Markiza zewnętrzna na oknie dachowym to świetny wybór!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Markiza zewnętrzna na oknie dachowym to świetny wybór!

Prosty model markizy całkowicie załatwił sprawę ochrony najwyższej kondygnacji domu przed palącym słońcem i nadmiernego nagrzewania się tego piętra - mówią Bogusia i Marek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy markizę na oknie dachowym użytkują od 2017 r.

Markiza zewnętrzna na oknie dachowym:

  • Z siatki w kolorze grafitowym, z dziesięcioprocentowym prześwitem. Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna.
  • Sterowanie - ręczne.

Montaż: wykonał go fachowiec polecony przez dystrybutora polskich okien. Podaliśmy mu przez telefon model i rozmiar okna, przywiózł markizę i założył ją w 15 minut. Odkręcił listwę na górnej ramie i w otwory po niej wkręcił kasetę z markizą, a do dolnej przykręcił zaczepy. Wszystko pasowało i działa bezawaryjnie.

Decyzja: mamy dwa okna dachowe na ostatnim piętrze, na którym urządziliśmy strefę relaksu z kinem domowym, muzyką, grami i małym spa. Często tam odpoczywamy. Jednak w pierwszym roku po przeprowadzce, podczas upałów, nie dało się tam wytrzymać z powodu słońca i gorąca.

Przed kolejnym latem postanowiliśmy rozwiązać ten problem przy pomocy osłony przeciwsłonecznej - zamierzaliśmy przykryć nią jedno okno, na drugie słońce nie pada. Wcześniej wybraliśmy przeszklenia od polskiego producenta, więc najpierw sprawdziliśmy, co on proponuje. Między innymi oferował markizy zewnętrzne ze specjalnej siatki. Zdecydowaliśmy się na obsługę ręczną.

Markiza chowa się do kasety przykręconej do górnej ramy okna dachowego
Po lecie markizę chowa się do kasety przykręconej do górnej ramy okna dachowego.
Siatka z prześwitem powoduje w pokoju półmrok
Siatka z prześwitem powoduje w pokoju półmrok.
Markiza nie przeszkadza przy uchylaniu okna
Markiza nie przeszkadza przy uchylaniu okna.

Markiza zewnętrzna na oknie dachowym - rady i przestrogi:

Prosty model markizy całkowicie załatwił sprawę ochrony najwyższej kondygnacji domu przed palącym słońcem i nadmiernego nagrzewania się tego piętra. Zaciągamy ją raz na całe lato i dopiero jesienią zwijamy do kasety - w poprzednim roku chroniła okno dachowe od maja do października. Tworzywo dobrze odbija gorąco od słońca i promieniującej ciepłem dachówki w czarnym kolorze. Na dworze jest upał, a na piętrze mamy stałą przyjazną temperaturę. Siatka z dziesięcioprocentowym prześwitem zaciemnia pomieszczenia, lecz półmrok nam nie przeszkadza, nawet sprzyja oglądaniu filmów i relaksowi.

Ręczna obsługa jest banalnie prosta - wystarczy otworzyć i obrócić skrzydło, wyciągnąć z kasety markizę i umocować ją na zaczepach (nasz model nie ma prowadnic na bokach, tylko zaczepy w dolnej ramie). Czasem wiatr jest tak silny, że powoduje łopotanie i ściągnięcie osłony z zaczepów. Ale tworzywo jest odpowiednio wytrzymałe, bez szwanku przeżyło gwałtowne letnie burze, gradobicia. Nie podarło się, ani odkształciło, można je łatwo zwinąć do obudowy. Z kurzu myje je deszcz, świeżo rozwinięte po zimie jest suche, bez glonów. Świetny, tani i prosty w obsłudze wyrób.

Markiza zewnętrzna na oknie dachowym - koszty:

  • Markiza zewnętrzna - 270 zł/szt. plus montaż.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje