Z jakich profili wykonuje się okna o nietypowym kształcie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Z jakich profili wykonuje się okna o nietypowym kształcie?

Z jakich profili wykonuje się okna o nietypowym kształcie (łukowe, trójkątne, trapezowe, okrągłe)? Gdzie takie przeszklenia najczęściej się montuje i w jakie okucia wyposaża (sposób otwierania)?

aktualizacja: 2022-09-13 11:08:50

Klienci poszukujący niestandardowych rozwiązań mogą wybierać między oknami okrągłymi, półokrągłymi, łukowymi, trójkątnymi i trapezowymi. Popularnym i ciekawym kształtem jest też tak zwane bawole oko. Nietypowa stolarka okienna za każdym razem przygotowywana jest w oparciu o indywidualny projekt. Należy jednak pamiętać o pewnych wymaganiach konstrukcyjnych. Okna okrągłe i łukowe można wykonać z PVC, natomiast skośne - z PVC i aluminium. Najwięcej możliwości aranżacyjnych oferują natomiast okna drewniane.

Niestandardowe okna powstają na bazie tych samych profili, co okna typowe. Mają one jednak pewne ograniczenia. W przypadku profili PVC będzie to promień gięcia, który zależy od ich szerokości - im jest on większy, tym są mniej podatne na gięcie. Natomiast projektując dom z oknami skośnymi należy zwrócić uwagę na miarę kątów ostrych. Im większa będzie ich wartość, tym łatwiej będzie je wyprodukować.

Okna łukowe często pojawiają się w budynkach historycznych, kamienicach i klasycznych rezydencjach. Okrągłe rozwiązania sprawdzą się w pomieszczeniach, w których może brakować miejsca na typowe okna - łazienkach, poddaszach czy klatkach schodowych. Okna skośne bardzo dobrze komponują się z dwuspadową konstrukcją dachu i idealnie wyglądają zamontowane w szczycie budynku. Stanowią wtedy spójną kompozycję z bryłą domu. Cieszą się szczególnie dużym powodzeniem w projektach stylizowanych na nowoczesne stodoły.

Producenci stolarki oferują okna niestandardowe w wersji ze stałym szkleniem bądź w opcji otwieranej, uchylnej lub rozwierno-uchylnej. To, czy niestandardowe okno może być otwierane, zależy przede wszystkim od jego budowy - nie wszystkie konstrukcje to umożliwiają.

Artur Głuszcz
Dyrektor ds. produkcji MS WIĘCEJ NIŻ OKNA
https://www.ms.pl/
fot. otwierająca: MS więcej niż OKNA

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!