Zewnętrzne markizy na oknach dachowych są proste w montażu i niedrogie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zewnętrzne markizy na oknach dachowych są proste w montażu i niedrogie

Markizy dają to, czego oczekiwałam. Tworzywo, z których zostały wykonane, ogranicza nagrzewanie się szyb od słońca - dla mnie to najważniejsza zaleta - jednocześnie nie zasłania widoków i lekko filtruje jaskrawe światło - mówi Edyta, Czytelniczka Budujemy Dom, która zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r.

Zewnętrzne markizy na oknach dachowych:

  • Z siatki w kolorze grafitowym, z dwudziestoprocentowym prześwitem.
  • Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna.
  • Sterowanie - ręczne.

Montaż: okna dachowe mają fabrycznie przygotowane otwory do osadzenia firmowych osłon zewnętrznych, dlatego bez problemu sama mogłam zamontować na nich markizy. Odkręcałam listwę na górnej ramie okna i w otwory po niej przymocowywałam na wkręty kasetę z osłoną. Następnie na dolnej ramie przytwierdzałam zaczepy. Elementy idealnie pasowały do otworów, na montaż każdej z nich poświęciłam nie więcej jak 20 minut.

"Kiedy mężczyzna otwiera kobiecie drzwi to..."
0:30

Decyzja: w pierwszym roku po postawieniu domu zorientowałam się, że koniecznie muszę założyć jakieś bariery przeciwsłoneczne na wszystkich dziewięciu oknach dachowych. Na poddaszu było niekiedy w lecie za gorąco i za jasno. Sięgnęłam po ofertę producenta okien i wybrałam z niej półprzezroczyste markizy z siatki, bez prowadnic, przeznaczone do ręcznej obsługi. Sprawdziłam model i rozmiar okna i do nich dobrałam rozmiar osłon. Operacja była prosta, szybka, bezproblemowa.

Markizy na oknach dachowych
Markizy z siatki, bez prowadnic, zamontowano na wszystkich oknach dachowych.

Markizy na oknach dachowych - rady i przestrogi:

Markizy dają to, czego oczekiwałam. Tworzywo, z których zostały wykonane, ogranicza nagrzewanie się szyb od słońca - dla mnie to najważniejsza zaleta - jednocześnie nie zasłania widoków i lekko filtruje jaskrawe światło. Kiedy są rozwinięte, na poddaszu jest stale chłodno i dostatecznie jasno. Zwykle zaciągam je w maju, wraz z nastaniem gorętszych dni, a zwijam do kasety z końcem lata. Obsługa jest banalna - po otworzeniu i obróceniu skrzydła okna, wyciągam z kasety markizę i dolny brzeg zahaczam na zaczepach na dolnej ramie.

Osłony mocno trzymają się zaczepów i tylko sporadycznie odpinają się podczas gwałtownych porywów wiatru, np. przed burzą. Bywa, że w wietrzne dni łopocą i lekko uderzają w szyby. Jednak nawet wtedy siatki nie rozrywają się, bo są wytrzymałe i elastyczne. Doskonale wytrzymują również bombardowanie kulek lodu przy gradobiciu.

Mimo chwilowych rozmaitych kataklizmów pogodowych nie odkształciły się - czyli nie rozciągnęły, ani pofalowały czy pomięły. Nadal wyglądają jak nowe i łatwo zwijają się do kasety. Latem nie muszę ich myć i odkurzać - robi to za mnie deszcz i wiatr. Chowam je zawsze przy słonecznej pogodzie, dbam o to, żeby nie zwijać mokrych. Po zimie wychodzą z kasety równie suche, bez glonów i kurzu. Z markiz jestem bardzo zadowolona. Polecam to proste i niedrogie rozwiązanie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Markizy na oknach dachowych - koszty:

  • Markiza zewnętrzna - 250 zł/szt.
  • Montaż własny.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny