Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co to są elewacje wentylowane i jakie są zalety tego rozwiązania?

Rosnąca potrzeba stosowania rozwiązań zapewniających wysoką termoizolację budynku przekłada się na rozwój technologii i systemów poprawiających ten parametr. Elewacje wentylowane są jedną z najnowszych metod. Co istotne, znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach nowo budowanych czy znajdujących się na etapie projektu, ale także w domach już istniejących.

Co to są elewacje wentylowane i jakie są zalety tego rozwiązania?
Sto Sp. z o.o. Systemy ociepleń, farby, tynki
www.sto.pl
Sto Sp. z o.o. Systemy ociepleń, farby, tynki
Dane kontaktowe:
22 5116 100, 102
Zabraniecka 15, 03-872 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co to jest elewacja wentylowana?
  • Jakie są zalety elewacji wentylowanej?

Elewacja wentylowana - co to jest?

Elewacja wentylowana, nazywana też technologią fasad wentylowanych, to system okładzinowy, polegający na zamocowaniu okładziny elewacyjnej, która odsunięta jest od warstwy termoizolacyjnej za pomocą metalowego szkieletu ramowego.

Konstrukcja, przymocowana do ściany zewnętrznej budynku, tworzy szczelinę wentylacyjną. Przykładem takiego systemu jest system StoVentec R, w skład którego wchodzą zarówno elementy konstrukcyjne, w tym kołki, łączniki i wkręty, jak i bogata oferta materiałów wykończeniowych.

Wybrane elementy/produkty w systemie fasady wentylowanej StoVent
Wybrane elementy/produkty w systemie fasady wentylowanej StoVent

Konstrukcję stanowić mogą specjalne konsole ścienne ze stali nierdzewnej z termicznymi elementami rozdzielającymi, co pozwala na redukcję do minimum ilości mostków cieplnych. Stal nierdzewna wykazuje bowiem znacznie mniejszą przewodność cieplną niż aluminium.

Okładzina elewacyjna musi być odsunięta od ocieplenia na odległość ok. 2-3 cm. Taką odległość uzyskiwana jest poprzez nabijanie do rusztu, wzdłuż belek, dodatkowych łat. Jeśli układ desek jest pionowy lub skośny, łaty należy rozmieścić prostopadle do belek rusztu.

Jeśli ocieplenie wykonane jest z wełny mineralnej, przed mocowaniem łat należy osłonić ją membraną izolującą przed wiatrem. Pasy membrany trzeba rozmieścić poziomo, od dołu ściany w kierunku góry, a następnie przytwierdzić zszywkami do belek.

W dolnej części elewacji konieczne jest pozostawienie wlotu powietrza do przestrzeni wentylacyjnej, przy czym należy go osłonić profilem ochronnym do krawędzi płyty podtynkowej, np. (Sto-Lüftungsprofil) tak, aby pod elewację nie mogły przedostawać się ptaki, gryzonie i owady.

 Wylot z przestrzeni wentylacyjnej powinien przebiegać wzdłuż górnej krawędzi elewacji.

Jakie są zalety elewacji wentylowanej?

Głównym walorem, wynikającym z podstawowego zadania, jakie pełnić ma elewacja wentylowana, jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności termicznej budynku. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wełny szklanej lub styropianu w warstwie izolacyjnej. W efekcie tego użytkownik budynku ponosić będzie mniejsze koszty ogrzewania.

Układ warstw fasady wentylowanej w systemie StoVentec Glass
Układ warstw fasady wentylowanej w systemie StoVentec Glass

Wykorzystanie elewacji wentylowanej poprawia także izolacyjność akustyczną, co jest dużą zaletą zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w pełni wentylowana ściana, zapobiega kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie - wykwitom pleśni i grzybów.

Technologia fasad wentylowanych ma też duży wpływ na estetykę samej elewacji, gdyż stosuje się na nią różnego typu płyty okładzinowe, takie jak kamień, laminaty czy szkło, np. StoVentec Glass – panel do podwieszanych elewacji wentylowanych.

Elewację można także wykończyć tynkami, okładzinami drewnianymi bądź płytkami elewacyjnymi.

Do zalet tego rozwiązania zaliczyć można także szybkość i łatwość montażu. System elewacji wentylowanej jest prefabrykowany, wdzięki czemu jego instalacja nie wymaga stosowania rusztowania.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Elewacja wentylowana w systemie StoVentec R; Sto. sp. z o.o.