Kuna domowa - w jaki sposób można pozbyć się kuny domowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kuna domowa - w jaki sposób można pozbyć się kuny domowej?

Kuna domowa, w niektórych kręgach nazywana również kamionką jest niewielkich rozmiarów ssakiem, który z upodobaniem znajduje sobie miejsce do bytowania w pobliżu ludzkich zabudowań. Głównie poluje na myszy i szczury, często jednak przebywając w pobliżu ludzkich siedzib, może wyrządzić naprawdę wielkie szkody. Po czym poznać, że mamy do czynienia z kuną domową? Czy istnieją sposoby na skuteczne pozbycie się tego ssaka?

aktualizacja: 2021-07-26 13:23:50

Po czym poznać, że mamy do czynienia z kuną domową?

Kuna domowa (kamionka) jest ssakiem zaliczanym do rodziny łasicowatych. Jest to jedyny gatunek z całej rodziny, który osiedla się bardzo blisko ludzkich siedzib. Kuna domowa wygląda niemal identycznie jak kuna leśna, choć pomiędzy zwierzętami są pewnie niewielkie różnice.

Charakterystyczną cechą kuny domowej jest stosunkowo długi tułów, krótkie nogi oraz puszysty i dość długi ogon. Nie licząc puszystego ogona, kuny osiągają długość około 40-50 cm, ich masa ciała waha się od 1 kg do 2,5 kg. Kolor sierści zwierzęcia jest szarobrązowy, natomiast na szyi widnieje biała plama, która rozwidla się i sięga aż do przednich łap. Ponadto ma jasny nos i zaokrąglone uszy. W przeciwieństwie do kuny leśnej kamionka ma bardziej masywną głowę, a jej opuszki palców są nieowłosione.

Kuna domowa to zwierzę równie często spotykane na wsiach, jak i w miastach. Ssak jest najbardziej aktywny w nocy, w ciągu dnia szukając sobie dogodnej kryjówki na odpoczynek. Najczęściej są to stodoły, piwnice, sterty drewna, strych bądź nory opuszczone wcześniej przez inne zwierzęta (kuny nigdy nie budują swoich). Kuna domowa jest zwinnym zwierzęciem, które nie ma problemów ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach. Pomimo tego porusza się głównie po ziemi.

Kuna domowa na poddaszu - czy można ją skutecznie odstraszyć?

Obecność kuny domowej może być dość uciążliwa. Nie tylko hałasuje, gdyż w nocy biega, przeciska się przez szczeliny czy ''kłóci" z innymi członkami swojej rodziny, ale również zostawia po sobie bardzo duży bałagan. Kuna domowej bardzo często doprowadza także do niszczenia izolacji cieplnej, w której wgryza kanały i powoduje mostki termiczne. Często ofiarami bytowania kuny stają się również kable i folie dachowe.

Kuna jest dość inteligentnym zwierzęciem, przez co jej przestraszenie i przepłoszenie może być nieco utrudnione. Kuna nie boi się zbyt wielu zwierząt. Za jej naturalnych wrogów uznaje się przede wszystkim borsuki, wilki, lisy i czasami psy. Kuny domowe to ssaki, które bytując na strychu domu, są w stanie wyrządzić mnóstwo szkód, przez co w wyniku ich długotrwałej obecności konieczne będzie przeprowadzenie remontu.

Skuteczne sposoby na przepłoszenie kuny

To, że przepłoszenie kuny domowej jest często trudne do wykonania, nie oznacza wcale, że jest to zadanie niemożliwe do zrealizowania. Istnieje bowiem kilka sposobów, które jeżeli zostaną odpowiednio zastosowane, są w stanie skutecznie, ale co najważniejsze bezpiecznie (zarówno dla domowników jak i zwierzęcia) przepłoszyć kunę.

Jednym ze sposobów na pozbycie się kuny domowej jest zastosowanie żywołapki. Warto jednak mieć świadomość tego, że jest to sposób skuteczny tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zastosowany. W pułapce musi się znaleźć wabiący kunę przysmak (tu dobrze sprawdzają się jajka czy chleb z miodem). Pułapka powinna stać w miejscu bytowania szkodnika przynajmniej przez kilka dni. Aby kuna do niej weszła, musi się z nią oswoić. Dopiero w momencie, w którym będzie widać, że pokarm z jej wnętrza znika, wówczas można przystąpić do odblokowania pułapki.

Kolejny sposób na kuny polega na zastosowaniu specjalnie skonstruowanych odstraszaczy. Najczęściej są to urządzenia, które emitują odstraszające kunę dźwięki (odzwierciedlające głos naturalnego wroga kuny). Taka forma odstraszania nie będzie jednak skuteczna na dłuższy czas, gdyż ze względu na powtarzalność dźwięków kuna szybko może się zorientować, że nie są one zbyt naturalne. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować całkowicie ze stosowania gotowych odstraszaczy na kuny.

Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji, która swoim wyglądem przypomina nieco elektryczny pastuch. Instalacja przeznaczona jest do montażu wzdłuż okapów dachu, najlepszym miejscem są dla niej okolice rynien. Choć prąd płynący w nich jest stosunkowo niewielki, to jednak kuna po jednym spotkaniu z taką pułapką potrafi zrezygnować z próby przedostania się przez nią do wnętrza budynku. Takie pułapki będą najbardziej efektywne w zastosowaniu w przypadkach, w których kuna pojawia się w domu człowieka tylko sporadycznie.

Warto jednak pamiętać o tym, że niezależnie od zastosowanej formy odstraszania kuny, wszystkie dziury i otwory, którymi kuna może przedostać się do domu, powinny zostać dokładnie uszczelnione.

Kuny nie lubią bardzo często zwierząt większych od siebie. W związku z tym skutecznym sposobem na jej pozbycie się może być zaznaczenie obecności takiego zwierzęcia w aktualnym miejscu zamieszkiwania kuny. Można to zrobić np. poprzez rozłożenie w takim miejscu sierści psa, wilka czy niedźwiedzia (choć zdobycie sierści w dwóch ostatnich przypadkach może być dość trudne).

Kuna nie jest groźna dla człowieka, choć ona sama się boi ludzi. Zamiast sierści można więc rozmieścić w miejscu jej grasowania stare i niepotrzebne ubrania, mocno przesiąknięte ludzkim zapachem.

Co zrobić z kuną, gdy ją złapiesz?

Choć obecność kuny nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla człowieka warto pamiętać o tym, że te ssaki w czasie dłuższego bytowania w ludzkich siedzibach potrafią wyrządzić naprawdę bardzo wiele szkód. Dodatkowo jest to dość hałaśliwe zwierze, co szczególnie uciążliwe może być gdy zadomowi się na strychu.

Kuna jest zwierzęciem płochliwym i ostrożnym, a przy tym chronionym, więc pozbycie się jej nie będzie takie proste. Kuny można pozbyć się samodzielnie bądź skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy. Należy jednak pamiętać o tym, że ze względu na fakt, iż kuna domowa pozostaje pod ochroną, niezależnie od sposobu usunięcia zwierzęcia z jej miejsca bytowania nie może stać mu się jakakolwiek krzywda. Z tego też względu w wielu przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która złapie kunę w sposób humanitarny i bezpieczny dla niej, po czym wypuści ją z powrotem do lasu, z dala od ludzkich siedzib.

Kuna domowa, ze względu na to, że pozostaje pod ochroną nie może zostać wytępiona. Każdy, kto chce się jej pozbyć musi stosować humanitarne pułapki, które nie skrzywdzą zwierzęcia. Warto przy tym zastanowić się, czy rzeczywiście pozbycie się tego ssaka jest naprawdę konieczne.

Kuna nie roznosi żadnych chorób, nie jest też w żaden sposób groźna dla człowieka. Jest wręcz przeciwnie, bowiem zwierzę bardzo boi się ludzi. Jednak jest to zwierze które straszliwie hałasuje. Co prawda może też doprowadzić do uszkodzenia elewacji, jednak wbrew pozorom nie zdarza się to aż tak często.

Redakcja BD
fot. otwierająca: pl.depositphotos.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość MarcinZ

30 Lip 2021, 08:52

Miałem ten sam problem i bardzo pomogły mi woreczki zapachowe Kunagone. Rozwiesiłem 3 na poddaszu i już żadnej nie widziałem. Trzeba działać jak najszybciej.

time image

Gość Cezaryk

26 Lip 2021, 07:07

Stylistyczna katastrofa. Brak konsekwencji w prowadzeniu tematu. Merytorycznie - pozostawiam bez komentarza. Jak tak można?

time image

Gość zbolały

22 Lip 2021, 08:20

Błagam, pliis, redaktorzy czytajcie swoje artykuły przed publikacją! Nauczycielka j. polskiego, gdyby przeczytała powyższy artykuł, złapałaby się za głowę i zdesperowana zmieniłaby zawód. Powtórki, zaprzeczenia, ogólnie styl... styl... styl...! Słabo niestety redakcjo.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje