Szklane drzwi między wiatrołapem a kuchnią to zły pomysł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Szklane drzwi między wiatrołapem a kuchnią to zły pomysł

Budując dom obecnie, nie ulokowałabym szklanych skrzydeł między wiatrołapem a kuchnią, bo niekiedy widać przez nie kuchenny nieład. Pełne drzwi są w tym miejscu bardziej wskazane. Z drugiej jednak strony szklany element nie dzieli tak wyraźnie przestrzeni jak pełny. - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom, która drzwi użytkuje 4 lata.

Parametry domu: powierzchnia (bez garażu) 247 m2, piętrowy.

 

Drzwi wewnętrzne:

 • Skrzydła – przesuwne, jednoskrzydłowe. 
 • Między kuchnią a wiatrołapem wykonane z przezroczystego hartowanego szkła o gr. 5 mm; wym. 90 × 300 cm; chowane w kasecie ściennej. 
 • W łazience rodziców na piętrze, z mlecznego bezpiecznego szkła; skrzydło zawieszone na rolkach na stalowej szynie; wym. 105 × 200 cm. 
 • Ościeżnice – w kuchni kaseta ścienna, w łazience – stała, z płyty MDF fornirowanej drewnem teakowym (jak fronty szafy w sypialni). 
 • Pochwyty – ze stali Inox.

Montaż: kasetę i prowadnicę drzwi w kuchni murarze przygotowali w trakcie stawiania ścian. Drzwi w kuchni oraz małżeńskiej łazience osadzili ich wykonawcy w trakcie wykańczania wnętrz.

Młody stłucze okno czy nie stłucze? 😎
0:30
Drzwi z mlecznego bezpiecznego szkła zamontowano między małżeńską sypialnią i łazienką Stalowa konstrukcja przesuwna drzwi jest doskonale widoczna
Drzwi z mlecznego bezpiecznego szkła zamontowano między małżeńską sypialnią i łazienką Stalowa konstrukcja przesuwna drzwi jest doskonale widoczna

Decyzja: przesuwne drzwi zastosowałam w wyznaczonych miejscach domu, ponieważ zajmują mniej miejsca, niż rozwierane. Ze względu na wygodne noszenie zakupów, zaplanowałam jedne z nich na trasie z garażu, przez szatnię i wiatrołap, do kuchni. Wspólnie z architektem już w fazie projektowej schowałam je w kasecie ściennej, żeby ewentualnie nie uderzać w nie siatkami z zakupami.

 

Ruchome skrzydło tworzy tafla przezroczystego bezpiecznego szkła, bo takie najbardziej mi się podoba, jednak po dwóch miesiącach nakleiłam na nie naklejki w kształcie matowych poziomych pasów. Okazało się, że psy nie widziały skrzydła i boleśnie się o nie uderzały. Bałam się więc, że goście też go nie zauważą.

 

Do małżeńskiej łazienki, przylegającej do sypialni, od razu wybrałam mleczne szkło, by w jej wnętrzu zapewnić pożądaną intymność. Niekiedy do naszej sypialni zaglądają dzieci, a nawet odwiedzający je koledzy. Chciałam przełamać nowoczesną, lecz elegancką stylistykę sypialni, jakimś odważnym elementem, dlatego zamówiłam drzwi przesuwające się na rolkach po stalowej szynie, zamontowanej po prostu na ścianie, od strony sypialni.

 

W przeciwieństwie do drzwi kuchennych, konstrukcja jest tu doskonale widoczna i stanowi rodzaj dekoracji. Obecnie już nie jestem z tej decyzji tak zadowolona, jak na początku – element ten szybko się opatrzył. Szkoda, że nie chowają się w kasecie ściennej. Prosta elegancka forma jest uniwersalna i broni się dłużej!

Przesuwne drzwi z hartowanego szkła o gr. 5 mm zastosowano między wiatrołapem i kuchnią Model z mlecznego szkła pozwala zachować intymność w łazience
Przesuwne drzwi z hartowanego szkła o gr. 5 mm zastosowano między wiatrołapem i kuchnią Model z mlecznego szkła pozwala zachować intymność w łazience

Szklane drzwi - rady i przestrogi:

 • Budując dom obecnie, nie ulokowałabym szklanych skrzydeł między wiatrołapem a kuchnią, bo niekiedy widać przez nie kuchenny nieład. Pełne drzwi są w tym miejscu bardziej wskazane. Z drugiej jednak strony szklany element nie dzieli tak wyraźnie przestrzeni jak pełny. Drzwi zamykam w zasadzie tylko kiedy wyjeżdżamy, bo na co dzień otwieram je na przestrzał.

   

  Szklany model w łazience jest wygodny w użytkowaniu. Na mlecznym szkle nie widać śladów dziecięcych rączek, które odznaczają się, niestety, na drzwiach w kuchni. Na szczęście szkło łatwo się myje. Grube tafle dobrze izolują wnętrza akustycznie.

Szklane drzwi - koszty drzwi i montażu:

 • w kuchni 5500 zł, 
 • w łazience 3000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

31 Sie 2018, 09:01

Przykłady szkła hartowanego na wymiar ESG 8-10 mm,bez ram i profili przesuwne lub na zawiasach z futryną lub bez  - szkło czyste float lub rzadziej  optiwhite https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/akwarystyka-roslinna/213-akwarium-opti-white-zalety-wady.html   -   satyna-decormat, ...

time image

19 Cze 2018, 10:33

Do wyboru, do... koloru:)

Dnia 20.08.2015 o 13:46, Pomocnik napisał: Budując dom obecnie, nie ulokowałabym szklanych skrzydeł między wiatrołapem a kuchnią, bo niekiedy widać przez nie kuchenny nieład. Pełne drzwi są w tym miejscu bardziej wskazane. Z drugiej jednak strony szklany element ...

time image

Gość Tobiaszek

15 Lip 2016, 19:14

nie polecam takiego rozwiązania, drzwi wewnętrzne w tym miejscu powinny być jednak pełne, ewentualnie z niewielkim przeszkleniem, nie chodzi już o wygląd czy to co chcemy ukryć, bo i tak po otworzeniu drzwi wszystko będzie widać, ale o koszty ogrzewania chaty zimą ;)

time image

Gość syndrom

22 Maj 2016, 18:32

ta cena to kosmos ! do kuchni - za co tyle sobie życzycie ??????> pytam za co ???????

time image

Gość kernit

17 Kwi 2016, 08:11

myślę, że wszystko zależy od ukłądu danego mieszkania, czasem takie drzwi mogą okazać się po prostu zbędne i zabierać przestrzeń a czasem mogą okazać się bardzo przydatne - będą drugą "warstwą" izolacyjną" przed uciekaniem ciepła z odumy, trzeba jednak pamiętać o ich dobrym montażu

time image

Gość Alina

20 Sie 2015, 11:46

Bardzo ładnie. Podoba mi się, ale to dlatego, że jestem wielką fanką wszelkich, szklanych elementów w mieszkaniu. Niektórzy obawiają się chłodu, ale zrównoważone odpowiednimi drobiazgami nabiera charakteru.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny