Sauna fińska z piecem do aromaterapii na poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna fińska z piecem do aromaterapii na poddaszu

Zbudowanie sauny w strefie prywatnej na poddaszu to była moja potrzeba, mąż nie jest takim entuzjastą zabiegów jak ja. Zamówiliśmy najlepsze drewno i piec umożliwiający stosowanie aromaterapii - mówi Grażyna, która z sauny fińskiej korzysta od 2017 r.

aktualizacja: 2022-02-03 09:16:14

Dom: 266 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem.

Sauna:

  • Fińska, wykonana na wymiar (240 × 125 × 200 cm), dla dwóch osób; boazeria ze świerku skandynawskiego.
  • Wyposażenie - ławy, oparcia, podgłówki, kratki podłogowe i obudowa pieca z drewna abachi; drzwi z przyciemnionego szkła hartowanego; termometr, higrometr, klepsydra, cebrzyk z łychą.
  • Piec - jednofunkcyjny 6 kW, z pojemnikiem na olejki eteryczne; regulator na zewnątrz kabiny.
  • Zasilanie elektryczne - 3 fazy 400 V.
  • Lokalizacja - w łazience na poddaszu.

Decyzja: Zbudowanie sauny w strefie prywatnej na poddaszu to była moja potrzeba, mąż nie jest takim entuzjastą zabiegów jak ja. Zamówiliśmy ją na wymiar, w specjalistycznej firmie, ale lokalizację ustaliliśmy już na etapie projektowania domu.

Z ich projektantem skontaktowaliśmy się we wczesnej fazie budowy. Poprosił, żeby na etapie wykańczania łazienki, nasza ekipa przygotowała (we wnęce pod ukośnym stropem poddasza) ścianki z płyty g-k na metalowym stelażu oraz doprowadziła rury wentylacyjne i osobny obwód elektryczny z tzw. siłą i zabezpieczeniem wyłącznikiem różnicowoprądowym w rozdzielnicy. Wskazał odpowiednie drewno (namawiał do skorzystania z materiałów, których używają Skandynawowie), rozmiar i położenie ław, moc i lokalizację pieca, sterowanie, oświetlenie itp. Zamówiliśmy najlepsze drewno i piec umożliwiający stosowanie aromaterapii.

Sauna fińska: Z zimnego drewna abachi wykonano ławy, oparcia, obudowę pieca
Z zimnego drewna abachi wykonano ławy, oparcia, obudowę pieca.

Sauna fińska na poddaszu - rady i przestrogi:

  • Od grudnia do marca uruchamiamy saunę średnio raz w tygodniu, mąż dawkuje sobie o połowę mniej seansów. Oboje unikamy bardzo wysokiej temperatury - najlepiej czujemy się, gdy wynosi 65-67°C. Zazwyczaj wchodzimy 2-3 razy na 10-15 minut, a odpoczywamy w saloniku obok, na kanapie, pijąc wodę. Celowo zamontowaliśmy tu oświetlenie LED RGB do terapii kolorowym światłem i zapalamy aromatyczne świece. Natomiast w "sercu" sauny stosujemy olejki zapachowe, wstawiłam też bryły solne do jonizacji powietrza. Chętniej używam delikatnego dolnego oświetlenia, przy górnym jest mniej przytulnie. Cały seans zajmuje 2 h - najistotniejszy jego efekt to rozgrzanie organizmu, niepodatność na przeziębienia.
  • Wlot świeżego powietrza następuje pod szklanymi drzwiami, wylot - przez kratkę w górnej części kabiny. Piec ulokowaliśmy po lewej stronie, w taki sposób, żeby nie przeszkadzał w dogodnym i bezpiecznym dostępie do ław. Radzę znaleźć dostawcę/projektanta sauny, który doradzi najlepsze rozwiązania. Nasz był fachowy, punktualny, kulturalny, uczciwy - wielokrotnie polecałam go znajomym. Konkurencyjny wykonawca namawiał nas na droższy piec o mocy 8 kW, lecz nasz specjalista był temu przeciwny. Zdroworozsądkowo zaproponował optymalną moc, dopasowaną do kabiny. Zostawił nam również szczegółową instrukcję jej obsługi, sterowania piecem, przeprowadzania zabiegów. Co jakiś czas zdejmuję z posadzki kratownice i myję podłogę, odkurzam ławy.

Koszty wykonania sauny fińskiej:

  • sauna z montażem 12 500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednofunkcyjny piec z pojemnikiem na olejki eteryczne oraz pozostałe wyposażenie sauny.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły