Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

O okna trzeba zadbać zarówno podczas takich prac budowlanych jak tynkowanie domu z zewnątrz, jak i w czasie remontu mieszkania. Szczególnie ważnym elementem okien są okucia, one bowiem bardzo nie lubią kurzu, pyłu, a materiały takie jak cement mogą je wręcz uszkodzić.

Na przykład tynki o zasadowym PH w połączeniu z wilgocią uszkadzają powłokę okuć (szczególnie cynkową), co może spowodować ich rdzewienie. Także kurz, który powstaje np. przy szlifowaniu płyt gipsowo-kartonowych, może w połączeniu z wilgocią wywoływać korozję.

Remontów nie lubią również szyby i profile PCW. Dlatego na czas remontu okna trzeba szczelnie zabezpieczyć folią, chronić je przed pianką montażową, zaprawą murarską, klejami, farbami. Jeżeli pomimo ochrony, zdarzą się takie zabrudzenia, należy je jak najszybciej usunąć. Ale uwaga – nie wolno skrobać ani PCW, ani szyb. Nie wolno też stosować agresywnych środków czyszczących (np. zawierających ocet lub inne kwaśne substancje, ani środków rysujących powierzchnie).

Zaleca się stosowanie wyłącznie środków czyszczących o neutralnym PH w stanie rozcieńczonym. W sklepie Winkhaus www.sklep.winkhaus.pl można kupić specjalistyczne preparaty do konserwacji PCW. To między innymi Mleczko do czyszczenia okien z PCW Cosmoklar o neutralnym PH, które służy do intensywnego czyszczenia białego PCW, aluminium anodowanego oraz innych gładkich powierzchni z tworzyw sztucznych. Gdyby jednak okazało się, że powierzchnia profili PCW jest zarysowana i widać ubytki, to można użyć zestawu naprawczego Fenoplast Repa-Set dostępnego w sklepie Winkhaus. To dwuskładnikowy preparat do wypełniania takich uszkodzeń w białym PCW.

Niezależnie od tego, jak dobrze zabezpieczyliśmy okna, po remoncie należy je dokładnie umyć, kładąc nacisk na okucia i uszczelki, bowiem prawidłowa praca okna w dużej mierze zależy od stanu okuć, a jego szczelność od uszczelek. Okucia najlepiej najpierw odkurzyć z pyłu i kurzu, a następnie umyć ściereczką zmoczoną czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Nie wolno używać środków o zasadowym PH (np. mleczek czyszczących do łazienek) lub o kwaśnym PH. Po umyciu powinno się naoliwić ruchome części okuć. W sklepie www.sklep.winkhaus.pl jest dostępny olej do smarowania okuć – w buteleczkach o poj. 10 ml, z aplikatorem.

Uszczelki myjemy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu (np. płynu do zmywania) , a następnie smarujemy je odpowiednim środkiem zabezpieczającym przed czynnikami atmosferycznymi. Można użyć specjalistycznego płynu do czyszczenia uszczelek, który zapobiega ich sklejaniu się oraz przymarzaniu w okresie zimowym – do kupienia na www.sklep.winkhaus.pl 

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

 

Firma powiązana: Winkhaus Polska

Komentarze

Zobacz inne artykuły
Poprzedni materiał Trzy komfortowe warianty drzwi tarasowych firmy MS więcej niż OKNA Następny materiał Systemy Schüco na targach Windows, Doors & Facades w Dubai World Trade Centre