Zewnętrzne markizy na oknach dachowych są proste w montażu i niedrogie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zewnętrzne markizy na oknach dachowych są proste w montażu i niedrogie

Markizy dają to, czego oczekiwałam. Tworzywo, z których zostały wykonane, ogranicza nagrzewanie się szyb od słońca - dla mnie to najważniejsza zaleta - jednocześnie nie zasłania widoków i lekko filtruje jaskrawe światło - mówi Edyta, Czytelniczka Budujemy Dom, która zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r.

Zewnętrzne markizy na oknach dachowych:

  • Z siatki w kolorze grafitowym, z dwudziestoprocentowym prześwitem.
  • Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna.
  • Sterowanie - ręczne.

Montaż: okna dachowe mają fabrycznie przygotowane otwory do osadzenia firmowych osłon zewnętrznych, dlatego bez problemu sama mogłam zamontować na nich markizy. Odkręcałam listwę na górnej ramie okna i w otwory po niej przymocowywałam na wkręty kasetę z osłoną. Następnie na dolnej ramie przytwierdzałam zaczepy. Elementy idealnie pasowały do otworów, na montaż każdej z nich poświęciłam nie więcej jak 20 minut.

Decyzja: w pierwszym roku po postawieniu domu zorientowałam się, że koniecznie muszę założyć jakieś bariery przeciwsłoneczne na wszystkich dziewięciu oknach dachowych. Na poddaszu było niekiedy w lecie za gorąco i za jasno. Sięgnęłam po ofertę producenta okien i wybrałam z niej półprzezroczyste markizy z siatki, bez prowadnic, przeznaczone do ręcznej obsługi. Sprawdziłam model i rozmiar okna i do nich dobrałam rozmiar osłon. Operacja była prosta, szybka, bezproblemowa.

Markizy na oknach dachowych
Markizy z siatki, bez prowadnic, zamontowano na wszystkich oknach dachowych.

Markizy na oknach dachowych - rady i przestrogi:

Markizy dają to, czego oczekiwałam. Tworzywo, z których zostały wykonane, ogranicza nagrzewanie się szyb od słońca - dla mnie to najważniejsza zaleta - jednocześnie nie zasłania widoków i lekko filtruje jaskrawe światło. Kiedy są rozwinięte, na poddaszu jest stale chłodno i dostatecznie jasno. Zwykle zaciągam je w maju, wraz z nastaniem gorętszych dni, a zwijam do kasety z końcem lata. Obsługa jest banalna - po otworzeniu i obróceniu skrzydła okna, wyciągam z kasety markizę i dolny brzeg zahaczam na zaczepach na dolnej ramie.

Osłony mocno trzymają się zaczepów i tylko sporadycznie odpinają się podczas gwałtownych porywów wiatru, np. przed burzą. Bywa, że w wietrzne dni łopocą i lekko uderzają w szyby. Jednak nawet wtedy siatki nie rozrywają się, bo są wytrzymałe i elastyczne. Doskonale wytrzymują również bombardowanie kulek lodu przy gradobiciu.

Mimo chwilowych rozmaitych kataklizmów pogodowych nie odkształciły się - czyli nie rozciągnęły, ani pofalowały czy pomięły. Nadal wyglądają jak nowe i łatwo zwijają się do kasety. Latem nie muszę ich myć i odkurzać - robi to za mnie deszcz i wiatr. Chowam je zawsze przy słonecznej pogodzie, dbam o to, żeby nie zwijać mokrych. Po zimie wychodzą z kasety równie suche, bez glonów i kurzu. Z markiz jestem bardzo zadowolona. Polecam to proste i niedrogie rozwiązanie.

Markizy na oknach dachowych - koszty:

  • Markiza zewnętrzna - 250 zł/szt.
  • Montaż własny.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje