Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Wybieramy drzwi

Drzwi wraz z meblami współtworzą wnętrze, zatem ich wygląd jest bardzo ważny. Jednak wyboru nie możemy dokonywać w oderwaniu od ich parametrów technicznych i aspektów architektonicznych mieszkania czy domu.

 Wybieramy drzwi

POCIĄGAJĄCA NOWOCZESNOŚĆ

Stając przed koniecznością wyboru drzwi, musimy uporać się z wieloma kwestiami – skupiamy się oczywiście na wyglądzie, ale na początku drogi ważniejsze są ograniczenia i możliwości techniczne. Wielkość otworu wejściowego, a także grubość muru pociągają za sobą decyzje związane z doborem modelu skrzydła, a także ościeżnicy, którą kupujemy osobno.

 

Chodzi przede wszystkim o jej typ. Najprostszy to ościeżnica stała, która nadaje się tylko do muru o typowej grubości 6-10 cm. Ościeżnicę regulowaną można montować w nietypowych otworach drzwiowych, ale pod warunkiem, że grubość ściany wynosi co najmniej 7,5 cm. Zwolennicy oryginalnych rozwiązań z pewnością zainteresują się popularną za oceanem i coraz częściej wybieraną u nas ościeżnicą bezprzylgową. Dzięki niej można uzyskać ciekawy efekt, ponieważ rezygnacja z przylgi wymusza ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła (choć trzeba pamiętać, że zawiasy są niewidoczne tylko przy drzwiach zamkniętych).

 

Modnym ostatnio rozwiązaniem są drzwi z ukrytymi ościeżnicami, dzięki nim skrzydło zlicowane jest ze ścianą. Jeśli skrzydło i ścianę wykończymy w ten sam sposób, widoczna będzie tylko linia oddzielająca skrzydło od muru i klamka. Zawiasy takich drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę, i umożliwiają otwieranie skrzydła pod kątem 180°. Ujawniają się dopiero po otworzeniu drzwi. Niewidoczna pozostaje ościeżnica, którą przykrywa się tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową, a opaska wokół drzwi staje się niepotrzebna. Decyzję o zamontowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą warto podjąć na wczesnym etapie remontu, bowiem montaż takiej ościeżnicy wiąże się z ingerencją w ścianę.

fot. PORTA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny