Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Oświetlenie salonu

Kupowanie lamp może wydawać się samą przyjemnością, ale w rzeczywistości to niełatwe zadanie. Wśród tak wielu pięknych i oryginalnych opraw oświetleniowych trzeba przecież wybrać te, które stworzą salon – poprawią jego funkcjonalność, zaakcentują styl i ulepszą proporcje.

 Oświetlenie salonu

POLICZ, ZANIM KUPISZ

Uroda i różnorodność dostępnych na rynku opraw oświetleniowych potrafi czasem uniemożliwić dobry wybór. Zanim więc odwiedzimy sklep, zastanówmy się na chłodno, jakiego typu oświetlenia potrzebuje nasz salon.

 

Odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie funkcje będzie pełnił. Czy posłuży tylko do spotkań towarzyskich i popołudniowej rozrywki? A może jest połączony z jadalnią lub od czasu do czasu staje się gabinetem do pracy? Wielofunkcyjne pomieszczenie będzie potrzebowało różnorodnych lamp. Zarówno służących do ogólnego rozświetlenia, jak i tych wyspecjalizowanych – np. zwisających nad blatem stołu, ustawionych na biurku czy zamocowanych na ścianie.

 

Znaczenie ma też wielkość salonu. W dużym i wysokim można sobie z powodzeniem pozwolić na efektowne wiszące lampy centralne – żyrandole czy przeskalowane ogromne klosze. W małym już nie za bardzo. Jeśli nie mamy pewności, jaka lampa sprawdzi się w naszym salonie, najlepiej posłużyć się matematyką. Zaleca się, by odległość od podłogi do żyrandola wynosiła 210 cm, dlatego w niewysokich mieszkaniach (ok. 250 cm) optymalnym rozwiązaniem jest plafon. Pamiętajmy też o efektach świetlnych – im oprawa ma krótszy sznur (jest wyżej zawieszona), tym światło ogarnia większą przestrzeń i odwrotnie.

 

By z kolei określić odpowiednią do wnętrza średnicę żyrandola, trzeba zrobić wyliczenie: szerokość i długość pokoju (np. 300 i 450 cm) należy podzielić przez 30. Otrzymane liczby dodać, a sumę pomnożyć przez 2,5 (dla naszego przykładowego salonu optymalna średnica to ok. 60 cm).

fot. MILANTEX

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny