16 000 za cztery okna dachowe w domu energooszczędnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
16 000 za cztery okna dachowe w domu energooszczędnym

Kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie - mówią Iwona i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okna dachowe użytkują od 2014 r.

Na oknach planuje się montaż rolet zewnętrznych – podczas budowy przygotowano dla nich przewody
Dom: 240 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 45°, kryty blachodachówką.

 

Okna dachowe:

 • 2 uchylno-wysokoosiowe (z osią obrotu w ¾ długości ramy) i 2 uchylno-obrotowe; wymiary 74 x 118 cm. 
 • Ramy z PVC, wzmocnione rdzeniem ze stali. Pakiet trzech szyb. 
 • Lokalizacja – na zachodniej połaci dachu.

Montaż: przeprowadzili dekarze. Wcześniej zostali przeszkoleni przez technologa producenta okien. Musieli wykorzystać kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne z materiałem termoizolacyjnym. Okna wysokoosiowe osadzili między krokwiami na wys. 160 cm od posadzki, a obrotowe na wys. 200 cm. Istotna zaleta naszych okien to możliwość późniejszej regulacji we wszystkich płaszczyznach – dach przecież ciągle pracuje i okna należy co jakiś czas na nowo uszczelniać. Regulacja jest prosta i można jej dokonać samodzielnie.

Okno w sypialni ma oś obrotu w 3/4 długości ramy, co pozwala wygodnie przy nim stawać
Okno w sypialni ma oś obrotu w ¾ długości ramy, co pozwala wygodnie przy nim stawać

Decyzja: kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy w innych oknach, oraz ciepłe szyby i trwałe uszczelki. Liczyła się też wygoda i lekkie otwieranie.

 

Zaprzyjaźniony sprzedawca namówił nas do kupna okien od niemieckiego producenta i zapewnił, że jest to nowoczesny wyrób z dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej i akustycznej. Izolacja cieplna Uw = 0,80 W/(m²·K).

 

Do sypialni i garderoby polecił okna z osią obrotu w ¾ długości ramy, a do górnego holu, w którym potrzebowaliśmy tylko lepszego doświetlenia, okna z osią w ½ długości ramy.

Okna dachowe w domu energooszczędnym - rady i przestrogi:

 • Z okien dachowych jesteśmy ogromnie zadowoleni. Oba rodzaje mają świetne okucia i 6 albo 4 punkty ryglowania, co sprawia, że skrzydła bardzo dobrze przylegają do uszczelek. Okucia rzeczywiście dają skrzydłom stabilną pozycję, kiedy są otwarte, nawet podczas silnego wiatru. Wygodna jest obsługa jedną klamką na dolnej ramie. Przewidziano też specjalne położenie do mycia okien – klamka przyjmuje ją automatycznie.

   

  Okna wyposażono w pakiet trzech szyb, zewnętrzna przetrwała bez szwanku bardzo silne gradobicie. Ma także powłokę samoczyszczącą, którą myje deszcz. Warto mieć taką powłokę, bowiem ułatwia pielęgnację. Opłaca się jeszcze zainwestować w plastik dobrej jakości i usztywnienie ram stalą. Nie chcieliśmy ram z drewna, ponieważ niezbędna jest konserwacja.

   

  Na razie nie mamy akcesoriów chroniących przed słońcem, bo można je dołożyć w każdym momencie. Podczas budowy przygotowaliśmy jednak przewody elektryczne do rolet zewnętrznych. Chcemy je dodać już niedługo, wybierzemy grafitowe i sterowane pilotem.

   

 • Ludzie często inwestują w dobre okna, ale oszczędzają na montażu. Nasze okna fabrycznie wyposażono w różnorodne elementy termoizolacji, co zmniejszyło ryzyko nieprawidłowego osadzenia. Dokupiliśmy oddzielnie specjalne kołnierze.

Okna dachowe w domu energooszczędnym - koszty:

 • 4 okna z montażem 16 000 zł.
Klamka na dolnej ramie reguluje wszystkie funkcje okna i ułatwia otwieranie niższym osobom
Klamka na dolnej ramie reguluje wszystkie funkcje okna i ułatwia otwieranie niższym osobom

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA