Nowa jakość termoizolacji - styropian formowany

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nowa jakość termoizolacji - styropian formowany

Styropian znajduje powszechne zastosowanie przy ocieplaniu budynków, a jego poszczególne odmiany mogą się diametralnie różnić pod względem parametrów, wsadu surowcowego, a nawet sposobów produkcji. Technologią, która ma szansę zmienić rynek termoizolacji, jest metoda agregatowa, którą producenci wykorzystują do wytwarzania płyt o udoskonalonych właściwościach.

aktualizacja: 2018-08-31 14:43:04

Polistyren ekspandowany, w skrócie EPS, jest stosowany jako materiał termoizolacyjny już od lat 50. W dekadę później jego podstawowa, biała odmiana znalazła powszechne zastosowanie jako materiał stosowany przy termomodernizacjach budynków metodą ETICS. Dziś jest dostępny w formie prostokątnych płyt, które w zależności od zastosowanych domieszek i przeznaczenia mogą przybierać różne kolory.

Obecnie najlepszym izolatorem jest szary styropian, którego właściwości poprawia dodatek kompozytu grafitu. Kolejną ważną zmianą, która ma wpływ na parametry styropianu, jest metoda jego produkcji. Oprócz najczęściej spotykanego styropianu ciętego z bloku na rynku pojawiły się płyty formowane w prasie.

Czym różnią się od klasycznego styropianu?

Grafitowe płyty ETIXX produkowane metodą formowania w prasie.

Pełna powtarzalność parametrów

Choć oba rodzaje styropianu - cięty z bloku i bezpośrednio formowany powstają z polistyrenu w postaci spienionego granulatu, przebieg samego procesu produkcyjnego jest inny.

W tradycyjnym procesie spienione granulki są formowane w jeden blok, który jest następnie cięty na mniejsze elementy w formie płyt, a później poddawany frezowaniu w celu obróbki brzegów i naniesienia oczekiwanej struktury. W technologii formowania wszystkie te procesy następują jednocześnie. Gotowe elementy są wytwarzane w ramach jednego, powtarzalnego i w pełni kontrolowanego cyklu.

- Odpowiednio dostosowując temperaturę, ciśnienie pary i czas spieniania, mamy pełny wpływ na finalne parametry każdego z produkowanych elementów. Forma jest napełniana granulatem w kilku miejscach, co pozwala zapewnić równomierną gęstość materiału na całej powierzchni. W tak produkowanych płytach zachodzą minimalne naprężenia, które zasadniczo nie powodują odkształceń.

Poddane stabilizacji w próżni płyty zachowują swoją prostokątną geometrię i płaskość, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku produkowanego przez nas styropianu fasadowego Knauf Therm ETIXX z dodatkiem grafitu.

W układanych z niego warstwach ocieplenia nie występują szczeliny, a termoizolacja szczelnie przylega do muru. W istotnym stopniu przekłada się to na jakość wykonawstwa – opowiada Dariusz Witecki, technolog produkcji w firmie Knauf Industries.

Formowany styropian ma zwartą strukturę.
Formowany styropian ma zwartą strukturę.

Jak podkreśla ekspert, technologia ta pozwala uzyskać materiał o gęstszej strukturze i większej spoistości.

Płyty składające się z ciasno upakowanych granulek nie kruszą się w narożach, a w trakcie badań wykazują większą odporność mechaniczną. Zbita i zamknięta struktura cząstek wpływa także na zmniejszoną nasiąkliwość materiału.

- Technologia agregatowa pozwala również produkować styropian o właściwościach hydrofobowych. Ciasno upakowane granulki pozostają zamknięte w powłoce polimerowej, co sprawia, że materiał jest nienasiąkliwy. Odróżnia ją to od metody cięcia rozgrzanym drutem, gdzie dochodzi do stopienia się i otwarcia struktury granulek.

W procesie produkcji styropianu do izolacji fundamentu Knauf Therm Hydro dostosowujemy parametry procesu w taki sposób, by materiał nie tylko uzyskał wysoką gęstość 18 kg/m3, lecz również nieprzepuszczalny powierzchniowy naskórek, dzięki czemu jest podwójnie chroniony przed wilgocią - mówi technolog.

Forma przyjazna w stosowaniu

Różnice pomiędzy styropianem ciętym z bloku i formowanym w prasie mogą przejawiać się nie tylko w niewidocznych gołym okiem parametrach, lecz także w wyglądzie. Przede wszystkim technologia agregatowa pozwala produkować płyty o niestandardowych wymiarach, dowolnym kształcie i strukturze, dzięki czemu materiał można lepiej dostosować do potrzeb wykonawców.

Na płytach można umieszczać podziałki i formować specjalne frezy na brzegach.
Na płytach można umieszczać podziałki i formować specjalne frezy na brzegach.

- Z doświadczeń z rynków zachodnich wynika, że płyty termoizolacyjne o większych rozmiarach nie tylko poprawiają ergonomię pracy instalatorów, ale też parametry warstwy ocieplenia.

Dzięki metodzie formowania pneumatycznego mogliśmy nadać płytom fasadowym Knauf Therm ETIXX o 20% większą długość i szerokość. Dlatego jednorazowo można pokryć nimi większą powierzchnię, a stosunek użytych kołków do powierzchni ocieplenia staje się korzystniejszy.

Warto wspomnieć także o możliwości nadania materiałowi dowolnej struktury. Gofrowana powierzchnia płyt ETIXX zapewnia dobrą przyczepność kleju bez potrzeby szlifowania. W ten sposób znacząco zmniejsza się pracochłonność układania termoizolacji – podkreśla ekspert.

Technologia wtrysku ciśnieniowego pozwala na precyzyjne wytłoczenie w tworzywie nawet bardzo skomplikowanych wzorów i symboli. Firma Knauf Industries wykorzystała tą zaletę do naniesienia na płyty wskazówek montażowych, podziałek wskazujących miejsca docinania czy wreszcie bardzo precyzyjnych frezów umożliwiających układanie płyt na tzw. zamek.

Metoda agregatowa pozwala na produkcję styropianu o specjalnych strukturach.

Najlepszym przykładem na duże możliwości produkcyjne, jakie daje metoda formowania styropianu, są płyty Knauf Therm Floor Heating, które pozwalają na trwałe mocowanie rur wodnego ogrzewania podłogowego bez użycia klipsów montażowych.

Struktura złożona ze specjalnie uformowanych wypustek i biegnących między nimi użebrowań nie byłaby możliwa do uzyskania w tradycyjnym procesie produkcyjnym.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.styropianknauf.pl.

Zdjęcia: Knauf Therm

Logotyp Knauf Therm
Producent:
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.,
Ul. Styropianowa 1; 96-320 Mszczonów, Adamowice
Tel.: +48 46 857 06 17
knaufindustries.polska@knauf.fr,
www.knauf-industries.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny