Wanny SPA

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wanny SPA
Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele do hydromasażu pozwalają nam korzystać z leczniczych właściwości wodnych terapii we własnym domu. To już nie tylko higiena i zdrowie, to nowy styl życia, który zamiast stresu i wiecznego pośpiechu, proponuje głęboki relaks, harmonię duszy i ciała.

Obudowa wanny skomponowana z podłogą tarasu
Obudowa wanny skomponowana z podłogą tarasu (fot. Kompleks).
Wanny SPA są kilkuosobowe, może się w nich kąpać jednocześnie od dwóch do ośmiu osób, co sprawia, że są znakomitym miejscem do wspólnego spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Warto wybrać taki model wanny, który pozwoli obok kąpieli zażywać także innych przyjemności - aromaterapii, masażu czy chrometerapii.

 

Główną cechą, która czyni wanny SPA szczególnie atrakcyjnymi, jest fakt, że znakomicie nadają się do zainstalowania na zewnątrz - w ogrodzie lub na tarasie - dzięki czemu można z nich korzystać nawet pośród śnieżnych zasp.

 

Niecki mogą być wyposażone w półki do siedzenia, ale są też takie, w których jedna osoba będzie mogła popływać (długie na ponad 4,5 m i niezbyt szerokie). Oczywiście im większa wanna, tym większa pojemność, a zatem nie tylko koszt zakupu, ale też eksploatacji.

 

Wanny SPA mogą być wolno stojące, tzw. kompaktowe lub przeznaczone do zabudowy. Opróżnioną z wody małą wannę kompaktową kilka osób z łatwością przeniesie w inne miejsce. Wannę do zabudowy można wpuścić w podłoże lub ustawić na specjalnym stelażu i obudować trwałą konstrukcją.

Wanny SPA napełnia się z węża ogrodowego, ale cała instalacja umożliwiająca hydromasaż, obieg i czyszczenie wody znajduje się w obudowie wanny SPA. Lepszy system filtracji, stosowany w wannach do zabudowy, pozwala na rzadszą wymianę wody – nawet raz na pół roku. Z kolei rynna przelewowa, której pozbawione są wanny kompaktowe, pozwala „ratować” wychlapaną podczas kąpieli wodę. Przekazuje ją bowiem do filtra, skąd wpompowywana jest z powrotem do niecki.

 

Oprócz hydromasażu w wannie SPA możemy też korzystać z innych rodzajów terapii.

 

Wanna SPA
 Wanna SPA - nieodłączny element wyposażenia pokoju kąpielowego (fot. Pool-Spa).
Aromaterapia to leczenie zapachem. Polega na dodawaniu bezpośrednio do wody w wannie lub do wtłaczanego przez dysze powietrza olejków zapachowych. Jest ich cała gama i warto najpierw poznać działanie poszczególnych aromatów.

 

Chromoterapia czyli leczenie światłem, polega na umieszczeniu w wannie podwodnego oświetlenia. Może ono mieć różne kolory. Także w tym przypadku warto dowiedzieć, się, jak oddziałują one na organizm człowieka.

 

Muzykoterapia polega na kojącym działaniu muzyki. Systemy audio są wyposażane w wysokiej klasy głośniki umieszczane w obudowie wanny. Mogą być połączone z własnym odtwarzaczem lub z domowych sprzętem grającym. Ale stojący obok urządzenia tradycyjny odtwarzacz też spełni swoje zadanie.

 

Minibaseny różnią się wielkością, wyposażeniem, liczbą dysz masujących, barwą niecek i obudów. Największą atrakcją jest, oczywiście, możliwość hydromasażu. Najczęściej stosuje się dysze punktowe – z regulowanym kierunkiem strumienia wody, kilkupunktowe – z jednej dyszy wypływa kilka strumieni – oraz wirowe (obracają się, gdy przepływa przez nie napowietrzona woda). Oprócz tego możemy mieć bicze podwodne – dysze wpuszczające do wanny wodę z bardzo dużą siłą czy kaskady, montowane na krawędzi wanny.

Wanna SPA ze zdalnym sterowaniem
Niektóre modele są wyposażone w zdalne sterowanie
(fot. Minibaseny.pl).
Na co zwracać uwagę - informacje praktyczne

Instalacja wanny SPA musi być wykonana przez wyspecjalizowaną ekipę - najlepiej polecaną przez firmę, która sprzedała nam wannę. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów technicznych, tak aby użytkowanie wanny sprawiało nam maksimum przyjemności.

 

Jakość masażu zależy nie tylko od jego rodzaju, ale też od liczby dysz zamontowanych w wannie. Liczba dysz jest uzależniona przede wszystkim od kształtu i wielkości wanny. Najczęściej producenci proponują standardową liczbę dysz określonego rodzaju, a dodatkowe dysze - można zamówić jako opcję i trzeba za nie dopłacić. Aby hydromasaż przynosił odpowiednie efekty, w wannie powinny być co najmniej 3-4 dysze.

 

Łazienka powinna mieć bardzo dobrą wentylację, gdyż w trakcie zażywania hydromasażu wydziela się znacznie więcej wilgoci niż podczas tradycyjnej kąpieli. Niektórzy twierdzą, że powierzchnia łazienki nie powinna być mniejsza niż 7-8 m². Tylko wówczas, przy założeniu sprawnej i efektywnej wentylacji, mamy pewność, że woda nie będzie wykraplała się na ścianach pomieszczenia.

 

Podłoże, na którym ma stanąć wanna, powinno być wypoziomowane. Wanny SPA są najczęściej ustawiane na specjalnych stelażach aluminiowych lub na nóżkach. Podczas hydromasażu cała niecka wanny delikatnie drga, dlatego nie powinna być ona sztywno połączona ze ścianą, ani podłogą. Wąskie szczeliny dystansowe można wypełnić sprężystym silikonem. Z jednej strony zapewni to szczelność na styku wanny ze ścianą, a z drugiej – nie pozwoli na odkształcanie się obu tych powierzchni na skutek tarcia czy drgań.

 

Przód wanny SPA jest najczęściej obudowany. Najpraktyczniejsze są gotowe obudowy, dostosowane do określonego typu wanny. W razie awarii można je bezproblemowo zdemontować, a dostęp do "wnętrza" urządzenia nie jest w żaden sposób ograniczony. Można jednak obudować wannę SPA płytkami, pod warunkiem pozostawienia otworów rewizyjnych, przez które w razie awarii będzie można dostać się do elementów instalacji. Oczywiście wannę można również wpuścić w podłogę, pamiętając o odpowiedniej wentylacji przestrzeni pod urządzeniem i dostępności do elementów systemu.

Woda w wannie SPA może być podgrzewana do temperatury ok. 40°C. Jej stygnięciu zapobiega izolacja cieplna z pianki poliuretanowej, którą jest otoczona niecka. W wannach kompaktowych jest fabrycznie umieszczona pod obudową. W przypadku wanny do zabudowy izolację trzeba będzie dokupić.

Wanna SPA w ogrodzie
 Wanna SPA wkomponowana w przydomowy ogród (fot. Kompleks)

Wannę z hydromasażem trzeba dezynfekować zgodnie z zaleceniami producenta nawet, gdy nie była używana. To przedłuży sprawność systemu, zapewni odpowiednią higienę i zapobiegnie rozwojowi szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów. Można to robić ręcznie, dodając do wody zalecane przez producenta środki dezynfekujące.

 

Bardziej skomplikowane i droższe systemy dezynfekcji uruchamiają się automatycznie po każdej kąpieli. Niektóre modele wanien SPA mają również zainstalowane funkcje automatycznego osuszania kanałów powietrznych oraz ozonowania powietrza, co również sprzyja zachowaniu czystości.

 

Na rynku są dostępne tworzywa antybakteryjne - dzięki dodatkowi specjalnej substancji w wykonanych z nich rurach, wężach i dyszach nie rozwijają się mikroorganizmy.

 

Pokrywy w zimie opóźniają stygnięcie, a poza tym zabezpieczają wodę przed liśćmi oraz zanieczyszczeniami i zmniejszają jej parowanie.

 

Planując kąpiele w zimie pamiętajmy jednak o najważniejszym - jeżeli nie mamy duszy morsa, warto tak ustawić nasz minibasen, aby droga do domu była jak najkrótsza.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje