Klienci poszukujący niestandardowych rozwiązań mogą wybierać między oknami okrągłymi, półokrągłymi, łukowymi, trójkątnymi i trapezowymi. Popularnym i ciekawym kształtem jest też tak zwane bawole oko. Nietypowa stolarka okienna za każdym razem przygotowywana jest w oparciu o indywidualny projekt. Należy jednak pamiętać o pewnych wymaganiach konstrukcyjnych. Okna okrągłe i łukowe można wykonać z PVC, natomiast skośne - z PVC i aluminium. Najwięcej możliwości aranżacyjnych oferują natomiast okna drewniane.
Niestandardowe okna powstają na bazie tych samych profili, co okna typowe. Mają one jednak pewne ograniczenia. W przypadku profili PVC będzie to promień gięcia, który zależy od ich szerokości - im jest on większy, tym są mniej podatne na gięcie. Natomiast projektując dom z oknami skośnymi należy zwrócić uwagę na miarę kątów ostrych. Im większa będzie ich wartość, tym łatwiej będzie je wyprodukować.
Okna łukowe często pojawiają się w budynkach historycznych, kamienicach i klasycznych rezydencjach. Okrągłe rozwiązania sprawdzą się w pomieszczeniach, w których może brakować miejsca na typowe okna - łazienkach, poddaszach czy klatkach schodowych. Okna skośne bardzo dobrze komponują się z dwuspadową konstrukcją dachu i idealnie wyglądają zamontowane w szczycie budynku. Stanowią wtedy spójną kompozycję z bryłą domu. Cieszą się szczególnie dużym powodzeniem w projektach stylizowanych na nowoczesne stodoły.
Producenci stolarki oferują okna niestandardowe w wersji ze stałym szkleniem bądź w opcji otwieranej, uchylnej lub rozwierno-uchylnej. To, czy niestandardowe okno może być otwierane, zależy przede wszystkim od jego budowy - nie wszystkie konstrukcje to umożliwiają.
Artur Głuszcz
Dyrektor ds. produkcji MS WIĘCEJ NIŻ OKNA
https://www.ms.pl/
fot. otwierająca: MS więcej niż OKNA
- Szkło hartowane: wytrzymałość, zastosowanie i przyczyny pęknięć
- Co to za kolor Winchester?
- Regulacja okien na zimę. Prosty sposób na niższe rachunki
- Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy