Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Ściany i podłogi w kuchni

Są tłem, ale mogą być także ozdobą. A jednak walory estetyczne kuchennych ścian i podłogi nie powinny przesłonić ich zalet praktycznych, które w miejscu intensywnej pracy "na gorąco" są nie mniej istotne od urody.

  Ściany i podłogi w kuchni

PŁASZCZYZNOWE DYLEMATY

Wybierając sposób wykończenia kuchennych ścian i podłogi, mamy do rozważenia kilka kwestii. Pierwsza z nich to trwałość i odporność – tutaj wszelkie powierzchnie, zarówno poziome, jak i pionowe, powinna cechować niewrażliwość na zmiany temperatury i wilgotności, działanie chemii (tej naturalnej, zawartej w niektórych produktach spożywczych, oraz syntetycznej, wchodzącej w skład domowych środków czyszczących), a także na uszkodzenia mechaniczne, których potencjalnym źródłem są noże, tłuczki, garnki czy stołowe szkło. Na tym nie kończą się jednak kryteria wyboru.

 

Musimy też określić najbliższy nam styl kuchennego wnętrza; zdecydować, czy jego kulinarną specyfikę chcemy wyeksponować, czy – przeciwnie – pragniemy zamaskować oczywistość funkcji. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest częścią otwartej strefy dziennej. Zwykle bywa widoczna z salonu, dlatego nad charakterem tego widoku warto się zastanowić, a kolorystyka oraz faktura ścian i posadzki mają na niego niebagatelny wpływ.

 

Strefę kuchenną można wyodrębnić gatunkiem podłogi, ale dzięki najnowszym technologiom posadzkowym można ją również harmonijnie scalić z jadalnią i pokojem dziennym. Podobna zasada dotyczy ścian, dlatego decyzja o randze, jaką nadamy kuchennemu wnętrzu, zależy tylko od nas.

fot. BLACK RED WHITE

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!