Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Planujemy przestrzeń dzienną

Współczesny salon bywa nie mniej reprezentacyjny niż dawniej. Jednak ma znacznie więcej obowiązków. Musi pełnić funkcję miejsca relaksu domowników, czasem sypialni i domowego biura, ale jednocześnie powinien być przygotowanym na przyjęcie gości. Jak go zaprojektować, żeby stanął na wysokości zadania?

  Planujemy przestrzeń dzienną

SALON NA KILKU ETATACH

Nie ma jednej recepty na dobre zaplanowanie i wyposażenie salonu. Większość decyzji w tej kwestii jest uzależniona od jego wielkości, usytuowania względem innych pomieszczeń w domu i funkcji, jakie będzie pełnił. W dużym domu, salon nie musi wypadać ze swojej tradycyjnej roli – pozostaje miejscem, gdzie odpoczywamy i przyjmujemy gości. To znacznie upraszcza wybór wyposażenia. W małym mieszkaniu, ma być gotowy na nieustanne metamorfozy, bowiem przewidujemy dla niego rozmaite misje do spełnienia. Będzie jednocześnie pokojem gościnnym i telewizyjnym, jadalnią i domowym biurem, a wieczorem zamieni się w sypialnię.

 

Ten salon, podobnie jak pierwszy, trzeba wyposażyć w meble wypoczynkowe. Powinny one jednak sprostać nie tylko intensywnej eksploatacji, ale też – przeobrażać się w miejsce do spania, być schowkiem na pościel, i oczywiście, zapewnić komfort, gdy relaksujemy się po pracy. Choć meble są coraz ładniejsze i coraz doskonalsze, wciąż konieczność zastosowania funkcjonalnych rozwiązań i ograniczenia rozmiarów zmuszają projektantów do kompromisów. To dlatego rozkładanym, kompaktowym meblom może czasem brakować lekkości.

 

I choć na razie naukowcy nie wiedzą, jak manipulując wymiarami, zmieścić coś większego do czegoś mniejszego, to nowoczesne szafki i siedziska z pojemnikami wydają się być bliskie sprostania temu zadaniu.

fot. PLANIKA

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!