Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Dekoracja stołu

To wydaje się proste. Ustawiamy kilka talerzy, kładziemy sztućce i stół nakryty. Jednak efekt nie zawsze nas zadowala. Czasem talerze nie pasują do obrusa, a innym razem po prostu czegoś brakuje – małej kropki nad "i". Nie bez powodu o dekoracji stołu mówimy, że to sztuka.

 Dekoracja stołu

OD CZEGO ZACZĄĆ

W czasie wspólnych posiłków ważną rolę odgrywa nie tylko smaczna kuchnia i dobrane towarzystwo. Wiele zależy również od estetyki wnętrza i nakrycia stołu. Znaczenie ma nawet kształt blatu – okrągły sprzyja swobodnej atmosferze, zaś prostokątny sprawdzi się podczas oficjalnych spotkań. Istotne jest również zachowanie odległości między gośćmi, a także między nakryciami – optymalna wynosi 80 cm i liczy się od środka jednego do środka drugiego, sąsiadującego talerza. Większa odległość może utrudnić komunikację, a stół może wyglądać zbyt ubogo. Mniejsza z kolei, stwarza dyskomfort podczas jedzenia i może sprawiać wrażenie ciasnoty i natłoku.

 

Do rodzaju spotkania dobieramy naczynia stołowe. Białe, o klasycznej formie i delikatnych zdobieniach zwykle rezerwuje się dla większych uroczystości takich, jak np. kolacja wigilijna. Z kolei kolorowa prosta ceramika idealnie pasuje do śniadania w gronie najbliższych. Dla elementów pojawiających się na stole bazę i punkt odniesienia stanowi obrus. Obrusy tkane, wyszywane, atłasowe sprawiają, że stół nabiera eleganckiego charakteru, podczas gdy tkaniny bawełniane wprowadzają bardziej swojski, domowy klimat.

fot. ROSSI

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny