Drzwi rozwierane i przesuwne na poddaszu - rady inwestorów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Drzwi rozwierane i przesuwne na poddaszu - rady inwestorów

Ponieważ w całym domu mamy drzwi rozwierane, to zdarza się nam ciągnąć za pochwyt w przesuwnych do siebie, a nie w bok - mówi Julek, Czytelnik Budujemy Dom, który drzwi wewnętrzne zamontował w 2019 r.

Dom: powierzchnia (bez garażu) 235 m2, z poddaszem.

Drzwi wewnętrzne na poddaszu:

 • Skrzydła - pełne, bezprzylgowe (6 sztuk), wykonane z polakierowanej otworowanej płyty wiórowej (lakier akryl w kolorze białym), o wymiarach 80 x 210 cm, zawieszone na trzech zawiasach oraz w sypialni - przesuwne (2 sztuki), zrobione z heblowanych desek sosnowych szerokości 19 i 9 cm, wymiary 215 x 96 cm, zawieszone na rolkach na stalowej szynie.
 • Ościeżnice: regulowane, z polakierowanej płyty wiórowej.
 • Pochwyty - ze stali chromowanej oraz polakierowanej.
 • Zamki magnetyczne.
 • Szyld w jednej łazience.

Montaż: Gotowe białe drzwi założył ich dostawca, przy pomocy kotew i pianki montażowej. Drzwi przesuwne - wstawiłem samodzielnie. Deski połączyłem wkrętami do drewna, na końcu pomalowałem olejem, identycznym jak na belkach sufitowych. Trzeba było wyfrezować u dołu skrzydeł rowek pod bolec (usytuowany w posadzce), uniemożliwiający ich odchylanie się od pionu. Elementy ze stali pomalowałem czarnym lakierem, takim jak na balustradzie przy schodach. Prowadnice przytwierdziłem do ściany przy pomocy kołków do betonu komórkowego (6 kołków na skrzydło). Prowadnice i uchwyty z kółkami kupiłem już pomalowane na czarno.

Decyzja: Postanowiliśmy z żoną nie zabudowywać drewnianego belkowania na poddaszu. W celu podkreślenia stylizacji, w master bedroom (łazience i garderobie) samodzielnie skonstruowałem przesuwne drzwi, które zawiesiłem na ozdobnych stalowych prowadnicach. Inspirowałem się realizacjami i instrukcją w Internecie. Mechanizm przesuwny (uchwyty, prowadnice, spowalniacze, zamek do łazienki) kupiłem przez portal internetowy, a oheblowane deski - w pobliskim składzie drewna.

W innych pokojach i łazience dzieci wstawiliśmy gotowe pełne drzwi, z zupełnie gładką fakturą. Nie mają zwracać na siebie uwagi, dlatego wybraliśmy model bezprzylgowy, o minimalistycznym wyglądzie. Wszędzie są białe, jak kolor ścian. Rozważaliśmy zastosowanie wariantu chowanego, czyli z ościeżnicą zlicowaną z przegrodami, lecz odstraszyła nas jego wysoka cena.

Pełne bezprzylgowe drzwi (do sypialni, łazienki, pralni)
Pełne bezprzylgowe drzwi (do sypialni, łazienki, pralni) dobrze tłumią dźwięki.
Przesuwne drzwi z drewna w łazience na poddaszu
Przesuwne drzwi z drewna poruszają się na ozdobnych prowadnicach ze stali.
Właściciele wybrali chromowane i zaokrąglone klamki (do łazienki również zamek)
Właściciele wybrali chromowane i zaokrąglone klamki (do łazienki również zamek).
Skrzydła pełne wiszą na trzech solidnych zawiasach
Skrzydła pełne wiszą na trzech solidnych zawiasach.

Drzwi na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Ponieważ w całym domu mamy drzwi rozwierane, to zdarza się nam ciągnąć za pochwyt w przesuwnych do siebie, a nie w bok. Nie wypadają z rolek i prowadnic, bo uniemożliwiają to bolce w posadzce. To proste rozwiązanie dobrze spełnia swoje zadanie. Łazienkowe wyposażyłem w specjalny zamek, więc możemy się zamknąć od strony strefy kąpielowej. Ponieważ te drewniane skrzydła nie przylegają ściśle do ściany, to nie wykonałem w nich podcięcia wentylacyjnego.

  Mechanizmy przesuwne toczą się płynnie, plastikowe kółka na łożyskach maszynowych są bezobsługowe, odbywają się bez smarowania. Uprzedzam - jeśli montuje się domykacze, to w początkowej fazie otwierania i zamykania, drzwi stawiają lekki opór, więc trzeba użyć siły. Później można je pchnąć i puścić - z gwarancją, że same się wolno domkną (jak w szufladach z "domykiem").

  Aranżacja bardzo się nam podoba. Naśladowcom radzę kupić drewno dobrze wysezonowane! U nas w jednym skrzydle deski bez felcu wypaczyły się, bo wcześniej materiał niedostatecznie wysechł. Lekko ocierają się o ścianę. Warto też nauczyć się od stolarza sposobu ich układania, słojami w jedną stronę.

 • Bezprzylgowy wariant wybraliśmy dlatego, że w takiej konstrukcji nie widać zawiasów. Pełne gładkie skrzydła (bez szyb, frezów, płycin, szprosów) wyglądają nowocześnie i solidnie. Podobnie jak zaokrąglone chromowane klamki (o kanciaste można byłoby się boleśnie uderzyć). Są też dźwiękoszczelne - ważny aspekt w sypialniach. W łazience i pralni mają dodatkowo wycięcie u dołu. Ich stalowy osprzęt (zawiasy, klamki, zamki) działa bezusterkowo, na razie bez smarowania i regulacji.

  Dzieciom "udało" się w jednym miejscu uszkodzić lakierowaną powierzchnię skrzydła w jednej z sypialni. Odprysk jest mały i prawie niewidoczny. Ponadto ościeżnica w ich łazience spuchła przy posadzce od wilgoci (tuż przy kabinie prysznicowej). To ewidentny błąd instalatorów - nie zabezpieczyli silikonem tego newralgicznego miejsca. Te skrzydła myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, ślady palców wtedy znikają.
Regulowana ościeżnica w łazience napuchła od wilgoci
Regulowana ościeżnica w łazience napuchła od wilgoci.

Koszty zakupu drzwi rozwieranych i przesuwnych na poddaszu:

 • Z płyty wiórowej (z firmowym montażem) 8852 zł.
 • Przesuwne (montaż samodzielny) - drewno 800 zł, prowadnice i elementy mechaniczne 1000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Czytelnik

18 Cze 2021, 10:05

"Ponadto ościeżnica w ich łazience spuchła przy posadzce od wilgoci (tuż przy kabinie prysznicowej). To ewidentny błąd instalatorów" Zawsze zwalamy winę na instalatorów. Niestety w łazience należy stosować materiały odporne na wilgoć. Broń Boże jakieś MDF-y. Jeśli stosujemy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje