16 000 za cztery okna dachowe w domu energooszczędnym
16 000 za cztery okna dachowe w domu energooszczędnym
Kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie - mówią Iwona i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okna dachowe użytkują od 2014 r.
Dom: 240 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 45°, kryty blachodachówką.
Okna dachowe:
2 uchylno-wysokoosiowe (z osią obrotu w ¾ długości ramy) i 2 uchylno-obrotowe; wymiary 74 x 118 cm.
Ramy z PVC, wzmocnione rdzeniem ze stali. Pakiet trzech szyb.
Lokalizacja - na zachodniej połaci dachu.
Montaż: przeprowadzili dekarze. Wcześniej zostali przeszkoleni przez technologa producenta okien. Musieli wykorzystać kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne z materiałem termoizolacyjnym. Okna wysokoosiowe osadzili między krokwiami na wys. 160 cm od posadzki, a obrotowe na wys. 200 cm. Istotna zaleta naszych okien to możliwość późniejszej regulacji we wszystkich płaszczyznach - dach przecież ciągle pracuje i okna należy co jakiś czas na nowo uszczelniać. Regulacja jest prosta i można jej dokonać samodzielnie.
Na oknach planuje się montaż rolet zewnętrznych – podczas budowy przygotowano dla nich przewody
Decyzja:kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie.
Zaprzyjaźniony sprzedawca namówił nas do kupna okien od niemieckiego producenta i zapewnił, że jest to nowoczesny wyrób z dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej i akustycznej. Izolacja cieplna Uw = 0,80 W/(m²·K).
Do sypialni i garderoby polecił okna z osią obrotu w ¾ długości ramy, a do górnego holu, w którym potrzebowaliśmy tylko lepszego doświetlenia, okna z osią w ½ długości ramy.
Klamka na dolnej ramie reguluje wszystkie funkcje okna i ułatwia otwieranie niższym osobom
Okna dachowe w domu energooszczędnym - rady i przestrogi:
Z okien dachowych jesteśmy ogromnie zadowoleni. Oba rodzaje mają świetne okucia i 6 albo 4 punkty ryglowania, co sprawia, że skrzydła bardzo dobrze przylegają do uszczelek. Okucia rzeczywiście dają skrzydłom stabilną pozycję, kiedy są otwarte, nawet podczas silnego wiatru. Wygodna jest obsługa jedną klamką na dolnej ramie. Przewidziano też specjalne położenie do mycia okien - klamka przyjmuje ją automatycznie. Okna wyposażono w pakiet trzech szyb, zewnętrzna przetrwała bez szwanku bardzo silne gradobicie. Ma także powłokę samoczyszczącą, którą myje deszcz. Warto mieć taką powłokę, bowiem ułatwia pielęgnację. Opłaca się jeszcze zainwestować w plastik dobrej jakości i usztywnienie ram stalą. Nie chcieliśmy ram z drewna, ponieważ niezbędna jest konserwacja. Na razie nie mamy akcesoriów chroniących przed słońcem, bo można je dołożyć w każdym momencie. Podczas budowy przygotowaliśmy jednak przewody elektryczne do rolet zewnętrznych. Chcemy je dodać już niedługo, wybierzemy grafitowe i sterowane pilotem.
Ludzie często inwestują w dobre okna, ale oszczędzają na montażu. Nasze okna fabrycznie wyposażono w różnorodne elementy termoizolacji, co zmniejszyło ryzyko nieprawidłowego osadzenia. Dokupiliśmy oddzielnie specjalne kołnierze.
Koszty okien dachowych do domu energooszczędnego:
4 okna z montażem 16 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Okno w sypialni ma oś obrotu w ¾ długości ramy, co pozwala wygodnie przy nim stawać
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.