Dobieramy schody i balustradę do wnętrza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dobieramy schody i balustradę do wnętrza

W nowych domach coraz rzadziej schody umieszcza się w klatce schodowej. Najczęściej stanowią ważny element aranżacyjny wnętrza – salonu bądź holu – a przy tym powinny pozostać wygodne i bezpieczne.

W większości wypadków zmiana zamontowanych już schodów jest trudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego już na etapie projektowania należy podjąć właściwą decyzję. Jest to tym trudniejsze, że schody można potraktować, jak duży mebel, powinien więc pasować do pozostałego umeblowania, którego często jeszcze nie mamy.

Schody małe i duże

Przy projektowaniu schodów należy wziąć pod uwagę ich dwie zasadnicze funkcje – komunikacyjną i dekoracyjną. W pierwszej kolejności, o tym, jaką formę przyjmą schody, decydują warunki techniczne – wymiary miejsca przewidzianego na schody, wielkość otworu w stropie i jego grubość oraz wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem wysokości warstw wykończeniowych podłogi). 

Podstawowe wymiary schodów

To, czy schody będą łagodne czy strome, zależy od głębokości stopni oraz wysokości podstopnicy (lub – w schodach ażurowych – pionowego odstępu pomiędzy stopniami). Wymiary te są oczywiście kompromisem między wygodą a miejscem, jakie mamy do dyspozycji. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z prawem budowlanym wysokość stopnia powinna się mieścić w zakresie od 14 do 19 cm, przy czym 14 i 15 to wymiary zapewniające komfort. Głębokość, odpowiadająca rozmiarowi przeciętnej ludzkiej stopy, to 25–32 cm i tu z kolei maksymalną wygodę zagwarantuje nam górna granica przedziału.

Po określeniu warunków technicznych przychodzi pora na wybór formy. Jest kilka możliwości zakupu schodów – można zamówić je u stolarza lub w wyspecjalizowanej firmie. Można też kupić gotowe, na przykład w markecie budowlanym. Właściwy wybór ich wielkości i stylu jest ważny, ponieważ są one stałym elementem o dużych rozmiarach.

W efekcie narzucają styl całemu wnętrzu. W zależności od tego, jak chcemy urządzić dom, schody mogą być proste i skromne, niemal ukryte lub grać główną rolę w pomieszczeniu. W niewielkich pomieszczeniach najczęściej wstawia się schody kręcone, w dużych mogą pełnić funkcję bardziej reprezentacyjną.

Wytworne schody policzkowe MS-70 z drewna dębowego, uzupełnione artystyczną kutą balustradą
Wytworne schody policzkowe MS-70 z drewna dębowego, uzupełnione artystyczną kutą balustradą; projekt JBW Interiors. (fot. Marchewka)

Do dyspozycji mamy bardzo różne materiały. Drewniane schody pasują do niemal każdego rodzaju wnętrza, a o ich charakterze decyduje forma – projekt, gatunek drewna, kolor, ilość i rodzaj zdobień. W nowocześnie urządzonych domach stosuje się mniej tradycyjne materiały – szkło i metal.

Takie schody najczęściej charakteryzują się lekkością. Schody kamienne sprawdzają się w przestronnych wnętrzach. Coraz rzadziej buduje się schody żelbetowe. O stylu całych schodów decyduje również wygląd balustrady, która może być z tralkami, kuta lub pełna.

Schody RS-95 o konstrukcji policzkowej i giętej linii biegu
Schody RS-95 o konstrukcji policzkowej i giętej linii biegu, nawiązujące materiałem, kolorystyką oraz formą balustrady do stylu art déco; stopnie z dębu olejowanego na wylewce żelbetowej, pochwyt lakierowany na wysoki połysk. (fot. Markiewicz)
Komfortowe schody wachlarzowe o łagodnie wznoszącym się biegu i dębowych stopniach
Komfortowe schody wachlarzowe o łagodnie wznoszącym się biegu i dębowych stopniach; drewniana, lakierowana na biało balustrada nasuwa skojarzenia ze stylem angielskim. (fot. Schody Domański)
Drewniane schody dywanowe z metalową, wycinaną laserowo balustradą
Drewniane schody dywanowe z metalową, wycinaną laserowo balustradą; wybarwienie stopni dopasowano do koloru drewna na ścianie i podłodze. (fot. Schodo System)

Schody proste i kręte

Podstawowe konstrukcje schodów to schody drabiniaste, policzkowe lub kręte. W schodach drabiniastych do dwóch belek policzkowych mocowane są stopnice, co tworzy ażurową konstrukcję. Tego typu schody wykorzystuje się często jako prowadzące na strych lub do piwnicy – występują też w wersji składanej. Najpopularniejsze są schody policzkowe.

W wyfrezowane deski policzkowe wsunięte są stopnice i podstopnice. Bardzo popularne są schody kręte – zajmują mało miejsca. Składają się ze stalowego, aluminiowego lub drewnianego słupa przymocowanego do stropów na górze i na dole. Wokół niego wachlarzowato rozmieszczone są stopnie. Schody takie nie są jednak zbyt wygodne i nie pozwalają na wnoszenie po nich na przykład dużych mebli.

Utrzymane w stylu angielskim schody drewniane ze spocznikiem i rozwidleniem biegów, dostosowane oryginalną formą do warunków pomieszczenia
Utrzymane w stylu angielskim schody drewniane ze spocznikiem i rozwidleniem biegów, dostosowane oryginalną formą do warunków pomieszczenia. (fot. Stolarts)
Składane z gotowych elementów spiralne schody Trio
Składane z gotowych elementów spiralne schody Trio. Kształt i wykończenie stopni oraz rodzaj balustrady dobierane indywidualnie; schody dostępne też z systemem oświetlenia. (fot. Rintal)
Przestrzeń dobrze wykorzystana i pełna światła: efektowne schody, w których ze szkła wykonano także elementy konstrukcyjne; stalowe są jedynie mocowania
Przestrzeń dobrze wykorzystana i pełna światła: efektowne schody, w których ze szkła wykonano także elementy konstrukcyjne; stalowe są jedynie mocowania. (fot. Tierspol)

Z czego możemy wykonać schody?

Jeśli nie została zastosowana betonowa podstawa, główne elementy schodów najczęściej wykonane są z drewna lub stali. Drewniane elementy nośne powinny być wykonane z drewna o I klasie jakości, a stopnie – o co najmniej II klasie jakości. Drewno musi być suche, bez sęków i innych wad.

Schody mogą być wykonane z drewna litego lub klejonego. Najczęściej stosowane gatunki drewna to klon, buk, brzoza, dąb, jesion, wiśnia, orzech oraz egzotyczne – mahoń, bodo, badi, iroko, paduku. Stopnie z drewna egzotycznego są bardzo ciekawe kolorystycznie, ale droższe od tych z krajowych gatunków.

Do konstrukcji schodów metalowych stosuje się stal nierdzewną (chromowo-niklową) lub węglową. Stopnie stalowe mogą być z blachy gładkiej lub perforowanej (z otworkami) lub ryflowanej (z fakturą), aluminiowe albo mosiężne. Na metalową konstrukcję schodów stosuje się również stopnie szklane.

Schody wspornikowe o stopniach z wielowarstwowego szkła laminowanego, mocowanych do ściany za pomocą rotuł, które – podobnie jak balustradę – wykonano ze stali nierdzewnej
Schody wspornikowe o stopniach z wielowarstwowego szkła laminowanego, mocowanych do ściany za pomocą rotuł, które – podobnie jak balustradę – wykonano ze stali nierdzewnej. (fot. Schody Modern)
Kamiennym schodom z podświetleniem LED ciepła i stylu dodaje drewniana rzeźbiona balustrada
Przestrzeń ukształtowana przez światło. Kamiennym schodom z podświetleniem LED ciepła i stylu dodaje drewniana rzeźbiona balustrada. (fot. Z Kamienia)
Dwuwspornikowe schody K1 na konstrukcji stalowej, ze stopniami wykonanymi z drewna
Dwuwspornikowe schody K1 na konstrukcji stalowej, ze stopniami wykonanymi z drewna. (fot. Schody Chudziński)
Schody o stalowej konstrukcji policzkowej z "kaczymi" stopniami z malowanego na ciemno drewna
Schody o stalowej konstrukcji policzkowej z "kaczymi" stopniami z malowanego na ciemno drewna; idealny komponent niewielkiego salonu w stylu minimalistycznym i duża oszczędność przestrzeni. (fot. Rintal)
 Futurystyczne schody ze stali lakierowanej na biało
Niezwykła lekkość. Futurystyczne schody ze stali lakierowanej na biało: dynamiczna konstrukcja zamocowana do powieszonej do stropu tafli szkła; wykonanie: Perfect Schody. (fot. Artdesign)

Balustrady, czyli co pod dłoń?

Od strony otwartej przestrzeni montuje się balustradę. Jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo, ale również dekoracyjnym. Aby właściwie spełniała swoje funkcje powinna mieć co najmniej 90 cm wysokości i stanowić pewne i wygodne podparcie dla dłoni.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Balustrada najczęściej składa się z poręczy i wypełnienia. Balustrady drewnianych schodów wykonuje się najczęściej z takiego samego drewna jak schody, ale nie jest to żelazna zasada. Wypełnienie stanowią najczęściej tralki.

W nowoczesnych wnętrzach wypełnienie robi się z metalowych prętów lub linek, szklane, metalowe lub z płyt gipsowo-kartonowych. W niektórych wypadkach poręcze montuje się po obydwu stronach schodów.

Schody z drewnianymi stopniami i niezwykłą ażurową balustradą ze stali kortenowej
Schody z drewnianymi stopniami i niezwykłą ażurową balustradą ze stali kortenowej, będącą jednocześnie ozdobą i wstęgowym elementem nośnym. Do wyboru różne wykończenia i wzory balustrady, a także rodzaje stopni (szkło, stal). (fot. Tierspol)
Wykonana na zamówienie według projektu indywidualnego balustrada z lakierowanej, ciętej laserowo stali tworzy na ścianie grę światła i cienia
Wykonana na zamówienie według projektu indywidualnego balustrada z lakierowanej, ciętej laserowo stali tworzy na ścianie grę światła i cienia. Projekt Marcin Brzeski, wykonanie Arbo, montaż Futurial Systemy Zabezpieczeń. (fot. Homebook.pl/custom-fold)
Balustrada Laser z wycinanej laserowo i lakierowanej blachy stalowej gr. 8 mm Balustrada Laser z wycinanej laserowo i lakierowanej blachy stalowej gr. 8 mm
Proste schody, zindywidualizowane dzięki balustradom Laser z wycinanej laserowo i lakierowanej blachy stalowej gr. 8 mm; możliwe wykonanie wzoru według pomysłu klienta. (fot. Rintal)
Joanna Dąbrowska, Katarzyna Olędzka, Emilia Rosłaniec

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość stach

19 Lut 2009, 13:29

bardzo ljadne

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA