Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier - mówi Magda, Członkini Klubu Budujących Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.

Dom: 202 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 40°, kryty blachodachówką.

 

Okna dachowe:

 • Uchylno-obrotowe, 6 sztuk, wymiary 78 x 140 cm. 
 • Ramy z drewna sosnowego, w sypialniach 2 okna z lakierem bezbarwnym, w łazience i w pralni 4 z powłoką z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Pakiet dwóch szyb zespolonych. 
 • Akcesoria – rolety i żaluzje wewnętrzne.
 • Lokalizacja – 1 okno na północno-wschodniej połaci dachu i 5 na południowo-zachodniej.

Montaż: wykonali dekarze podczas budowy domu. Mąż kupił kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne. Akcesoria okienne zamontowaliśmy samodzielnie.

 

Decyzja: projekt przewiduje lukarny i okna w dachu. Trochę zmieniłam z mężem układ okien, bo woleliśmy ich nie mieć w garderobie, za to chcieliśmy doświetlić pralnię. Okna przewędrowały więc z północno-wschodniej połaci dachu na frontową. Dzięki temu garderoba przy sypialni jest ciemna i nie płowieją od słońca ubrania, natomiast pralnia i składzik są jasne. Do łazienki i pralni dobraliśmy okna drewniane, powleczone plastikiem, który ma chronić ramy przed wilgocią. Fajna rzecz, którą podpowiedział nam sprzedawca.

 

Do sypialni zaplanowaliśmy okna z drewnianymi i polakierowanymi ramami. Ponieważ podnieśliśmy ścianki kolankowe o 2 pustaki, musieliśmy kupić krótsze okna. Mają 140 cm, zamiast 160 cm, ale dolna krawędź znajduje się na wysokości 86 cm, więc okna dają widoki i siedzącym, i stojącym. Wpada przez nie dużo światła, a latem… ciepła.

Aż 5 okien dachowych zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.
Aż 5 okien dachowych zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.

Okna dachowe - rady i przestrogi:

 • W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier. Może w tym roku w końcu się za to zabiorę! Nasze okna dachowe mają, zamiast klamek, listwy otwierające na górnej ramie. Nie jest to wygodne. Wolelibyśmy klamki na dolnej krawędzi.

   

  Mąż mówi, że dziś wybrałby okna znanego polskiego producenta. Polskie wyroby mają parę fajnych innowacyjnych rozwiązań, poza tym warto wspierać rodzimy przemysł. Kupiliśmy okna zagraniczne z pośpiechu, ale też są dobre. Kiedy je zakładaliśmy, nie było takich akcesoriów do montażu jak obecnie. Nie było modeli z pakietem trzech szyb. Na pewno byśmy postawili na jak najlepszą termoizolację. Okna dachowe kupuje się przecież raz na kilkadziesiąt lat.

Okna dachowe - koszty:

 • okna 13 000 zł, montaż w cenie usługi dekarskiej; 
 • wewnętrzne żaluzje i rolety (montaż własny) – 1600 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okna, z listwą otwierającą na górnej ramie, zaopatrzono w żaluzje wewnętrzne

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość

04 Sie 2019, 11:24

Roleta WEWNĘTRZNA odbija światło już po wewnętrznej stronie okna, i ciepło z wnętrza nie ucieknie, bo okno jest szczelne i jest dobrym izolatorem... Jakbyś pomyślała, to kupiłabyś rolety ZEWNĘTRZNE, albo chociaż jakieś markizy... Roleta wewnętrzna pomoże Ci tylko przy ...

time image

Gość eqvcds

04 Sie 2019, 09:13

kupiłam rolety wewnętrzne do okien dachowych wraz z tkaniną odbijającą światło ,po to by osłonić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia, nie pomyślałam ,że producenci są tak perfidni i prowadnice produkują z materiału który pochłania latem promienie i nagrzewają ...

time image

Gość Michał

15 Kwi 2016, 12:39

Okna dachowe to chyba najgorsza rzecz w domu z poddaszem. Swoje kupowałem ok 2001r w cenie ok 1300zł bez montażu. Są beznadziejnie głośne (przez wentylację w listwie oraz gdy są opady przez szyby), nagrzewają pomieszczenia, żaluzje i moskitiery do nich są horendalnie drogie. A śmiałem ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje