Czy szyba w oknie jest najistotniejsza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy szyba w oknie jest najistotniejsza?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia, na które elementy okna zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania stolarki okiennej.

Dociekliwy Inwestor: – Wydawać by się mogło, że okno to przede wszystkim szyba. A jeszcze za wiele o tym elemencie nie usłyszałem...

Majster Guru: – Okno to, wbrew pozorom, dość skomplikowany produkt, składający się z wielu elementów. Oczywiście nie może istnieć bez przeszklenia. Szyby produkowane są w kilku odmianach. Oprócz standardowych, dostępne są także grubsze dźwiękochłonne, antywłamaniowe, absorpcyjne chroniące przez przegrzaniem, ciepłochronne, bezpieczne, które w przypadku stłuczenia rozsypują się na nieostre drobinki, czy samooczyszczające się – z powłoką, na której krople deszczu nie pozostawiają śladów, zmywając zanieczyszczenia.

– Czy wybierając szyby, należy też zwrócić uwagę na uszczelki okienne?

– Tak, uszczelki pełnią istotną rolę. Te umieszczone pomiędzy skrzydłem i ramiakiem okiennym chronią przed hałasem, utratą ciepła, wodą i kurzem. Jeśli chodzi o uszczelki przyszybowe, istotny jest ich kolor – np. czarne nie będą się komponowały z białymi profilami.

– A jaka jest rola okuć w oknach?

– Okucia mogą stanowić zabezpieczenie antywłamaniowe, poza tym od nich zależy sposób otwierania okna, a tym samym nasz komfort użytkowania. Obecnie standardem są okucia obwodowe (zwane też obwiedniowymi) – zawiasy i mechanizm ryglujący są ze sobą połączone i wprawiane w ruch obrotem klamki.

– Z tego, co się orientuję, okna można otwierać na różne sposoby.

– Tak, choć zdecydowanie najpopularniejsze są okna rozwierane i uchylne oraz uchylno-rozwierane. Te pierwsze otwierają się jak skrzydła drzwi, dzięki zawiasom zamontowanym przy pionowej krawędzi ramy. Natomiast okna uchylne zawiasy mają zamontowane poziomo. Trzeci omawiany rodzaj – okna uchylno-rozwierane – można otwierać i pionowo, i poziomo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby okna otwierane w różny sposób sąsiadowały ze sobą. Najważniejsze, aby dobrać je do własnych potrzeb i żeby wygodnie się z nich korzystało.

– U znajomych na tarasie widziałem okno przesuwane na bok.

– W przypadku dużych powierzchni oszklonych, właśnie takich jak drzwi tarasowe, rzeczywiście stosuje się okna przesuwne na prowadnicach. Wynika to z tego, że ramy znacznych rozmiarów są ciężkie i zwykłe zawiasy mogłyby nie wytrzymać takiego obciążenia. Z tego powodu nawet zwykłe, rozwierane okna nie mogą mieć zbyt dużej powierzchni i wymagają podziału (który wpływa ponadto na estetykę okna).

W mniejszych pomieszczeniach dominują okna jedno- i dwuskrzydłowe. Kilka skrzydeł to widok charakterystyczny przede wszystkim w salonach. Unowocześnić bryłę budynku można montując okna panoramiczne – dzięki wzmocnionym profilom realne jest uzyskanie szklanej tafli o szerokości nawet kilku metrów. Takie rozwiązanie sporo jednak kosztuje, podobnie jak inne niestandardowe wyroby, np. okno o nietypowym kształcie czy nawet skrzydło z tzw. szprosami, czyli listwami dzielącymi je na mniejsze pola. Dokładny koszt stolarki okiennej poznamy u producenta/dostawcy, ponieważ okna wytwarza się na zamówienie, pod konkretne wymiary.

– Na jakim etapie budowy domu najlepiej montować okna?

– Okna osadza się na koniec stanu surowego, kiedy mury są wysuszone. Ten etap ma bardzo istotne znaczenie. Na nic bowiem zdadzą się świetnie dobrane okna, jeśli ekipa montażowa popełni błędy. Fachowców najlepiej wybrać korzystając z rekomendacji dostawcy okien. Przed rozpoczęciem prac należy z nimi dokładnie omówić zakres robót, czas pracy i sposób montażu.

– Zaraz, zaraz, czy to oznacza, że okna można montować na różne sposoby?

– Tak, część ekip nadal montuje okna jedynie z użyciem pianki montażowej. To sposób znany od lat, chociaż obecnie niezalecany.

– Czyli można inaczej?

– Oczywiście. Dużo skuteczniejszy jest montaż warstwowy z użyciem taśm rozprężnych lub taśm paroszczelnych i tzw. ciepłych parapetów. Co prawda jest droższy i wymaga większej wprawy, ale znacznie poprawia właściwości izolacyjne miejsca styku okna ze ścianą. Polega na dodaniu od wewnętrznej strony pomieszczenia taśmy paroszczelnej, która uniemożliwi wnikanie w piankę montażową pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.

Od zewnątrz piankę zakrywa się natomiast specjalną folią paroprzepuszczalną i wodoodporną, która będzie chronić szczelinę przed wilgocią i podmuchami wiatru. Dodatkowe uszczelnienie przestrzeni pod oknem zapewni zamontowanie ciepłych parapetów. Są to odpowiednio wyprofi lowane kształtki z twardego polistyrenu lub styropianu EPS. Zmniejszają ucieczkę ciepła i są oparciem dla parapetu wewnętrznego i zewnętrznego.

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Aluplast

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny