (dodatkowe drzwi z tyłu), więcej okien, szczególnie nisko umieszczonych, tym dla złodzieja lepiej. Dlatego wśród projektów indywidualnych pojawiają się domy, które pod nieobecność właścicieli zmieniają się w fortece nie do zdobycia.

Janusz Werner
fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny