Lamelki z trwałego drewna egzotycznego wichrują się od gorąca

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Lamelki z trwałego drewna egzotycznego wichrują się od gorąca

Żaluzje wewnętrzne ograniczają dostęp słońca, ale nie gorąca. Niektóre lamele zwichrowały się od nagrzewania dużych przeszkleń oraz od ciepła z grzejnika kanałowego w podłodze. Ale w naturalnym drewnie to nie przeszkadza - mówi Magda, Czytelniczka Budujemy Dom, która żaluzje wewnętrzne użytkuje od 2010 r.

Żaluzje:

 • Wewnętrzne.
 • Lamele z drewna egzotycznego, o szer. 40 mm.

Sterowanie: ręczne - linki umożliwiają spuszczanie i podnoszenie żaluzji, drążki obrotowe - regulację ustawienia lameli.

Montaż: listwę montażową z zaczepami dla żaluzji przykręcono do górnej listwy przyszybowej okien pionowych i zakryto drewnianą listwą maskującą.

Decyzja: lubię naturalne drewno, bo wprowadza do wnętrza domu ciepło. Wygląda solidnie i elegancko. Uparłam się na założenie w oknach pomieszczeń dziennych żaluzji z drewna, zamiast rolet materiałowych, chociaż mąż mi to odradzał. Uległ, gdy mu obiecałam, że nie będzie musiał ich czyścić.

Wybraliśmy żaluzje z drewna egzotycznego z myślą, żeby lamele były wytrzymałe termicznie i nie pękały od słońca, no i miały odporność na różną w ciągu roku wilgotność powietrza. Pod względem estetycznym mój wybór się udał, natomiast pod względem funkcjonalnym - absolutnie nie.

Wewnętrzne żaluzje z drewna na oknach w salonie
W strefie dziennej na oknach fasadowych założono wewnętrzne żaluzje z drewna.
Złożone żaluzje drewniane
Aby umyć szybę i górną ramę okna żaluzje trzeba uchylić, albo całkowicie zdjąć.
Listwa montażowa z zaczepami w żaluzjach drewnianych
Listwę montażową z zaczepami przykręcono do górnej listwy przyszybowej okien pionowych i zakryto drewnianą listwą maskującą.
Lamelki z trwałego drewna egzotycznego
Nawet lamelki z trwałego drewna egzotycznego wichrują się od gorąca z szyb i grzejnika kanałowego w podłodze.

Żaluzje wewnętrzne z drewna egzotycznego - rady i przestrogi:

 • Moje żaluzje są przymocowane do okien. Źle wyglądałby, wisząc w większej odległości od szyb, czyli na ścianie otworów okiennych. Kiedy je całkowicie podnoszę, a robię to głównie kiedy chcę umyć okno, zasłaniają światło szyby na wysokość 40 cm. To utrudnia dostęp do górnej części szyb i górnej ramy. Fatalnie się je tu myje.

  Żaluzje są długie i dość ciężkie. Zdarza się, że podczas podnoszenia, linki się plączą. Rzadko pozostawiam je w pozycji podniesionej, bo wtedy okna wyglądają brzydko, odsłania się widok na ulicę i słup elektryczny, nie mogę oglądać telewizji. Opuszczam je dla stworzenia prywatności w strefie dziennej i ograniczenia światła. Ilość i kierunek padania światła reguluję poprzez odpowiednie ustawienie lamelek. Zazwyczaj jednak wystarcza pozycja pozioma.
   
  Żaluzje wewnętrzne ograniczają dostęp słońca, ale nie gorąca. Niektóre lamele zwichrowały się od nagrzewania dużych przeszkleń oraz od ciepła z grzejnika kanałowego w podłodze. Ale w naturalnym drewnie to nie przeszkadza.
   
 • Największym minusem takich żaluzji jest czasochłonne mycie lameli. Brakuje mi do tego cierpliwości, a trzeba to robić dość często. Na ciemnym drewnie i "pod światło" kurz jest widoczny! Używając mokrych chusteczek, porządne umycie jednej długiej żaluzji zajmuje mi 2 godziny.

Żaluzje wewnętrzne z drewna egzotycznego - koszty:

 • z montażem 350 zł/m2.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje