Nie żałowałam wydania na okiennice kilkunastu tysięcy złotych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nie żałowałam wydania na okiennice kilkunastu tysięcy złotych

Jestem bardzo zadowolona z materiałów, z których wykonano okiennice. Drewno mahoniowe o grubości 150 mm, wykończone matowym lakierem, przez 16 lat użytkowania nie wymagało konserwacji - mówi Agnieszka, Członkini Klubu Budujących Dom, która okiennice użytkuje od 2003 r.

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 219 m2.

Okiennice:

  • Pełne, z mahoniu;
  • Dwuskrzydłowe, tylko przy oknie tarasowym - łamane.
  • Okucia stalowe z blokadą przeciwwiatrową i zamykaniem drążkowym.
  • Sterowanie - ręczne, przy okiennicy tarasowej mechanizm z korbą.

Montaż: Okiennice zamówiłam wraz z oknami. Chciałam, żeby ich skrzydła i ramy powstały z tego samego rodzaju drewna. Ich zakładanie trwało kilka godzin. Wykonawca przytwierdził do ram okiennych stalowe okucia zintegrowane z blokadą przeciwwiatrową i elementami zamykania drążkowego, używając wkrętów do drewna.

Decyzja: Mój dom, zaprojektowany w tradycyjnej stylistyce, stanął na zadrzewionej działce pod lasem i między innymi dlatego postanowiłam ozdobić jego elewacje okiennicami z drewna. Bardziej pasują do miejsca i architektury budynku. Ponieważ na elewacjach jest sporo elementów typu ganek, ryzality, balkony, wybrałam bardzo prosty model, bo nie chciałam przesadzić z nadmiarem ozdób. Założyłam je tylko na oknach na parterze, głównie dla ozdoby, ale oczywiście wykorzystuję je do ochrony pomieszczeń przed nadmiarem słońca i przed stratami ciepła podczas silnych mrozów.

Przy oknie tarasowym zamontowano okiennice łamane, otwierane w salonie przy pomocy korby.

Okiennice drewniane - rady i przestrogi:

  • Ani razu nie żałowałam wydania na okiennice kilkunastu tysięcy złotych. Jestem bardzo zadowolona również z materiałów, z których je wykonano. Drewno mahoniowe o grubości 150 mm, wykończone matowym lakierem, przez 16 lat użytkowania nie wymagało konserwacji, jedynie umycia z kurzu i pyłków drzew. Nie wyblakło, nie odbarwiło się, nie popękało. Lakier nie skruszał, pięknie uwydatnia słoje i naturalny kolor drewna. Stalowe okucia działają bez zarzutu. Blokady przeciwwiatrowe, zintegrowane z zawiasami, prawidłowo przytrzymują skrzydła - dobre jest to, że na ścianach nie ma żadnych haków, uchwytów.

    Dotąd musiałam naoliwić zaledwie jeden zawias, bo skrzydło trochę hałasowało przy silnym wietrze. Skrzydła pełne bez prześwitów świetnie izolują wnętrza od skrajnych temperatur podczas upałów i silnych mrozów, chronią okna przed zacinającymi opadami i wiatrem. Wadą jest duże zaciemnienie pomieszczeń, ale światło dzienne można wpuścić, lekko rozchylając skrzydła.

  • Operowanie okiennicami jest bardzo łatwe. Przy dwuskrzydłowych wystarczy otworzyć okno i zwolnić blokady przeciwwiatrowe na zawiasach, a następnie zamknąć skrzydła na zamek drążkowy. Dwie łamane osłony przy dużym oknie tarasowym o szerokości 2,5 m obsługuje się od strony salonu, przy pomocy korbki. Okiennice tarasowe wykorzystuję najczęściej, głównie do ochrony strefy dziennej przed słońcem i mrozem. Zamykam je jeszcze, kiedy myję posadzkę z gresu na tarasie.

Okiennice drewniane - koszty:

  • Okiennice wraz z montażem 15 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okucia przytwierdzono do ram okien (na skrzydle widoczne zamykanie drążkowe)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Adam

27 Maj 2021, 10:08

mhm... Okiennice o grubości 150 mm = 15 cm?... Na pewno z mahoniu?.. Czy może z meranti w kolorze mahoń?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje