Czy każdy dom można i warto ocieplić?

Czy każdy dom można i warto ocieplić?

Obecnie większość właścicieli, chcących poprawić komfort mieszkania w niedogrzanym domu i jednocześnie obniżyć koszty jego ogrzewania, myśli poważnie o ociepleniu takiego budynku. Czy każdy dom można ocieplić i czy warto to zrobić?

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy można ocieplić dom budowany w technologii dwuwarstwowej?
  • Czy można ocieplić budynek już kiedyś ocieplony?

W zasadzie każdy stary budynek, niezależnie od tego, w jakiej technologii był wznoszony i z jakich materiałów, można i warto ocieplić. Różnica może polegać zaprawy cementowo-wapiennej. Jeśli stary tynk jest w złym stanie, koszt jego naprawy może o 20% podnieść wydatki na ocieplenie budynku.

Ocieplenie ścian w technologii dwuwarstwowej z pustką powietrzną

Sporo wątpliwości budzą możliwości ocieplenia domów budowanych w technologii dwuwarstwowej z pustką powietrzną pomiędzy warstwami ściany (np. beton komórkowy 24 cm, 3-5 cm pustki powietrznej i 12 cm pustaków otynkowanych).

Jeżeli szczelina powietrzna jest niewentylowana, to ocieplenie od zewnątrz może uniemożliwić odprowadzenie wilgoci ze ściany. Z kolei, gdy wentylacja szczeliny jest intensywna, to izolacja zewnętrzna traci na skuteczności. Dlatego należy przeprowadzić obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ścian przed i po ociepleniu. Układ i grubość wszystkich warstw powinien być taki, by ściany nie uległy trwałemu zawilgoceniu.

Ponowne ocieplenie ścian

Ocieplić można również domy wcześniej ocieplone (np. z lat 90.), które według obecnie obowiązujących przepisów mają niewystarczającą grubość izolacji i nie zapewniają odpowiedniej ochrony budynków przed utratą ciepła.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

W takich przypadkach można zamontować nowe ocieplenie na już istniejącym, pod warunkiem, że pozwala na to stan techniczny ściany oraz starego ocieplenia. Możemy w ten sposób zaoszczędzić na kosztach usunięcia i utylizacji starej izolacji. Do ponownego ocieplenia nadaje się każdy system mający Aprobatę Techniczną, w której zawarto możliwość wykorzystywania go jako drugiego układu termoizolacyjnego.

Kluczowe jest mocowanie nowego ocieplenia: warstwę kleju trzeba wspomóc łącznikami mechanicznymi ze stalowym, najlepiej wkręcanym, trzpieniem. Kołki powinny przechodzić przez wszystkie warstwy obydwu układów ociepleń, aż do ściany nośnej, w której należy je dobrze zakotwić. Liczba, długość, rodzaj i rozmieszczenie łączników mechanicznych powinny być określone w projekcie termomodernizacji budynku.

Ocieplenie ścian - krok po kroku

Instrukcja, jak ocieplić ścianę domu styropianem - krok po kroku. Ważne i dla wykonawcy, i dla inwestora, który powinien wiedzieć, jak poprawnie wykonać izolację termiczną.

Joanna Dąbrowska
fot. Austrotherm

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Rafal Sam
28-03-2021 20:28
a moze mi tu ktos odpowie ocieplnei plytami PIR a styroionem?? co dzisaj sie oplaca??  
Elfir
28-03-2021 20:09
oczywiście, ze warto. Ale w oknach obligatoryjnie nawiewniki.
Gość kz
28-03-2021 17:22
A czy warto ocieplić stary dom z lat 40? Czy nie będzie „za szczelny” ? Jest w nim sucho, nie ma wilgoci. ..., zastanawiamy się czy w ogóle go warto ocieplać (?)
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz