- Czy można ocieplić dom budowany w technologii dwuwarstwowej?
- Czy można ocieplić budynek już kiedyś ocieplony?
W zasadzie każdy stary budynek, niezależnie od tego, w jakiej technologii był wznoszony i z jakich materiałów, można i warto ocieplić. Różnica może polegać zaprawy cementowo-wapiennej. Jeśli stary tynk jest w złym stanie, koszt jego naprawy może o 20% podnieść wydatki na ocieplenie budynku.
Ocieplenie ścian w technologii dwuwarstwowej z pustką powietrzną
Sporo wątpliwości budzą możliwości ocieplenia domów budowanych w technologii dwuwarstwowej z pustką powietrzną pomiędzy warstwami ściany (np. beton komórkowy 24 cm, 3-5 cm pustki powietrznej i 12 cm pustaków otynkowanych).
Jeżeli szczelina powietrzna jest niewentylowana, to ocieplenie od zewnątrz może uniemożliwić odprowadzenie wilgoci ze ściany. Z kolei, gdy wentylacja szczeliny jest intensywna, to izolacja zewnętrzna traci na skuteczności. Dlatego należy przeprowadzić obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ścian przed i po ociepleniu. Układ i grubość wszystkich warstw powinien być taki, by ściany nie uległy trwałemu zawilgoceniu.
Ponowne ocieplenie ścian
Ocieplić można również domy wcześniej ocieplone (np. z lat 90.), które według obecnie obowiązujących przepisów mają niewystarczającą grubość izolacji i nie zapewniają odpowiedniej ochrony budynków przed utratą ciepła.
- Jak wykonać szczelinę między wełną a deskowaniem? Prawidłowa wentylacja dachu skośnego i poddasza
- Jak stosować płyty PIR? Najczęściej zadawane pytania
- Boniowanie: krok po kroku do eleganckiej elewacji
- Boniowanie - co to jest i jak je wykonać?
W takich przypadkach można zamontować nowe ocieplenie na już istniejącym, pod warunkiem, że pozwala na to stan techniczny ściany oraz starego ocieplenia. Możemy w ten sposób zaoszczędzić na kosztach usunięcia i utylizacji starej izolacji. Do ponownego ocieplenia nadaje się każdy system mający Aprobatę Techniczną, w której zawarto możliwość wykorzystywania go jako drugiego układu termoizolacyjnego.
Kluczowe jest mocowanie nowego ocieplenia: warstwę kleju trzeba wspomóc łącznikami mechanicznymi ze stalowym, najlepiej wkręcanym, trzpieniem. Kołki powinny przechodzić przez wszystkie warstwy obydwu układów ociepleń, aż do ściany nośnej, w której należy je dobrze zakotwić. Liczba, długość, rodzaj i rozmieszczenie łączników mechanicznych powinny być określone w projekcie termomodernizacji budynku.
Instrukcja, jak ocieplić ścianę domu styropianem - krok po kroku. Ważne i dla wykonawcy, i dla inwestora, który powinien wiedzieć, jak poprawnie wykonać izolację termiczną.
Joanna Dąbrowska
fot. Austrotherm