Trendy w kolorach wnętrz - natura i mocne akcenty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Trendy w kolorach wnętrz - natura i mocne akcenty

Jak przyznają eksperci zawsze jest kilka linii kolorystycznych we wnętrzach. Od jakiegoś czasu zauważalny jest zwrot w kierunku natury - od ciepłych barw ziemi do kontrastujących z nimi kolorów niebieskich i zielonych. Jednak grono osób lubi mocniejsze akcenty w swoich domach, jak choćby ciemny granat. W trendy te doskonale wpisuje się nowa kolekcja rolet VELUX, która oferuje 70 kolorów, dzięki którym stworzymy wyjątkowe stylizacje na poddaszu.

aktualizacja: 2021-08-30 10:04:15

Obecnie zauważanym trendem w kolorach są barwy natury. Przesuwamy się w stronę kolorów ciepłych, różnych barw ziemi. Są wśród nich kolory pochodzące od terakoty, ochry, a także ciepły brąz, który widoczny jest w trendach modowych. Jednak nie są to tylko ciepłe barwy ziemi, lecz także kontrastujące z nimi barwy niebieskie. W naszych wnętrzach pojawiła się również zieleń, która ładnie kontrastuje z barwami ciepłymi. Potrzeba otaczania się różnymi kolorami bierze górę nad popularnymi przez dłuższy czas szarościami.

Wprawdzie neutralne zestawienia są najbardziej popularne, jednak wśród osób planujących remont, można zauważyć coraz więcej odważnych kolorów. Jak przyznaje Ida Mikołajska - architektka z pracowni Mikołajska Studio z Krakowa architekci wnętrz - po kilku latach od pojawienia się w Mediolanie bardzo wyrazistych, mocnych kolorów, jak granaty, zielenie - również wśród polskich klientów można zauważyć takie wybory.

Coraz odważniejsze barwy pojawiają się również w ofercie rolet na okna. Na podium mamy szarości oraz beże, ale trzecie miejsce zajmuje granat. Co ciekawe te same najpopularniejsze barwy dominują na kilku rynkach europejskich Choć nasi klienci coraz częściej decydują się na nowe modne kolory - mówi Dominika Majchrzak, Kierownik Produktu w VELUX.

Magiczna szarość - skąd ta popularność?

Nawet jeśli pojawiają się akcenty związane z różnymi barwami to nadal dominują we wnętrzach różne odcienie szarości. Wszystko zaczęło się od bieli, która w pewnym momencie stała się nużąca, jako jedyna barwa we wnętrzu. Szarości były naturalnym rozwinięciem tego trendu, aż do coraz mocniejszych odcieni i w końcu barwy czarnej. Szarość postrzegana jest, jako uniwersalne rozwiązanie, do którego można dodać kolorowe detale i w ten sposób łatwo zmienić wnętrze, które nas nudzi.

Jak powstają trendy

To bardzo ciekawy mechanizm działający z dużym wyprzedzeniem. Po pierwsze - bardzo trudno sobie wyobrazić co będzie modne za dwa, trzy lata, gdyż nasze upodobania kolorystyczne są w jakimś stopniu związane z różnymi wydarzeniami - przekonuje Agata Kwiatkowska-Lubańska, prorektor i prof. na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ma na nie wpływ sytuacja ekonomiczna, wydarzenia kulturalne, jak np. film, który wszystkich oczarował. Ostatecznie grupy ekspertów, którzy spotykają się na specjalnych warsztatach, ustalają pewien kierunek, określoną bazę kolorystyczną na konkretny rok oraz dla konkretnej branży. Zdarza się jednak, że nie zawsze wybrane kolory trafią w gust klientów.

Jak natomiast twierdzi Ida Mikołajska - architektka z pracowni Mikołajska Studio z Krakowa: Chcąc przewidzieć trendy kolorystyczne we wnętrzach warto obserwować modę odzieżową, gdyż ona trochę szybciej się zmienia, a następnie trendy te lubią pojawiać się we wnętrzach. Dwa lata temu były popularne żakiety we wszelkich odcieniach pudrowego różu. A potem zobaczyliśmy takie kanapy w zestawieniu z zielonymi elementami”.

Roleta zaciemniająca VELUX DKL w kolorze pomarańczowym
Roleta zaciemniająca VELUX DKL. W sypialniach ważne jest, aby mieć możliwość zaciemnienia wnętrza. Roleta zaciemniająca VELUX DKL w kolorze pomarańczowym nadaje przestrzeni spokój i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie po przebudzeniu się rano.
Może cię zainteresować
Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Jak zamontować drzwi techniczne? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Co to za kolor Winchester? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Jak zasłonić okna na parterze? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jak myć żaluzje fasadowe? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Jakie okna przesuwne wybrać? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Okna na straży bezpieczeństwa Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Co daje anodowanie aluminium? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jaka roleta na skośne okno? Co to jest szkło ornamentowe? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno?
Zobacz więcej Zwiń

Harmonia kolorów na poddaszu

Doskonałym dodatkiem do wnętrza na poddaszu są rolety, które mogą nadać mu wyjątkowy wygląd. A wszystko dzięki szerokiej ofercie kolorystycznej, którą oferuje firma VELUX.

Wprowadzając nową ofertę rolet myśleliśmy nie tylko o aktualnych trendach, lecz także o przyszłych. Dlatego kolekcja jest przygotowana na następne 5 lat. W tym procesie wsparł nas skandynawski instytut trendów i kolorów Pej Gruppen - mówi Dominika Majchrzak, Kierownik Produktu w VELUX.

Kolory podzielone zostały na 3 grupy - uniwersalne, czyli beże i szarości, a więc w tym momencie najbardziej popularne, następnie klasyczne, które od zawsze są w domach naszych klientów oraz na kolory nowoczesne czyli kolory głębsze, w tonacji ziemi. Zadbaliśmy o to, aby w tych samych kolorach były zarówno rolety zaciemniające, jak regulujące światło - dodaje.

Nowa paleta inspirowana jest skandynawską prostotą i zawiera barwy, które pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. To, co czyni tę kolekcję jeszcze bardziej wyjątkową, to bogata gama typów rolet z różnymi efektami przyciemniania światła, od całkowitego zaciemnienia po lekką przezierność. W kolekcji znajdują się rolety dekoracyjne, zaciemniające, plisowane, podwójnie plisowane, rolety 2w1 zaciemniająco-plisowane oraz żaluzje o nowoczesnym designie. Co więcej, oprócz klasycznych prowadnic z matowego aluminium, dostępne są również białe prowadnice, która idealnie komponują się z białymi oknami dachowymi VELUX. Dodatkowo prowadnice boczne oraz górna listwa są tej samej szerokości i są wyjątkowo wąskie. Po zwinięciu tkaniny, rolety nie zasłaniają światła słonecznego i zapewniają wyjątkowy efekt estetyczny. Wszystkie rolety mają certyfikat OEKO-TEX®, który gwarantuje, że są wolne od szkodliwych substancji.

Materiał powstał na podstawie rozmowy ekspertek - Ewy Mierzejewskiej, Agaty Kwiatkowskiej-Lubańskiej - prorektor i prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzącej pracownię wiedzy o barwie, Idy Mikołajskiej - architektki z pracowni Mikołajska Studio z Krakowa oraz Dominiki Majchrzak - Kierownik Produktu w firmie VELUX, z okazji webinara "Moc Kolorów" zorganizowanego przez firmę VELUX.

Nagranie ze spotkania można obejrzeć poniżej:

Webinar "Moc Kolorów" firmy VELUX - rozmowa ekspertek
Firma powiązana:
VELUX Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!