Za wysokie progi...
Dzisiejszy próg drzwiowy nie musi już być zabezpieczeniem przeciwko wiejącemu wiatrowi, naporowi śniegu i deszczu, czy wręcz zabezpieczeniem przeciwwłamaniowym drzwi. Wysoki próg ma wady, istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i wygody. Jest on uciążliwy dla osób starszych, niepełnosprawnych, czy rodziców z małymi dziećmi. Jest przeszkodą, o którą łatwo się potknąć, przez którą z trudem przejeżdża się kołami wózka czy roweru, gdzie przy granicy z podłogą zbiera się brud...
Ale komfort i bezpieczeństwo to nie jedyne aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Obecne trendy architektoniczne szukają rozwiązań, które są estetyczne i zapewnią wizualną spójność. Przejście bez progu doskonale wpisuje się w ten kierunek. Podkreśli nowoczesny design budynku i zaprosi do jego wnętrza.
Bez barier w budownictwie
Brak progu jest także zgodny z zaleceniami architektury bez barier, gdzie wszystkie detale w głównej przestrzeni komunikacyjnej muszą być zrównane z płaszczyzną, po której chodzimy. Dzięki temu osoby o niepełnej sprawności fizycznej lub korzystające z wózków, nie będą narażone na zatrzymanie, czy potknięcie. Pamiętajmy, że progi przed drzwiami wejściowymi do budynków, mieszkań i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych, według aktualnych warunków technicznych budynków nie powinny być wyższe niż 20 mm. Jednakże - poza wyjątkami związanymi z np. pomieszczeniami gospodarczymi - mogą być one zlikwidowane.
Sposób na bezpieczne przejście
Firma REHAU wprowadziła do swojej oferty bezprogowe przejście RAUCERO, stosowane w drzwiach zewnętrznych i balkonowych. To rozwiązanie o estetycznym wzornictwie i zarazem o optymalnych parametrach cieplnych. Zastosowano w nim próg zrównany z poziomem posadzki, a więc o praktycznej wysokości 0 mm. Dzieci biegające między ogrodem a domem, wspólny grill ze znajomymi na tarasie – to wcale nie musi oznaczać przypadkowych potknięć czy uderzeń o wystający próg.
Przejście bezprogowe Raucero może być wykorzystane w drzwiach wejściowych oraz balkonowych. Drzwi mogą być też ryglowane w progu. Przejście jest tak zaprojektowane, że skutecznie izoluje od wpływu warunków atmosferycznych, zapobiegając przedostawaniu się zimna i wilgoci do wnętrza mieszkania.
- Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji
- Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku?
- Szprosy w oknach i drzwiach - estetyka i funkcjonalność w jednym
- Szkło hartowane: wytrzymałość, zastosowanie i przyczyny pęknięć
Próg RAUCERO - drzwi zewnętrzne SYNEGO |
Próg RAUCERO - drzwi balkonowe SYNEGO |
Firma powiązana: Rehau