Drugie życie okien dla przyszłych pokoleń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Drugie życie okien dla przyszłych pokoleń

Z materiałów z recyklingu powstają dziś przedmioty, które wykorzystujemy na co dzień - opakowania żywności i kosmetyków, ubrania czy też meble. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, drugie życie zyskać też mogą... okna z PVC, bardzo popularne w polskich domach. Jak powstaje stolarka okienna z recyklingu i jakie korzyści wynikają z jej użytkowania?

aktualizacja: 2021-12-07 14:52:48

Przyzwyczailiśmy się już, że na butelce szamponu, żelu pod prysznic czy też wody mineralnej możemy znaleźć informację, że wykonana została ona np. w 90% z surowców pochodzących z recyklingu. Coraz więcej konsumentów sięga po tego typu produkty, gdyż jest to zgodne z ideą "less waste". Każdy kilogram przerobionego powtórnie materiału to mniejsza ilość odpadów na składowiskach, niższe zużycie energii i ograniczenie emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery. Dobrze nadającym się do przetworzenia surowcem jest też PVC, z którego często wykonane są okna. Jeśli w najbliższym czasie planujemy więc ich wymianę lub chcemy zamontować stolarkę w nowym budynku, warto sięgnąć właśnie po wyroby z recyklingu. Co warto o nich wiedzieć?

Gospodarka zamkniętego obiegu

Jak to jest zrobione?

Recyklat z PVC jest pełnowartościowym, odpornym materiałem, który ze względu na swój skład chemiczny może być z powodzeniem wykorzystany do produkcji nowych okien. Zakładając, że średni czas użytkowania okna wynosi 35 lat, a PVC można poddać recyklingowi nawet 10 razy, cykl jego życia może wynieść nawet 350 lat. Materiał musi być jednak odpowiednio przygotowany. Jak wygląda proces produkcyjny? Po demontażu, stara stolarka okienna trafia do wyspecjalizowanego zakładu zajmującego się recyklingiem. Przykładem takiego punktu jest zakład firmy Deceuninck zlokalizowany w belgijskim Diksmuide.

- Jako jeden z niewielu w Europie, ma on możliwość utylizacji całych okien (poza szybą), bez konieczności wcześniejszej segregacji na poszczególne składowe, jak PVC, stal czy guma - proces segregacji tych elementów odbywa się w Diksmuide, gdzie specjalistyczne urządzenia mielą całe okna (bez szyby) i oddzielają PVC od reszty materiałów. Następnie oddzielone PVC przechodzi przez etapy czyszczenia, segregacji kolorystycznej, po czym trafia do granulacji. Zależnie od potrzeb mogą do niego zostać dodane odpowiednie pigmenty w celu otrzymania ostatecznie wymaganego koloru. W ten sposób uzyskujemy surowiec do wyprodukowania profilu, który jest transportowany do zakładów produkujących profile okienne w całej Europie, w tym - do Polski. W fabrykach profili następuje kolejny etap nazywany procesem ko-ekstruzji, czyli współwytłaczania dwóch lub więcej surowców podczas jednego procesu. Ma to związek z tym, że materiał z recyklingu znajduje się w wewnętrznej warstwie profili, jednak jego zewnętrzna warstwa pokrywana jest surowcem pierwotnym, co wynika z odpowiednich norm. W ten sposób powstają profile okienne z recyklingu - mówi Krzysztof Kalita z firmy Deceuninck, Partnera kampanii społecznej "DOBRY MONTAŻ - BUDUJESZ DLA POKOLEŃ". 

Tak powstały profil może trafić bezpośrednio do produkcji okien - wtedy mamy okna białe lub, zależnie od wymagań klienta, może wcześniej trafić do okleinowania, czyli nadania mu dodatkowo kolorystyki, struktury np. drewnopodobnej czy metalicznej - paleta wyboru barw jest bardzo szeroka. Potem pozostaje już tylko fabrykacja, czyli produkcja okna odbywająca się u producenta stolarki okiennej i na koniec zainstalowanie w budynku wyrobu, który zyskał "drugie życie".

Recykling PVC jest zdecydowanie mniej energochłonny niż produkcja materiału pierwotnego - redukcja zużycia energii w tym przypadku wynosi aż 90%. Takie działanie bardzo dobrze wpisuje się więc w ideę gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), gdzie zasoby krążą w zamkniętym obiegu, a ilość odpadów jest ograniczona do minimum.

Z recyklingu tak samo dobre

Profile okienne z recyklingu bywają czasem postrzegane jako tańsze wyroby o niższej jakości. Zupełnie niesłusznie, gdyż powtórne przetworzenie nie pogarsza parametrów PVC.

- Jest wręcz przeciwnie. Ponowna obróbka pogłębia polimeryzację materiału, dzięki czemu staje się on bardziej jednorodny i trwały. Jedyna niewielka różnica w porównaniu z pierwotnym surowcem polega na tym, że w recyklacie mogą występować drobne wtrącenia, które mogą powodować nieznaczne niedoskonałości wizualne. Ten aspekt jest jednak całkowicie wyeliminowany dzięki technologii produkcji - zgodnie z wytycznymi, widoczne powierzchnie profili muszą być pokryte cienką warstwą materiału pierwotnego, co również przekłada się na estetykę okien - wyjaśnia ekspert Deceuninck.

Zmiana postrzegania profili PVC z recyklingu nastąpiła również u producentów, którzy widzą w nim cenny surowiec. Szacunki wskazują, że w 2030 roku ilość odpadów, które będą wymagały recyklingu przekroczy 600 000 ton rocznie. Dla branży stolarki okiennej oznacza to dużą dostępność zasobów do wytworzenia nowych okien. Ekologiczne zalety tego typu rozwiązań doceniają także świadomi konsumenci wybierający stolarkę okienną do swoich inwestycji. Okna PVC z recyklingu mogą więc w naszych domach zyskać "drugie życie", z korzyścią dla planety i przyszłych pokoleń. 

***

Partnerzy kampanii "DOBRY MONTAŻ- BUDUJESZ DLA POKOLEŃ": Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, "Buduj Energooszczędnie", "Budujemy Dom", "Dom Idealny", "Dom szyty na miarę", Drzwi21.pl, Ekobudowanie, "Ekspert Budowlany", Kupdom.com.pl, "Kwartalnik OKNO", "Ładny Dom", Ładnydom.pl, "Manager Report", "Monter Stolarki", "Murator", "Najciekawsze Projekty", Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, "RBT Magazyn", Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, "Świat Szkła", "Teraz Środowisko".

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: www.facebook.com/dobrymontaz/ 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje