Jak w praktyce ocenić jakość styropianu i wykonania termomodernizacji?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak w praktyce ocenić jakość styropianu i wykonania termomodernizacji?

Jak w praktyce ocenić jakość styropianu i poprawność jego przyklejenia do ścian dobrze żeby wiedział każdy, kto zdecydował się na ściany dwuwarstwowe. To szczególnie ważne jeżeli chcemy użyć szarego styropianu. Pod wpływem słońca nagrzewa się on i odkształca znacznie bardziej niż biały, przez co wymaga szczególnej uwagi - osłonięcia przed promieniowaniem słonecznym.

aktualizacja: 2019-02-05 08:27:31

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jak rozpoznać czy styropian jest dobrej jakości?
  • Jak przygotować podłoże pod izolację ze styropianu?
  • W jakich warunkach najlepiej przyklejać styropian?
  • Czy przyklejanie szarego styropianu różni się od klejenia jego białej wersji? Uwaga na nasłonecznienie!

JAKOŚĆ STYROPIANU - JAK JĄ ROZPOZNAĆ?

Zła jakość po prostu dyskwalifikuje styropian. Pamiętajmy, że ma wytrzymać na elewacji kilkadziesiąt lat, więc kierowanie się tylko ceną to zdecydowanie zły pomysł. A niska cena niejednokrotnie jest konsekwencją oszczędzania na jakości.

Najprostsze jest sprawdzenie gęstości - ważymy paczkę i porównujemy z tabelami dostępnymi w Internecie. Przy czym najpopularniejszej wielkości paczki mają 0,3 m3. Zaniżenie wagi źle świadczy o producencie i najpewniej cała reszta deklarowanych parametrów nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Rzecz w tym, że wraz ze wzrostem gęstości styropianu poprawia się jego wytrzymałość oraz izolacyjność cieplna. Ale rośnie i cena, bo trzeba zużyć więcej surowca. Jako minimalną gęstość pozorną przy ocieplaniu ścian przyjmuje się 12-15 kg/m3.

Bez fachowych narzędzi i specjalistycznej wiedzy możemy ocenić także spoistość. Przy rozrywaniu styropian nie powinien pylić ani zbyt łatwo się kruszyć. Przyjmuje się, że przynajmniej 1/3 granulek powinna ulec rozerwaniu, a nie się wykruszyć.

PODŁOŻE - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZYKLEJAJĄC STYROPIAN?

Każdą ścianę, którą zamierzamy ocieplić trzeba starannie oczyścić, wysuszyć i wyrównać. Jakość podłoża to bardzo niedoceniany element, choć bez właściwego przygotowania ścian żadne ocieplenie nie będzie trwałe i skuteczne. Nawet jeżeli kupimy najlepszy styropian i bardzo dobrą "chemię" to z pylących, nierównych i kruszących się ścian klej odpadnie, a wraz z nim płyty styropianu. Szczególnej uwagi wymagają stare budynki, których ściany są często pokryte odspajającym się tynkiem, zagrzybione czy zaatakowane przez glony.

W nowych budynkach ściany muszą być oczywiście równe, wolne od zanieczyszczeń i suche. Zwykle przyjmuje się, że te z pustaków ceramicznych nie wymagają gruntowania, zaś gruntuje się mury z gładkich i nasiąkliwych bloczków, takich jak beton komórkowy i silikaty. Jakość podłoża powinien ocenić kierownik budowy.

KLEJENIE STYROPIANU - JAK I KIEDY?

Przyklejanie płyt styropianowych to moment krytyczny. Jako dopuszczalne warunki prowadzenia robót przyjmuje się zwykle temperaturę w granicach od 5° do 25°C, brak intensywnego nasłonecznienia i silnego wiatru. Temperatura nie może przy tym spadać poniżej 0°C przez pierwszych 1-2 dni. Rzecz w tym, że w niskiej temperaturze klej wiąże bardzo powoli. Z kolei w zbyt wysokiej wiązanie zaczyna się szybko lecz spoina jest słaba, bo woda zamiast wchodzić w reakcję z cementem (spoiwem kleju) po prostu odparowuje.

Najczęściej klej nakłada się w postaci kilku placków o średnicy ok. 10 cm na całej powierzchni płyty oraz pasma szerokości ok. 5 cm na jego obwodzie. Przyjmuje się, że klej po dociśnięciu płyty powinien zajmować 40-60% jej powierzchni. Ważne, żeby usunąć jego nadmiar jeżeli zostanie wyciśnięty przy brzegach, zaś jeżeli płyta zostanie źle przyklejona to trzeba ją zdjąć, usunąć klej zarówno z płyty jak i ze ściany i nałożyć go na nowo.

Przyjmuje się, że kołkowanie, czyli mocowanie mechaniczne płyt powinno się zacząć po przynajmniej 3 dniach, gdy klej zdąży już wstępnie związać.

Świeżo przyklejone płyty styropianu
Przy braku osłon i intensywnym nasłonecznieniu ruchów świeżo przyklejonych płyt nie wytrzyma żaden klej na bazie cementu. (fot. Swisspor)

OCIEPLANIE STYROPIANEM - SZARY STYROPIAN KONTRA BIAŁY

Szczególnej uwagi na etapie klejenia wymaga szary styropian. Dla ścisłości, płyty mogą być szare, srebrne lub prawie czarne. Grafit lub inne dodatki ograniczają ruch ciepła przez promieniowanie, stąd poprawa izolacyjności. Współczynnik λ (lambda) spada do wartości nawet 0,031-0,033 zamiast typowej dla białego styropianu 0,040-0,042 W/(m·K). A to oznacza, że wystarcza cieńsza warstwa szarego dla osiągnięcia takiej samej izolacyjności cieplnej.

To szczególnie ważne w dwóch sytuacjach - gdy nie możemy sobie pozwolić na pogrubienie ocieplenia (np. we wnękach okiennych) lub gdy chcemy osiągnąć jak najlepszą izolacyjność, zachowując równocześnie umiarkowaną grubość ścian.

Doświadczenie dowodzi jednak, że w przypadku styropianu grafitowego trzeba koniecznie unikać jego bezpośredniego, silnego nasłonecznienia w trakcie klejenia płyt i w okresie zanim zostanie pokryty klejem i siatką. Wynika to po prostu z jego ciemnej barwy. Nagrzewa się słońcu znacznie bardziej niż płyty białe. Temperatura powierzchni sięga 90-100°C, (w skrajnych przypadkach nawet 120°C).

Tymczasem biały styropian (odbijający większość promieniowania słonecznego) nie nagrzewa się w takich samych warunkach do więcej niż 70°C. Tak wysoka temperatura powoduje stopienie szarego styropianu. Najważniejsze jednak jest to, że temperatura szarego styropianu zmienia się bardzo szybko, nawet o ponad 20°C w ciągu sekund! A zmiany temperatury oznaczają rozszerzanie się lub kurczenie, a więc i ruchy płyt. W efekcie, przy braku starannie założonych osłon, po 1-2 dobach na nasłonecznionych elewacjach pojawiają się szczeliny pomiędzy płytami dochodzące do 4-5 mm, płyty odspajają się od podłoża, a nawet odpadają.

Takie fatalne skutki braku osłon bardzo dobrze widać na zdjęciach termowizyjnych. Równocześnie, na stale zacienionych ścianach wszystko jest w porządku. Charakterystyczne przy tym, że klej trzyma się ścian, za to od jego placków odrywają się płyty. To po prostu skutek ich szybkiego rozszerzania się i kurczenia. Takich ruchów nie wytrzyma żaden klej na bazie cementu.

Nawet najlepszy, wzmocniony włóknami i wykazujący pewną elastyczność osiąga deklarowane przez producenta parametry wytrzymałościowe dopiero po pełnym związaniu. Świeży po prostu nie jest w stanie znieść takich obciążeń, bo gdy zaczyna wiązać następuje ruch i spoina, na tym etapie jeszcze o praktycznie żadnej wytrzymałości, zostaje przerwana (ścięta).

Co więc z tym zrobić? Przede wszystkim przestrzegać instrukcji aplikacji i koniecznie osłonić elewacje przed słońcem. I to niezależnie od pory roku! Sama temperatura powietrza nie ma tu bowiem dużego znaczenia, liczy się nasłonecznienie, a temperatura powierzchni płyt potrafi rosnąć do ponad 70°C, nawet gdy na zewnątrz jest tylko kilka stopni powyżej zera. Producenci zalecają osłony (siatki) wieszane na rusztowaniach, i muszą być one rozwieszone starannie, bez przerw. Ponadto warto na prace przy elewacji wybierać po prostu pochmurne dni. Okazuje się też, że płyty skutecznie chłodzi wiatr, choć nie może być zbyt silny, żeby nie utrudniał robót.

Co zrobić w przypadku ocieplania niskich ścian, przy których nie ustawia się rusztowań na których można rozpiąć osłony? Albo z jakichś względów nie możemy czekać na bardziej sprzyjającą pogodę? Wówczas siatki trzeba umocować np. do okapu dachu.

Ta sama ściana na zdjęciu zwykłym i termowizyjnym
Ta sama ściana na zdjęciu zwykłym i termowizyjnym. W miejscu jednej z płyt grafitowego styropianu ułożono zwykłą białą. Różnica temperatury ich powierzchni wynosi prawie 40°C. (fot. Andrzej Jędrzejewski)

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie szarych płyt zespolonych trzeciej generacji, czyli z dodatkową warstwą białego styropianu na powierzchni. Są dostępne na rynku od kilku lat, ale nie zdobyły popularności ze względu na wyższą cenę. Biała warstwa zewnętrzna odbija promieniowanie słoneczne i płyta się nie przegrzewa, zupełnie jak zwykły biały styropian. Równocześnie nadal ma lepszą izolacyjność.

Pomóc może też użycie kleju poliuretanowego w postaci pianki, choć braku osłon nie zrekompensuje. Zyskuje on bowiem bardzo dużą wytrzymałość już w kilka minut po aplikacji, a spoina jest trwale elastyczna. Taki klej jest jednak droższy od cementowego, a jego zastosowanie budzi wątpliwości ze względu na wymogi przeciwpożarowe.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Swisspor

Zdaniem naszych Czytelników

Na temat jakości styropianu i sprawdzenia tej jakości już legendy krążą. Klient przecież tego w hurtowni nie sprawdzi, musi zaufać marce i deklaracjom producenta. Innej drogi nie widzę.

time image

Gość HurtowniaStyropianu.pl

27 Wrz 2018, 06:03

Na szczęście jest Lambda White, który dzięki białej 5 mm warstwie nie kurczy się i nie rozszerza na słońcu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny