Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Oświetlenie kuchni

Potrzebne jest u sufitu, nad blatem roboczym, nad płytą grzewczą i zlewozmywakiem. Światło w kuchni pełni różne role, ale jeśli będziemy mieć na nie dobry przepis, efekt będzie doskonały

 Oświetlenie kuchni

JASNE, ŻE BEZ KONTRASTU

Kuchnia to zazwyczaj pomieszczenie wielofunkcyjne, dlatego też zaplanujmy tu wielozadaniowe oświetlenie. Ponieważ musi ono ułatwiać nam pracę, powinniśmy je rozlokować w newralgicznych punktach, czyli m.in. nad blatem roboczym. Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z oświetlenia ogólnego. Lampy sufitowe to niejako baza, do której dodajemy oświetlenie boczne. Nie musi być bardzo jasne, lecz ma zapewniać komfort np. przy sprzątaniu kuchni.

 

Z tego względu dobre są oprawy sufitowe dające światło rozproszone albo odbite. Rozproszone światło pozwoli uniknąć męczących dla oczu kontrastów między jasnymi a ciemnymi częściami pomieszczenia. Pożądany efekt zapewnią nam lampy o przezroczystych jasnych kloszach oraz oczka LED rozmieszczone na całej płaszczyźnie sufitu. Innym rozwiązaniem będą halogeny lub ledy w oprawach rozpraszających światło, zawieszone na linkach lub szynach tworzących system.

 

Liczba i rozmieszczenie takich punktów świetlnych wymaga dokładnego zaprojektowania, ale jednocześnie daje duże możliwości – oprawy można w razie potrzeby przesuwać i zmieniać ich kąt nachylenia. Modne dziś i efektowne lampy wiszące o nieprzezroczystych kloszach możemy wykorzystać jako światło punktowe do oświetlenia niewielkiej płaszczyzny, np. stołu lub wyspy kuchennej. Będą one też pełniły funkcję dekoracyjną.

fot. ARTEIDEA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny