Jakie elementy projektu domu zwiększają ryzyko włamania?

Jakie elementy projektu domu zwiększają ryzyko włamania?

Wybierając projekt domu, trzeba pomyśleć o jego późniejszej ochronie. Jakie czynniki zwiększają ryzyko włamania?

Odpowiedź eksperta: Jeden z czynników to liczba wejść. Z każdymi nowym drzwiami zagrożenie się podwaja. Jako drzwi trzeba liczyć także wejścia do garażu, na tarasy i balkony.

Jako w miarę bezpieczny dom i dość łatwy do ochrony można uznać budynek z dwojgiem drzwi. Dom z pięcioma parami drzwi jest już trudny do kontroli i ochrony. Jest prawie dziesięciokrotnie bardziej zagrożony niż ten z trojgiem drzwi!

Niezmiernie ważne jest również to, na jakiej wysokości są okna. Najlepiej jeśli dolna krawędź okien umieszczona jest na wysokości przynajmniej 170 cm od ziemi. Natomiast okna do piwnicy, jeśli nie lubimy krat, powinny mieć jeden z wymiarów mniejszy niż 30 cm.

Okna i wyłazy w dachu mają zwykle symboliczne zamknięcia i o tym warto pamiętać, jeśli myślimy o ochronie i planujemy zamontować system alarmowy. Jest wiele włamań nawet przez wyłazy dachowe i są one groźne w skutkach.

Bardzo istotne z punku widzenia bezpieczeństwa jest samo usytuowanie drzwi wejściowych. Nie mogą one mieć obok martwej strefy obserwacji niewidocznej z wnętrza budynku.

Znacznie trudniejsze i droższe jest zabezpieczanie budynku o skomplikowanym kształcie i licznych zakamarkach, niż budynku o tej samej powierzchni lecz zbudowanego na podstawie prostokąta.

fot. otwierająca: Creaton Polska

Stefan Jerzy Siudalski - biegły sądowy w dziedzinie "ochrona mienia", autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma "Ochrona mienia", od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz