Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Oświetlenie łazienki

Łazienkowe lampy mają do spełnienia ważne zadania funkcjonalne, ale światło i woda to także wyjątkowo efektowny duet aranżacyjny. A łazienka, dzięki nowoczesnym bezpiecznym technologiom, staje się wdzięcznym miejscem do świetlnych eksperymentów.

  Oświetlenie łazienki

LUKSUS W LUKSACH

Światło w łazience służy przede wszystkim naszej wygodzie. Dobre oświetlenie oznacza komfort przy zabiegach higienicznych: myciu, pielęgnacji, makijażu czy goleniu. Ale lampy i oprawy mają też drugie oblicze: wydobywają piękno aranżacji, budują nastrój, a nawet pewną dramaturgię wnętrza, podkreślają jego najciekawsze fragmenty i najbardziej efektowne elementy. I właśnie ta ich funkcja – dekoracyjna – w łazience z roku na rok zyskuje na znaczeniu.

 

Dziś zdajemy już sobie sprawę, że projekt oświetlenia to pełnoprawny i znaczący składnik koncepcji wystroju i wyposażenia pokoju kąpielowego. Światło może wiele, i to nawet w małej łazience, w której przecież szczególnie cenne są dekoracje nie wymagające wiele miejsca. W niedużej toalecie to właśnie jasna poświata zwielokrotniona przez odbicie w lustrze może być efektem "wow".

 

Górne światło w łazience jest oczywiście potrzebne – rozjaśnia równomiernie całe pomieszczenie i wprowadza pogodny nastrój. Kilkanaście lat temu rolę tę spełniały głównie plafoniery, które kupowało się w komplecie z kinkietami; dziś mamy znacznie więcej możliwości. Obok trochę już opatrzonych, ale niewątpliwie praktycznych halogenowych lub diodowych oczek, montowanych w suficie podwieszanym (część z nich ma ruchomą obsadkę, co pozwala regulować kierunek światła w zależności od potrzeby) oferowane są ledowe węże świetlne do montażu w szczelinie na obwodzie sufitu, a także gotowe sufity napinane – półprzezroczyste membrany, które po podświetleniu wyglądają niezwykle efektownie.

 

Przy wyborze rozwiązania zwróćmy uwagę na rodzaj źródła światła, każde zapewnia bowiem poświatę o nieco odmiennej barwie. Charakter oświetlenia ogólnego powinien być przyjazny dla oka. Ma ono przecież zapewnić nam dobre samopoczucie, dlatego musi podkreślać nie tylko urodę wnętrza, ale także naszą.

fot. DECOROOM.EU

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!