Dociekliwy Inwestor: - Chciałbym już zakończyć temat okien, ale mam jeszcze jeden dylemat. Nie jestem przekonany do zamontowania okien w połaci dachowej. Czy taka inwestycja nie jest ekstrawagancją?
Majster Guru:- Skądże, okna dachowe to standard! To znakomity pomysł na doświetlenie poddasza. Występują w różnych wersjach - jako obrotowe, kolankowe czy balkoniki dachowe. Wybór jest bardzo szeroki, co daje możliwości niemal dowolnej aranżacji poddasza. Bardzo efektownie wyglądają w parach i zgrupowane po kilka, dzięki nim pokoje poddasza oraz cały budynek mogą zyskać wyjątkowo atrakcyjny wygląd. Nie wiem czy pan wie, że na rynku dostępne są też okna do dachów całkowicie płaskich.
- Naprawdę?
- Tak, dzięki nim można zyskać dodatkowe źródło światła dziennego, dlatego polecane są szczególnie do pomieszczeń mniej doświetlonych, jak łazienki czy korytarze. Ponieważ są wyjątkowo narażone na działanie trudnych warunków pogodowych, muszą spełniać ostrzejsze standardy izolacyjne i bezpieczeństwa.
- No właśnie, czy przez okna dachowe nie dostanie się do domu woda?
- Nie, pod warunkiem, że nie będzie pan otwierał okna podczas ulewy. Produkowane obecnie okna dachowe są bardzo nowoczesne, szczelne i charakteryzują się znakomitymi parametrami termoizolacyjnymi, porównywalnymi z oknami fasadowymi. Oczywiście muszą być dobrze zamontowane, ale tym zajmuje się ekipa dekarska podczas wykonywania dachu - po przygotowaniu ołacenia lub deskowania, a przed ułożeniem pokrycia dachowego.
- Pewnie takie okna są bardzo drogie?
- Zazwyczaj są droższe od okien fasadowych o zbliżonych parametrach i powierzchni, lecz moim zdaniem warto rozważyć taką inwestycję, aby na poddaszu cieszyć się komfortem i wygodą. Jeśli już na siłę chce pan szukać ich wad, wskażę jedną - w ciepłe dni, dostające się przez okna dachowe promienie słoneczne mogą być bardzo uciążliwe i nadmiernie nagrzewać wnętrza.
- Wiedziałem, że zbyt pięknie to wygląda!
- Spokojnie, rozwiązanie tego problemu jest proste. Do ochrony okien dachowych służą specjalne osłony, montowane wewnątrz lub na zewnątrz okien. Wśród tych pierwszych najprostszym wariantem jest zamocowanie w górnej części okna rolety, którą w razie potrzeby rozwija się ręcznie. Do wyboru są też wysuwane z kasety na zasadzie harmonijki plisowane zasłony, lub - znane z okien fasadowych - żaluzje. Dużo skuteczniejsze są jednak osłony zewnętrzne.
Rolety montowane na dachu, w przeciwieństwie do swoich wewnętrznych odpowiedników, wytwarzane są nie z materiału, a z aluminiowych lameli, połączonych specjalnymi łącznikami. Wysuwają się z umieszczonej nad oknem kasety i poruszają po bocznych prowadnicach. Umożliwiają całkowite lub częściowe zaciemnienie poddasza. Nie tylko chronią przed słońcem, ograniczają poza tym straty ciepła w zimie, chronią przed hałasem z zewnątrz i stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe.
Alternatywną osłoną są półprzezroczyste markizy wysuwane z kasety - w przeciwieństwie do całkowicie zasłoniętej rolety, nie zasłaniają bowiem zupełnie widoku przez okno, a dodatkowo tłumią odgłosy spadających kropel deszczu. Wytwarza się je z włókna szklanego lub wytrzymałej siatki PVC, odpornej na działanie czynników atmosferycznych, w tym nawet bardzo silnego wiatru.
- W jaki sposób obsługuje się takie osłony?
- Większością wymienionych osłon można sterować automatycznie, za pomocą pilota albo umieszczonego na ścianie panelu kontrolnego. Prąd czerpany jest z domowej sieci lub... z natury. Niektóre nowoczesne rolety i markizy solarne wyposażone są bowiem w akumulator ładowany z baterii słonecznej.
Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Wybór okien dachowych jest bardzo szeroki, dzięki czemu poddasze można zaaranżować w niemal dowolny sposób. (fot. Velux)