Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Dekoracja okna

Zapewniają nam wieczorem intymność i spokojny sen, gdy za oknem sypialni mamy uliczne latarnie, i chronią przed ostrym słońcem w upalny letni dzień. Zasłony i rolety to niezbędne elementy wyposażenia, które bywają także prawdziwą ozdobą wnętrza.

 Dekoracja okna

ZALETY TRADYCYJNYCH ROZWIĄZAŃ

Mimo ogromnej różnorodności dekoracji okiennych, wiele osób nie wyobraża sobie pomieszczeń bez klasycznych zasłon i firan. Sprawdzają się bowiem na wielu frontach – zasłaniają lub zaciemniają okno, dekorują, ocieplają wnętrze (nie tylko wizualnie). Poza tym oferta tkanin jest ogromna i bardzo ciekawa. Z łatwością dobierzemy takie, dzięki którym szybko zmienimy charakter wnętrza, a nawet poprawimy jego proporcje.

 

Zanim kupimy zasłony i firany, zastanówmy się, jak słoneczne są nasze pomieszczenia i jaką pełnią funkcję. W pokojach, w których okno wychodzi na północ lub wschód, sprawdzą się jasne zasłony z materiału przepuszczającego światło. Z kolei w oknach od strony południowej i zachodniej, idealne będą grubsze tkaniny w ciemniejszych kolorach. Weźmy też pod uwagę, że dobra izolacja okna od słońca, księżyca i ulicznych latarni konieczna będzie w sypialni. Nie bez znaczenia jest też widok z okna. Ładnego nie musimy kamuflować, ale jeśli za oknem mamy inny blok lub szarą ulicę, warto rozważyć, czy przytulności i urody wnętrzu nie doda firana o gęstym splocie, która nie zatrzyma słońca, ale za to rozmyje nieco widok na to, co jest przed budynkiem.

 

Na przejrzystość firan i zasłon ma wpływ nie tylko gęstość splotu i kolor, ale też marszczenia i drapowania. By tkaniny ładnie się układały, ich szerokość powinna być większa przynajmniej o 50% od długości karnisza (przy sutych marszczeniach może stanowić nawet trzykrotną jego długość).

fot. JVD

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny