Drzwi z płyty MDF - rozregulowane zawiasy i uszkodzona uszczelka

Drzwi z płyty MDF - rozregulowane zawiasy i uszkodzona uszczelka

Skrzydła stanowią dobrą przegrodę akustyczną, bo są grube i mają gumowe uszczelki. Wskutek trzaskania, jedynie w tych w pokoju syna odpadła uszczelka, ale naprawił ją monter, którego wezwaliśmy po roku do ponownego wyregulowania zawiasów. Kilka ciężkich skrzydeł opadło na zawiasach i przycierały posadzkę - mówi Maciek, Czytelnik Budujemy Dom, który drzwi użytkuje 3 lata.

Parametry domu: powierzchnia 289 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne:

  • Skrzydła - rozwierane, płytowe; na ramiakach z drewna dębowego umocowano płyty MDF, obłogowane drewnem dębu. 
  • Dwuskrzydłowe, z podziałami i szybami; wym. każdego skrzydła 95 × 210 cm. 
  • Jednoskrzydłowe - 8 szt., pełne, albo z trzema szczelinowymi poziomymi szybami mlecznymi; wym. 90 × 210 cm. 
  • Ościeżnice - stałe, z obłogowanej płyty MDF. 
  • Zawiasy - po 3 na skrzydle drzwi dwuskrzydłowych i po 2 na jednoskrzydłowych. 
  • Klamki - metalowe, w prostokątnym kształcie.

Montaż: wykonali pracownicy z firmy dystrybuującej drzwi. Wcześniej murarze dobrze przygotowali otwory drzwiowe, więc nie musieli ich poprawiać. Ościeżnice mocowali na kotwy i piankę montażową.

Montaż trwał aż 5 dni, ponieważ wybraliśmy klamki, które nie pasowały do zamków w skrzydłach - monterzy musieli przeszlifować ich elementy. Było to dla nich trochę żmudne, ale dzięki temu szyldziki ułożone są w poziomie, a nie ostrym końcem do góry.

Decyzja: architekt domu zaprojektował najbardziej reprezentacyjne dwuskrzydłowe drzwi z wiatrołapu do holu tylko ze szkła, jednak wspólnie z żoną uznaliśmy, że będą wyglądać zbyt technicznie. Woleliśmy tu umieścić dekoracyjne, ale bardziej przytulne modele ze szkła i drewna.

U dystrybutora firmy stolarskiej spod Lublina zamówiliśmy wyroby z płyty MDF. Obecnie 90% drzwi jest z takiego materiału, więc ta technologia już jest dopracowana. Ponadto były o 40% tańsze od wyrobów z litego drewna dębowego, które zastosowaliśmy jako wierzchnie wykończenie - wybraliśmy metodę obłogowania, bo wtedy warstwa drewna jest grubsza od forniru.

Choć rozważaliśmy biały kolor, ostatecznie poprosiliśmy producenta, żeby pomalował drewno na kolor o ton ciemniejszy, niż drewniane podłogi i okna.

Wybraliśmy linię skrzydeł o bardzo prostym kształcie, bez ozdób na płycie. Na wzornikach w sklepie sprawdziliśmy, czy mają solidne okucia, zawiasy i uszczelki. Dodatkowo do ich zakupu przekonały nas przystępna cena oraz wysokiej jakości szczegóły wykończeniowe, np. estetyczne osadzenie szybek. Pełne drzwi zastosowaliśmy w gabinecie i w łazienkach - wyglądają solidnie i dobrze izolują akustycznie. Pokoje prywatne wyposażyliśmy w modele z szybami, więc do korytarzy dociera światło dzienne.

W każdym skrzydle umocowano między podziałami 3 bezpieczne szyby, a drzwi wygłuszono dodatkowo uszczelką
W każdym skrzydle umocowano między podziałami 3 bezpieczne szyby, a drzwi wygłuszono dodatkowo uszczelką
Dwuskrzydłowe drzwi z podziałami i szkłem stanowią ozdobę reprezentacyjnego holu
Dwuskrzydłowe drzwi z podziałami i szkłem stanowią ozdobę reprezentacyjnego holu

Drzwi z płyty MDF - rady i przestrogi:

Obłogowana wierzchnia warstwa drzwi z drewna sprawdza się w użytkowaniu. Wygląda, jak solidne lite drewno, nie pęka i nie odłazi od spodniej płyty. Łatwo się ją myje ciepłą wodą ze środkiem myjącym i nie wymaga innej konserwacji. Skrzydła stanowią dobrą przegrodę akustyczną, bo są grube i mają gumowe uszczelki.

Wskutek trzaskania, jedynie w tych w pokoju syna odpadła uszczelka, ale naprawił ją monter, którego wezwaliśmy po roku do ponownego wyregulowania zawiasów. Kilka ciężkich skrzydeł opadło na zawiasach i przycierały posadzkę. Po regulacji zawiasów, skrzydła "chodzą" prawidłowo i lekko.

Dwuskrzydłowe drzwi w holu ozdabiają strefę wejściową i jesteśmy zadowoleni, że wykonaliśmy je z drewna i szkła, a nie z samego szkła. Dom to nie biuro! Czyszczenie szyb w dwuskrzydłowych drzwiach nie jest pracochłonne.

Koszty zakupu drzwi z płyty MDF:

  • dwuskrzydłowe 4040 zł + 8% VAT, 
  • jednoskrzydłowe 2020 zł + 8% VAT.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Drzwi do sypialni i łazienek (podcięte od dołu) zaopatrzono w matowe szybki

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz