Nie żałowałam wydania na okiennice kilkunastu tysięcy złotych

Nie żałowałam wydania na okiennice kilkunastu tysięcy złotych

Jestem bardzo zadowolona z materiałów, z których wykonano okiennice. Drewno mahoniowe o grubości 150 mm, wykończone matowym lakierem, przez 16 lat użytkowania nie wymagało konserwacji - mówi Agnieszka, Członkini Klubu Budujących Dom, która okiennice użytkuje od 2003 r.

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 219 m2.

Okiennice:

  • Pełne, z mahoniu;
  • Dwuskrzydłowe, tylko przy oknie tarasowym - łamane.
  • Okucia stalowe z blokadą przeciwwiatrową i zamykaniem drążkowym.
  • Sterowanie - ręczne, przy okiennicy tarasowej mechanizm z korbą.

Montaż: Okiennice zamówiłam wraz z oknami. Chciałam, żeby ich skrzydła i ramy powstały z tego samego rodzaju drewna. Ich zakładanie trwało kilka godzin. Wykonawca przytwierdził do ram okiennych stalowe okucia zintegrowane z blokadą przeciwwiatrową i elementami zamykania drążkowego, używając wkrętów do drewna.

Decyzja: Mój dom, zaprojektowany w tradycyjnej stylistyce, stanął na zadrzewionej działce pod lasem i między innymi dlatego postanowiłam ozdobić jego elewacje okiennicami z drewna. Bardziej pasują do miejsca i architektury budynku. Ponieważ na elewacjach jest sporo elementów typu ganek, ryzality, balkony, wybrałam bardzo prosty model, bo nie chciałam przesadzić z nadmiarem ozdób. Założyłam je tylko na oknach na parterze, głównie dla ozdoby, ale oczywiście wykorzystuję je do ochrony pomieszczeń przed nadmiarem słońca i przed stratami ciepła podczas silnych mrozów.

Przy oknie tarasowym zamontowano okiennice łamane, otwierane w salonie przy pomocy korby.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Okiennice drewniane - rady i przestrogi:

  • Ani razu nie żałowałam wydania na okiennice kilkunastu tysięcy złotych. Jestem bardzo zadowolona również z materiałów, z których je wykonano. Drewno mahoniowe o grubości 150 mm, wykończone matowym lakierem, przez 16 lat użytkowania nie wymagało konserwacji, jedynie umycia z kurzu i pyłków drzew. Nie wyblakło, nie odbarwiło się, nie popękało. Lakier nie skruszał, pięknie uwydatnia słoje i naturalny kolor drewna. Stalowe okucia działają bez zarzutu. Blokady przeciwwiatrowe, zintegrowane z zawiasami, prawidłowo przytrzymują skrzydła - dobre jest to, że na ścianach nie ma żadnych haków, uchwytów.

    Dotąd musiałam naoliwić zaledwie jeden zawias, bo skrzydło trochę hałasowało przy silnym wietrze. Skrzydła pełne bez prześwitów świetnie izolują wnętrza od skrajnej temperatury podczas upałów i silnych mrozów, chronią okna przed zacinającymi opadami i wiatrem. Wadą jest duże zaciemnienie pomieszczeń, ale światło dzienne można wpuścić, lekko rozchylając skrzydła.

  • Operowanie okiennicami jest bardzo łatwe. Przy dwuskrzydłowych wystarczy otworzyć okno i zwolnić blokady przeciwwiatrowe na zawiasach, a następnie zamknąć skrzydła na zamek drążkowy. Dwie łamane osłony przy dużym oknie tarasowym o szerokości 2,5 m obsługuje się od strony salonu, przy pomocy korbki. Okiennice tarasowe wykorzystuję najczęściej, głównie do ochrony strefy dziennej przed słońcem i mrozem. Zamykam je jeszcze, kiedy myję posadzkę z gresu na tarasie.

Koszty montażu okiennic drewnianych:

  • Okiennice wraz z montażem 15 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okucia przytwierdzono do ram okien (na skrzydle widoczne zamykanie drążkowe)

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość Adam
27-05-2021 12:08
mhm... Okiennice o grubości 150 mm = 15 cm?... Na pewno z mahoniu?.. Czy może z meranti w kolorze mahoń?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz