Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Ściany i podłogi w kuchni

Są tłem, ale mogą być także ozdobą. A jednak walory estetyczne kuchennych ścian i podłogi nie powinny przesłonić ich zalet praktycznych, które w miejscu intensywnej pracy "na gorąco" są nie mniej istotne od urody.

 Ściany i podłogi w kuchni

PŁASZCZYZNOWE DYLEMATY

Wybierając sposób wykończenia kuchennych ścian i podłogi, mamy do rozważenia kilka kwestii. Pierwsza z nich to trwałość i odporność – tutaj wszelkie powierzchnie, zarówno poziome, jak i pionowe, powinna cechować niewrażliwość na zmiany temperatury i wilgotności, działanie chemii (tej naturalnej, zawartej w niektórych produktach spożywczych, oraz syntetycznej, wchodzącej w skład domowych środków czyszczących), a także na uszkodzenia mechaniczne, których potencjalnym źródłem są noże, tłuczki, garnki czy stołowe szkło. Na tym nie kończą się jednak kryteria wyboru.

 

Musimy też określić najbliższy nam styl kuchennego wnętrza; zdecydować, czy jego kulinarną specyfikę chcemy wyeksponować, czy – przeciwnie – pragniemy zamaskować oczywistość funkcji. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest częścią otwartej strefy dziennej. Zwykle bywa widoczna z salonu, dlatego nad charakterem tego widoku warto się zastanowić, a kolorystyka oraz faktura ścian i posadzki mają na niego niebagatelny wpływ.

 

Strefę kuchenną można wyodrębnić gatunkiem podłogi, ale dzięki najnowszym technologiom posadzkowym można ją również harmonijnie scalić z jadalnią i pokojem dziennym. Podobna zasada dotyczy ścian, dlatego decyzja o randze, jaką nadamy kuchennemu wnętrzu, zależy tylko od nas.

fot. BLACK RED WHITE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny