Czy szyba w oknie jest najistotniejsza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy szyba w oknie jest najistotniejsza?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem wyjaśnia, na które elementy okna zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania stolarki okiennej.

aktualizacja: 2022-09-22 10:20:42

Dociekliwy Inwestor: - Wydawać by się mogło, że okno to przede wszystkim szyba. A jeszcze za wiele o tym elemencie nie usłyszałem...

Majster Guru: - Okno to, wbrew pozorom, dość skomplikowany produkt, składający się z wielu elementów. Oczywiście nie może istnieć bez przeszklenia. Szyby produkowane są w kilku odmianach. Oprócz standardowych, dostępne są także grubsze dźwiękochłonne, antywłamaniowe, absorpcyjne chroniące przez przegrzaniem, ciepłochronne, bezpieczne, które w przypadku stłuczenia rozsypują się na nieostre drobinki, czy samooczyszczające się - z powłoką, na której krople deszczu nie pozostawiają śladów, zmywając zanieczyszczenia.

- Czy wybierając szyby, należy też zwrócić uwagę na uszczelki okienne?

- Tak, uszczelki pełnią istotną rolę. Te umieszczone pomiędzy skrzydłem i ramiakiem okiennym chronią przed hałasem, utratą ciepła, wodą i kurzem. Jeśli chodzi o uszczelki przyszybowe, istotny jest ich kolor - np. czarne nie będą się komponowały z białymi profilami.

- A jaka jest rola okuć w oknach?

- Okucia mogą stanowić zabezpieczenie antywłamaniowe, poza tym od nich zależy sposób otwierania okna, a tym samym nasz komfort użytkowania. Obecnie standardem są okucia obwodowe (zwane też obwiedniowymi) - zawiasy i mechanizm ryglujący są ze sobą połączone i wprawiane w ruch obrotem klamki.

- Z tego, co się orientuję, okna można otwierać na różne sposoby.

- Tak, choć zdecydowanie najpopularniejsze są okna rozwierane i uchylne oraz uchylno-rozwierane. Te pierwsze otwierają się jak skrzydła drzwi, dzięki zawiasom zamontowanym przy pionowej krawędzi ramy. Natomiast okna uchylne zawiasy mają zamontowane poziomo. Trzeci omawiany rodzaj - okna uchylno-rozwierane - można otwierać i pionowo, i poziomo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby okna otwierane w różny sposób sąsiadowały ze sobą. Najważniejsze, aby dobrać je do własnych potrzeb i żeby wygodnie się z nich korzystało.

- U znajomych na tarasie widziałem okno przesuwane na bok.

- W przypadku dużych powierzchni oszklonych, właśnie takich jak drzwi tarasowe, rzeczywiście stosuje się okna przesuwne na prowadnicach. Wynika to z tego, że ramy znacznych rozmiarów są ciężkie i zwykłe zawiasy mogłyby nie wytrzymać takiego obciążenia. Z tego powodu nawet zwykłe, rozwierane okna nie mogą mieć zbyt dużej powierzchni i wymagają podziału (który wpływa ponadto na estetykę okna).

W mniejszych pomieszczeniach dominują okna jedno- i dwuskrzydłowe. Kilka skrzydeł to widok charakterystyczny przede wszystkim w salonach. Unowocześnić bryłę budynku można montując okna panoramiczne - dzięki wzmocnionym profilom realne jest uzyskanie szklanej tafli o szerokości nawet kilku metrów. Takie rozwiązanie sporo jednak kosztuje, podobnie jak inne niestandardowe wyroby, np. okno o nietypowym kształcie czy nawet skrzydło z tzw. szprosami, czyli listwami dzielącymi je na mniejsze pola. Dokładny koszt stolarki okiennej poznamy u producenta/dostawcy, ponieważ okna wytwarza się na zamówienie, pod konkretne wymiary.

- Na jakim etapie budowy domu najlepiej montować okna?

- Okna osadza się na koniec stanu surowego, kiedy mury są wysuszone. Ten etap ma bardzo istotne znaczenie. Na nic bowiem zdadzą się świetnie dobrane okna, jeśli ekipa montażowa popełni błędy. Fachowców najlepiej wybrać korzystając z rekomendacji dostawcy okien. Przed rozpoczęciem prac należy z nimi dokładnie omówić zakres robót, czas pracy i sposób montażu.

- Zaraz, zaraz, czy to oznacza, że okna można montować na różne sposoby?

- Tak, część ekip nadal montuje okna jedynie z użyciem pianki montażowej. To sposób znany od lat, chociaż obecnie niezalecany.

- Czyli można inaczej?

- Oczywiście. Dużo skuteczniejszy jest montaż warstwowy z użyciem taśm rozprężnych lub taśm paroszczelnych i tzw. ciepłych parapetów. Co prawda jest droższy i wymaga większej wprawy, ale znacznie poprawia właściwości izolacyjne miejsca styku okna ze ścianą. Polega na dodaniu od wewnętrznej strony pomieszczenia taśmy paroszczelnej, która uniemożliwi wnikanie w piankę montażową pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.

Od zewnątrz piankę zakrywa się natomiast specjalną folią paroprzepuszczalną i wodoodporną, która będzie chronić szczelinę przed wilgocią i podmuchami wiatru. Dodatkowe uszczelnienie przestrzeni pod oknem zapewni zamontowanie ciepłych parapetów. Są to odpowiednio wyprofi lowane kształtki z twardego polistyrenu lub styropianu EPS. Zmniejszają ucieczkę ciepła i są oparciem dla parapetu wewnętrznego i zewnętrznego.

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: W przypadku dużych przeszkleń, najlepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne. (fot. Aluplast)

Materiały do pobrania:
pdf icon
Konsultacje z Majstrem Guru cz. 6

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!