Artykuły: Okna i drzwi
Jesteśmy zadowoleni z montażu okien dachowych zamiast lukarn!
Męża wystraszyły wysokie koszty budowy lukarn, dlatego na dwuspadowym dachu zaplanowaliśmy 3 okna dachowe, w sypialniach dzieci i nad schodami. Choć panuje przekonanie, że przez takie okna poddasze się bardziej nagrzewa, nie zmieniliśmy decyzji - mówi Ula, Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2008 r.
Tanie okna dachowe w garażu szybko się zużywają!
Na poddaszu wolno stojącego garażu zbudowałem tak zwaną imprezownię. Ponieważ w poprzednim mieszkaniu doskonale sprawdziły się okna dachowe, bo dawały dużo światła, postanowiłem zamontować je w garażu. Nie chciałem jednak wydawać fortuny, dlatego kupiłem w hipermarkecie tańsze okna obrotowe w typowych rozmiarach... - mówi Maciek, Czytelnik Budujemy Dom, który okna dachowe użytkuje od 2010 r.
Półzaciemniające rolety wewnętrzne to zbędny wydatek
Po pierwszym roku użytkowania okien dachowych wyszło, że latem poddasze masakrycznie się nagrzewa, więc zamówiłem rolety wewnętrzne. Ale takie rolety z materiału wcale nie zapobiegały gorącu. Co innego markizy zewnętrzne... - mówi Piotr, Członek Klubu Budujących Dom, który okna dachowe użytkuje od 2009 r.
Okno dachowe nad schodami potrzebne tylko zimą
Architekt domu ulokował okno dachowe nad klatką schodową, bo chciał ją dobrze oświetlić z góry. Rzeczywiście, na schodach między kondygnacjami jest teraz jasno, z tym że w największe upały dostawało się przez nie do środka zbyt dużo słońca. Dlatego mąż samodzielnie założył markizę zewnętrzną - mówi Paulina, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe użytkuje od 2012 r.
Dwa okna kolankowe ze zdalnym sterowaniem i montażem za 10 000 zł
Chcieliśmy raz a dobrze załatwić sprawę okien dachowych. Kolankowe kupiliśmy z akcesoriami do montażu i roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz z firmową usługą montażu. Trafiliśmy na fachowców - mówią Dorota i Janek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okna dachowe użytkują od 2008 r.
16 000 za cztery okna dachowe w domu energooszczędnym
Kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie - mówią Iwona i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okna dachowe użytkują od 2014 r.
Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!
W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier - mówi Magda, Członkini Klubu Budujących Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.
Drzwi z płyty drewnopochodnej nieodporne na psie pazury
Skrzydła i ościeżnice okazały się łatwe do samodzielnego zamontowania, który przeprowadziłam razem z mężem, ale radzimy uważać na nie podczas pracy. Kiedy osadzaliśmy skrzydło w łazience, upadło na podłogę, na której leżał twardy i wypukły przedmiot. W laminacie i płycie zrobiła się dziura - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która drzwi użytkuje od 7 lat.
Drzwi z płyty MDF - rozregulowane zawiasy i uszkodzona uszczelka
Skrzydła stanowią dobrą przegrodę akustyczną, bo są grube i mają gumowe uszczelki. Wskutek trzaskania, jedynie w tych w pokoju syna odpadła uszczelka, ale naprawił ją monter, którego wezwaliśmy po roku do ponownego wyregulowania zawiasów. Kilka ciężkich skrzydeł opadło na zawiasach i przycierały posadzkę - mówi Maciek, Czytelnik Budujemy Dom, który drzwi użytkuje 3 lata.
Szklane drzwi między wiatrołapem a kuchnią to zły pomysł
Budując dom obecnie, nie ulokowałabym szklanych skrzydeł między wiatrołapem a kuchnią, bo niekiedy widać przez nie kuchenny nieład. Pełne drzwi są w tym miejscu bardziej wskazane. Z drugiej jednak strony szklany element nie dzieli tak wyraźnie przestrzeni jak pełny - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom, która drzwi użytkuje 4 lata.
Drewniane drzwi wewnętrzne za 12 tys. złotych
Z drewnianych drzwi jesteśmy bardzo zadowoleni, choć wybrali je poprzednicy. Podczas eksploatacji nie wypaczyły się i nie rozeschły. Zwierzaki nie zniszczyły lakieru... - mówią Delfina i Andrzej, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy drzwi użytkują 5 lat.
Rolety zewnętrzne - kłopot z wykonawstwem na etapie budowy domu
Sam montaż rolet i elektrycznego sterowania odbył się bez problemów. Kłopot mieliśmy jednak z wykonawstwem na etapie budowy. Generalny wykonawca domu najpierw osadził skrzynki podtynkowe w specjalnie przygotowanym nadprożu okiennym. Następnie montował okna. Niestety, był nieuważny i tylko jedno okno idealnie dopasował ze skrzynką... - mówią Monika i Maciek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy rolety zewnętrzne użytkują trzeci rok.
Rolety zewnętrzne - lepiej mieć automatykę, niż atestowany pancerz
Chcąc mieć naprawdę funkcjonalne rolety, warto wcześniej przygotować odpowiednią kwotę i nie rezygnować z automatyki! W naszym przypadku lepiej byłoby mieć automatykę, niż atestowany pancerz, ponieważ i tak korzystamy z monitoringu, a w okresie wyjazdów zawsze ktoś z rodziny pozostaje w domu... - mówi Irek, Czytelnik Budujemy Dom, który rolety zewnętrzne użytkuje od 18 lat.
Rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa
W domu pod miastem na początku nie czułam się bezpiecznie, bo przyzwyczaiłam się do życia w miejskim bloku. Moje mieszkanie miało powierzchnię 45 m2, więc ogarniałam je wzrokiem i słuchem. Nie mogłam tego zrobić w dwukondygnacyjnym domu, dlatego zleciłam zamontowanie rolet - mówi Olga, Czytelniczka Budujemy Dom, która rolety zewnętrzne użytkuje drugi rok.
Rolety elewacyjne sterowane ręcznie
Choć mieszkam w 3-poziomowym bliźniaku, nie chciałam mieć sterowania elektrycznego, dlatego że w przypadku braku prądu (a u nas często tak się zdarza) nie zamknę i nie otworzę rolet. Po drugie, przy wysokim mrozie zamarza silnik elektryczny w wale rolet i też nie można ich unieść... - mówi Dorota, Członkini Klubu Budujących Dom, która rolety zewnętrzne użytkuje od 4 lat.
Rolety elewacyjne odstraszają złodziei
Rolety elewacyjne tłumią hałas i odstręczają złodziei. Choć pancerze nie mają widocznych blokad, nie można ich podnieść z zewnątrz, co kilkakrotnie sprawdzaliśmy - mówią Grażyna i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od 6 lat.
Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym
Użytkowanie żaluzji fasadowych ma pewne obostrzenia. Ponieważ nie zastosowaliśmy sztywnych prowadnic tylko linki stalowe - bo wyglądają lżej i nie zmniejszają światła okien - lamele łopoczą na wietrze, a silny podmuch może je zniszczyć - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od listopada 2013 r.
Okiennice z drewna meranti
Okiennice najgorzej radzą sobie na południowym tarasie i elewacji zachodniej, więc tylko z tych stron zabezpieczamy je co roku. Drewno nieznacznie odbarwia się na słońcu, a w jednym miejscu opaska napuchła od wilgoci. - mówią Teresa i Adam, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okiennice użytkują od 2008 r.
Drzwi wewnętrzne - dobra jakość, gorzej z montażem!
Już po dwóch tygodniach od założenia drzwi w łazienkach, ościeżnice "chwyciły" wilgoć, a laminat popękał. Nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Zgłosiłam to sprzedawcy. Ku mojemu zdumieniu orzekł, że to wina nieprawidłowego użytkowania - mówi Ania, członkini Klubu Budujących Dom, która drzwi użytkuje czwarty rok.
5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi
Zdałam się na profesjonalizm monterów drzwi wewnętrznych, ale się nim nie wykazali. Wiele do życzenia pozostawia staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich - mówi Lucyna, czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje drzwi od 3 lat.
Drzwi z płyt MDF lepsze od drewnianych
Nie chcieliśmy drzwi drewnianych, bo nasi znajomi przestrzegli, że są ciężkie, a na dodatek w ich domu wypaczyły się i rozeschły, więc musieli je wymienić. W poleconej firmie zamówiliśmy drzwi z płyt MDF, różne modele z jednej kolekcji - mówią Jola i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drzwi użytkują od ponad 2 lat.
Drzwi z płyty drewnopodobnej - popękała okleina, pojawiły się odpryski
W przeciwieństwie do męża nie jestem zachwycona drzwiami z płyty. Na drzwiach do spiżarni już pękła okleina drewnopodobna. Podczas mycia innych drzwi widzę mikrouszkodzenia i odpryski - mówi Ewa, która użytkuje drzwi od 5 lat.
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne za 50 tys. złotych
Osadzenie drzwi było szczególnie trudne w przypadku szklanych drzwi czteroczęściowych. Nawet stolarze nie potrafili sobie z nimi poradzić - mówią Agata i Konrad, członkowie Klubu Budujących Dom.
Drzwi drewniane zewnętrzne i wewnętrzne - dobry wybór
Jesteśmy zadowoleni z drewnianych drzwi zewnętrznych, służą już od 12 lat. Błędem było montowanie ich w momencie tynkowania domu. Drzwi odrobinę wypaczyły się i mamy teraz mały prześwit między skrzydłem a ościeżnicą przy podłodze - mówią Dorota i Andrzej, czytelnicy Budujemy Dom.
Szklane drzwi to wyzwanie
Największym wyzwaniem była realizacja szklanych drzwi w salonie i na antresoli w sypialniach. Wzorowałam się projektem włoskiego projektanta Antonio Citterio. - mówi Basia, członkini Klubu Budujących Dom.
Drzwi zewnętrzne bez atestu antywłamaniowego
Zamówiłem solidne drzwi zewnętrzne, ale bez atestu antywłamaniowego. Wyszedłem z założenia, że lepiej zainstalować monitoring, niż inwestować w masywne drzwi. Tym bardziej, że szyby w oknach nie są antywłamaniowe (klasy P4). Złodziej podczas włamania i tak potencjalnie wybierze okno! - mówi Wojciech, członek Klubu Budujących Dom.
Rolety zewnętrzne w ścianie
Polecam rolety zewnętrzne w ścianie. To super rozwiązanie! Po pierwsze, nie można ich wyrwać, bo skrzynka schowana jest pod warstwą ocieplenia i tynku - mówi Witek, członek Klubu Budujących Dom.
Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami
W roletach zewnętrznych egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy - mówią Ania i Leszek, czytelnicy Budujemy Dom.
Okna dachowe a wilgotność w pomieszczeniach
W łazience drewniana rama okna dachowego od strony wnętrza pokryła się nalotem, mimo prawidłowego wietrzenia pomieszczenia. W takich miejscach warto kupić okna przewidziane do łazienek, kuchni - mówi Patrycja, czytelniczka Budujemy Dom.
Okna dachowe a pogoda
Okna dachowe w zimie są zasypywane śniegiem, którego w zasadzie nie daje się usunąć. Poddasze wtedy jest ponure i ciemne. Jeśli śnieg długo zalega na szybach, bywa to uciążliwe - mówią Marzena i Wojtek, członkowie Klubu Budujemy Dom.
Rolety zewnętrzne to sensowna inwestycja
Na rolety zewnętrzne namówił nas kolega. Nie planowaliśmy ich wcześniej, tylko "dorzuciliśmy" podczas wykańczania budynku. Miały odstręczać włamywaczy, choć nie są to rolety z atestem antywłamaniowym - mówią Ewa i Bogdan, czytelnicy Budujemy Dom.
Rolety zewnętrzne - sterowanie elektryczne a brak prądu
Zdarzyło się, że wstając rano przy wszystkich zapuszczonych roletach zewnętrznych, nie mogliśmy ich podnieść, bo wyłączono prąd - mówią Janina i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom.
Okna dachowe - ważny przemyślany zakup
Zakładając obecnie okna dachowe, na pewno rozważylibyśmy kupno większych, albo takich z opcją otwierania się jak balkon - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom.
Jak powstaje szyba zespolona?
Dzięki uprzejmości firmy OKNOPLAST mieliśmy okazję prześledzić proces przygotowania szyby zespolonej do zamontowania w oknie PVC.
Koszty drzwi i okien
Przykładowe koszty zakupu drzwi zewnętrznych i wewnętrznych a także okien dla domu jednorodzinnego.
Eliminacja mostka cieplnego okien
Od sposobu osadzenia okna zależy jak duży będzie mostek cieplny (termiczny) powstający w miejscu jego kontaktu ze ścianą. Mostka cieplnego całkowicie wyeliminować się nie da, można go jednak znacznie ograniczyć.