Rodzaje osłon okiennych: budowa, zalety i wady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Rodzaje osłon okiennych: budowa, zalety i wady

Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Jak dzielimy osłony przeciwsłoneczne?
 • Jakie są zalety i wady rolet wewnętrznych?
 • Czym charakteryzują się zasłony plisowane?
 • Co powinniśmy wiedzieć o żaluzjach wewnętrznych?
 • Czym charakteryzują się rolety zewnętrzne?
 • Jaka jest budowa żaluzji zewnętrznych?
 • Jak dzielimy markizy i czym się one charakteryzują?
 • Czy warto montować okiennice?

Osłony przeciwsłoneczne dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze. W opinii ekspertów skuteczniejsze są te drugie, które absorbują ciepło już przed szybami, dzięki czemu wnętrza się nie nagrzewają. Inny podział tych produktów związany jest z miejscem montażu - osłon do okien fasadowych nie można zakładać w oknach dachowych (i na odwrót). Przed podjęciem decyzji o wyborze warto więc usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.

Osłony przeciwsłoneczne na dużych przeszkleniach
(fot. Aluprof)
Osłony przeciwsłoneczne na oknach dachowych
 (fot. Fakro)
Osłony przeciwsłoneczne warto założyć szczególnie na dużych przeszkleniach, zwłaszcza na południowej elewacji, a także na poddaszu, czyli tam, gdzie najmocniej operuje słońce.

Jakie są rodzaje osłon wewnętrznych?

 • ROLETY

Zastosowanie tego typu osłon to najprostszy sposób na zabezpieczenie wnętrz przed upałem. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia. Najpopularniejsze rolety zwijane składają się z wałka mocowanego (na wkręty lub za pomocą specjalnych uchwytów, które nie wymagają przewiercania ramy okiennej) w górnej części okna i wysuwanego z nich materiału, który powinien być odporny na płowienie. Może on zwisać swobodnie bądź w prowadnicach, które przytwierdza się do ram okna.

Skuteczność tych osłon zależy od rodzaju zastosowanej tkaniny. Rolety standardowe chronią przed ciepłem słonecznym tylko w ograniczonym zakresie, dlatego lepiej wybrać modele dekoracyjne ze specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne. Jeszcze lepsze są produkty całkowicie zaciemniające, z materiałów nieprzepuszczających światła.

Obok rolet zwijanych w sprzedaży są tzw. modele "dzień i noc". Składają się z dwóch rodzajów pasów: przezroczystych i zacieniających. Przesuwając je względem siebie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia. Z kolei w roletach rzymskich opuszczona tkanina tworzy gładką powierzchnię, a po podniesieniu układa się w poziome równoległe fałdy.

Roleta wewnętrzna na oknie dachowym
Najprostszym i najtańszym sposobem na ochronę wnętrz przed upałem jest zastosowanie rolet wewnętrznych. (fot. Okpol)
 • ZASŁONY PLISOWANE

Dostępne są w dwóch odmianach. Budowa pierwszej bardzo przypomina roletę (niektórzy producenci określają ją nawet tą nazwą) - z umieszczonej w górnej części okna kasety wysuwa się, na zasadzie harmonijki, tkanina, której boki schowane są w prowadnicach zamocowanych po bokach okna.

Można ją zatrzymać w dowolnym miejscu. W drugim wariancie nie ma górnej kasety, a materiał rozwija się harmonijkowo zarówno do dołu, jak i do góry. W ten sposób można zasłonić, w zależności od potrzeb, dowolną część okna.

Zasłony plisowane nie powstrzymują w 100% promieni słonecznych, ale dzięki nim światło dzienne jest bardziej rozproszone. Stanowią też niewątpliwą ozdobę okna.

Osłona plisowana na oknach dachowych
Osłoną plisowaną można zasłonić dowolną część okna. (fot. Fakro)
 • ŻALUZJE

Składają się z belki przytwierdzanej do górnej ramy okna, do której przymocowane są - za pomocą linek lub żyłki - poziome lamele z aluminium bądź drewna. Podobnie jak rolety i zasłony plisowane, stosowane są zarówno w oknach fasadowych, jak i dachowych. W przypadku tych drugich niezbędne są boczne prowadnice, dzięki którym lamele przylegają do przeszklenia.

Największą zaletą żaluzji jest możliwość kontrolowania kierunku wpadania i natężenia światła - w razie potrzeby powstrzymują je bardzo skutecznie. Najpopularniejsze są lamele w kolorze białym, ale bez problemu kupimy też inne, najbardziej pasujące do naszego wnętrza. Do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienki czy kuchnia, lepiej wybrać modele aluminiowe, które lepiej znoszą takie warunki. Trzeba pamiętać, że żaluzje drewniane, w których lamele są znacznie grubsze, po podciągnięciu zajmują nawet ok. 20% wysokości okna, co zmniejsza dopływ światła do pomieszczenia. Wadą żaluzji jest to, że są kłopotliwe w czyszczeniu.

Jakie są typy osłon zewnętrznych?

 • ROLETY

Nie tylko umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrz, ale także chronią przed hałasem i stanowią zabezpieczenie przed włamaniem (szczególnie gdy połączymy je z systemem alarmowym). Zimą dodatkowo zapobiegają ucieczkom ciepła z domu. Z wewnętrznymi odpowiednikami łączy je tylko nazwa i zasada działania, natomiast konstrukcja jest zupełnie inna.

Budulcem jest aluminium lub stal, rzadziej PVC i drewno. Trzy zasadnicze elementy konstrukcyjne to kaseta (kwadratowa, prostokątna, półokrągła itp.) z umieszczoną wewnątrz rurą nawojową, na którą nawinięty jest ruchomy pancerz. Jest on wykonany zazwyczaj z zamkniętych poziomych profili, które mogą być wypełnione izolacją, np. pianką poliuretanową. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach, które są przytwierdzane do ościeża lub do ramy okna.

Ze względu na sposób montażu rolety do okien fasadowych dzieli się na elewacyjne, naokienne, nakładane, podtynkowe i nadprożowe. Dwa pierwsze typy zakłada się w dowolnym momencie, modele nakładane - podczas montażu okien, a rolety podtynkowe i nadprożowe - na etapie stanu surowego, ponieważ kaseta jest ukryta w ścianie. Modele do okien dachowych nie różnią się sposobem montażu. Kasetę mocuje się do górnej części okna, a pancerz porusza się po bocznych prowadnicach. Rolety można stosować na oknach obrotowych i uchylno-obrotowych.

Budowa standardowej rolety - schemat
Budowa standardowej rolety
Roleta zewnętrzna na oknie fasadowym
Rolety zewnętrzne chronią dom nie tylko przed przegrzewaniem, ale także hałasem i włamywaczami. Zimą dodatkowo zapobiegają ucieczkom ciepła z budynku. (fot. Krispol)
 • ŻALUZJE

Ich budowa i zasada działania są podobne jak w przypadku żaluzji wewnętrznych. Poziome lamele, wykonane najczęściej z aluminium pokrytego lakierem, zawieszone są na linkach ze stali nierdzewnej lub poruszają się w bocznych prowadnicach. Kątem ich nachylenia steruje się za pomocą mechanizmu umieszczonego w skrzynce, która najczęściej ukryta jest w ścianie. Żaluzje zewnętrzne nie tylko chronią przed słońcem, ale także wspomagają pracę klimatyzacji, co pozwala obniżyć koszty energii elektrycznej. W pewnym stopniu tłumią również hałas dobiegający z zewnątrz.

Żaluzja fasadowa
Żaluzje fasadowe pozwalają obniżyć temperaturę w domu aż o ok. 10°C. (fot. Anwis)
 • MARKIZY

Ta grupa jest najbardziej zróżnicowana spośród odsłon okiennych. Wyróżnia się następujące typy markiz:

 • tarasowe i balkonowe - chronią przed słońcem i deszczem tarasy oraz balkony, a jednocześnie zabezpieczają przed przegrzewaniem przylegające do nich pomieszczenia. Najpopularniejszy typ - markiza tarasowa - składa się z rury nawojowej (element ten może być odsłonięty lub ukryty w pełnej kasecie albo półkasecie) i wysięgnika, na których rozpięta jest tkanina. Poliestrowe bądź akrylowe poszycie może być zaimpregnowane lub pokryte folią, dzięki czemu materiał zatrzymuje słońce i wodę, jest także odporny na płowienie.

  Markizę tarasową montuje się do krokwi dachowych, do spodu balkonu bądź bezpośrednio do ściany. W przypadku przegród dwuwarstwowych trzeba użyć specjalnych kotew chemicznych. Zwykłe kołki, ze względu na grubą warstwę ocieplenia, nie gwarantowałyby bowiem solidnego zakotwienia konstrukcji w warstwie nośnej muru. Mogłoby to skutkować oderwaniem się markizy, która w czasie silnych podmuchów wiatru zachowuje się podobnie do żagla;

 • fasadowe - chronią przed przegrzewaniem tylko wnętrza domu. Wykonane są zazwyczaj z siatki lub włókna szklanego, materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Montuje się je do okien - podobnie jak rolety. Zasłaniają całe przeszklenie, ale w przeciwieństwie do rolet, nie ograniczają całkowicie napływu światła dziennego do pomieszczeń;

 • markizolety - są odmianą markiz fasadowych. Składają się z dwóch części. Dolną, dzięki ruchomemu wysięgnikowi, można odchylić, tworząc daszek nad częścią okna;

 • do okien dachowych - również wykonane są z wytrzymałej siatki PVC lub włókna szklanego, odpornych na działanie czynników atmosferycznych, w tym nawet bardzo silnego wiatru. Tkanina zrolowana jest w kasecie zamontowanej nad oknem. Materiał zatrzymuje ok. 70% ciepła, a jednocześnie tłumi odgłosy padającego deszczu. Tego typu osłona uznawana jest za optymalną w przypadku okien dachowych na poddaszach.
Schemat konstrukcji markizy
Schemat konstrukcji markizy
Markiza tarasowa
Wybierając markizę tarasową należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zastosowanej tkaniny. Materiał powinien nie tylko zatrzymywać słońce i wodę, ale także być odporny na płowienie. (fot. Markilux)
Markiza fasadowa i markizoleta
W przeciwieństwie do markiz tarasowych, modele fasadowe i markizolety chronią przed przegrzewaniem tylko wnętrza domu. (fot. Fakro)
Markiza zamontowana na oknach dachowych
Optymalną osłoną do okien dachowych są markizy. Ograniczają przegrzewanie się poddasza i tłumią odgłosy spadającego deszczu, ale jednocześnie nie zasłaniają całkowicie widoku przez okno. (fot. Velux)

ZOBACZ ZALETY MARKIZ FASADOWYCH

ZOBACZ, JAK ZAMONTOWAĆ MARKIZĘ

 • OKIENNICE

Kiedyś stosowane powszechnie, obecnie nie cieszą się taką popularnością. A mają sporo zalet. Po zamknięciu chronią wnętrza przed nadmiarem światła, ciepłem i wiatrem. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku. Modele wyposażone w blokady przeciwwłamaniowe (dwuczęściowy skobel, zamknięcie drążkowe itp.) chronią też przed złodziejami.

Skrzydła okiennic wykonuje się przeważnie z drewna. Krajowe jest tańsze od egzotycznego, ale mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Drewno wymaga regularnej konserwacji, dlatego można rozważyć montaż okiennic z aluminium bądź tworzywa sztucznego.

Okiennice mocuje się na zawiasach umieszczonych na ścianie, ramie okna bądź na specjalnej opasce okalającej okno. Ważnym elementem są blokady przeciwwiatrowe, które przytrzymują skrzydła w pozycji otwartej.

Okiennice
Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne stanowią istotną część elewacji, dlatego powinny być dopasowane kolorystycznie do dachu i stolarki. (fot. www.okiennice.pl)

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny