PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Poprawne ocieplenie poddasza wełną skalną - sprawdzone rady eksperta

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zanim przystąpimy do termoizolacji poddasza użytkowego, musimy dokonać wyboru odpowiedniego materiału ociepleniowego. Czym powinien się charakteryzować idealny produkt? Izolując tę wymagającą część budynku powinniśmy stosować przede wszystkim materiały pewne i sprawdzone, czyli takie, które na rynku funkcjonują z powodzeniem od wielu lat.

Pierwsza rada. Wybierz wełnę skalną

Materiały izolacyjne oprócz dobrych parametrów termicznych powinny spełniać szereg określonych funkcji: stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed ogniem (niepalność), poprawiać akustykę wewnątrz pomieszczeń (dźwiękochłonność) i chronić przed hałasem z zewnątrz (izolacja akustyczna), a także zapewniać korzystny dla samopoczucia i zdrowia mikroklimat wnętrz (paroprzepuszczalność), będąc jednocześnie naturalnymi i bezpiecznymi dla zdrowia materiałami. Takimi cechami wyróżniają się wyroby z wełny skalnej ROCKWOOL.

Druga rada. Użyj zwykłego noża

Do cięcia wyrobów z wełny skalnej używa się zwykłego ostrego noża, zachowując równe, gładkie krawędzie cięcia. Docinając kolejne odcinki wełny powinniśmy pamiętać o zachowaniu około dwucentymetrowego naddatku. Dzięki temu płyty i maty ściślej przylgną do krokwi oraz do siebie nawzajem, nie pozostawiając ciepłu drogi ucieczki.

Trzecia rada. Zastosuj układ dwuwarstwowy z izolachją nakrokwiową

Wełnę zaleca się układać w dwóch warstwach (jedna pod drugą), ponieważ w wyniku ocieplenia poddasza jedynie między krokwiami powstają tzw. mostki termiczne. Przez miejsca takie, jak np. styk ocieplenia i drewnianej krokwi tracimy najwięcej ciepła (krokwie przewodzą ciepło 4-6 razy bardziej intensywnie niż wełna skalna). Tymczasem dołożenie drugiej warstwy wełny mineralnej o grubości zaledwie 10 cm poprawi izolacyjność cieplną w zimie nawet o 40%!

Poddasze użytkowe gotowe do zamieszkania. fot. ROCKWOOL
Poddasze użytkowe gotowe do zamieszkania. fot. ROCKWOOL

Czwarta rada. Zachowaj szczelinę wentylacyjną

Choć podczas izolacji poddasza powinniśmy unikać wszelkich nieszczelności i mostków termicznych, nie możemy zapominać o pewnych wyjątkach - np. zachowaniu szczeliny wentylacyjnej w sytuacji, gdy nasz dach posiada pełne deskowanie. Przestrzeń pomiędzy izolacją a pokryciem powinna mieć grubość od 3 do 6 cm. By zapewnić swobodną cyrkulację powietrza poprzez przegrodę, należy wykonać zarówno wlot w okapie, jak i wylot w kalenicy dachu.

Jeśli ocieplamy znajdującą się na poddaszu kuchnię, łazienkę lub inne pomieszczenie mające większą emisję pary wodnej, musimy też pamiętać o zastosowaniu paroizolacji - w przeciwnym razie w konstrukcji dachowej może rozwinąć się wilgoć, a wraz z nią pleśń lub grzyb.

Piąta rada. Ociepl każdy element dachu

Ocieplając budynek przed zimą najważniejszym zadaniem jest zachowanie ciągłości materiału izolacyjnego. Przed przystąpieniem do prac warto się upewnić, czy zdołamy ocieplić każdy element dachu. Szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim narożnikom i załamaniom połaci dachowej oraz połączeniom ścian ze skosami dachu.

Ocieplenie poddasza powinno być przede wszystkim „ciągłe” - w sposób nieprzerwany powinno łączyć się z ociepleniem ścian (styk przy murłacie) i stropu poddasza. Nawet najlepsze wykonanie na niewiele się zda, jeśli pozostawimy niezaizolowaną murłatę - to tak, jakbyśmy nalewali wodę do dziurawego naczynia.

Dokładność montażu - szczelność na stykach płyt - uzyskuje się przez dociskanie płyt do siebie, wykorzystując sprężystość wełny skalnej. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne na stykach płyt.

źródło i zdjęcia: ROCKWOOL Polska