Okno dachowe do płaskiego dachu - tylko z elektrycznym sterowaniem!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okno dachowe do płaskiego dachu - tylko z elektrycznym sterowaniem!

Kupiliśmy segment w zabudowie szeregowej z płaskim dachem. Ręczna obsługa okna dachowego była nierealna, dlatego postanowiliśmy wyposażyć je w elektryczne otwieranie - mówią Monika i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy okno dachowe użytkują od 2017 r.

Dach: płaski, pokryty papą.

Okno dachowe:

  • Na dach płaski, rozwierane, 90 × 100 cm;
  • Ramy z drewna sosnowego wykończonego lakierem bezbarwnym, 2 szyby i argon.
  • Sterowane początkowo manualnie, po roku dodano przewodowe elektryczne, obsługa przy pomocy pilota.

Montaż: Sterowanie założył elektryk - od gniazda na klatce schodowej do okna w dachu doprowadził przewód, na bocznej ramie dodał siłownik łańcuchowy, na ścianie - pokrowiec na pilot.

Decyzja: Monika - Kupiliśmy segment w zabudowie szeregowej i na płaskim dachu, nad klatką schodową, zastaliśmy prostokątne okno. Imituje świetlik, ponieważ w stropodachu uformowano głębokie glify, przypominające tunel. Autor projektu potraktował przeszklenie tylko jako oświetlenie z góry schodów, nie zapewnił dostępu do rozwieranego skrzydła ani z górnego holu, ani ze schodów.

Brakowało nam możliwości wietrzenia przez nie obu kondygnacji, szczególnie podczas gotowania intensywnie pachnących potraw, a w okresie upałów - wypuszczenia na zewnątrz gorąca zgromadzonego na piętrze. Okno dachowe, ulokowane wysoko i centralnie, świetnie się do tego celu nadaje! Skoro ręczna obsługa była nierealna, postanowiliśmy wyposażyć je w elektryczne otwieranie obsługiwane za pośrednictwem pilota.

Okno dachowe w płaskim dachu
W płaskim dachu zamontowano okno, głębokie glify imitują świetlik
Rozwierane okno właściciele wyposażyli w siłownik i pilot, który przechowują na ścianie.

Okna dachowe do płaskiego dachu - rady i przestrogi:

Piotr: W Internecie, na stronie polskiego producenta, znalazłem odpowiedni mechanizm. Do obsługi dokupiłem pilot w zestawie z uchwytem do montażu na ścianie. Kiedy dostarczył je kurier, poprosiłem elektryka o montaż. Zrobił to w jeden dzień, ale żeby mógł dosięgnąć okna, na schodach ustawiliśmy kombinację drabin. W kolejnym dniu szpachlowałem bruzdy z przewodami i malowałem ściany.

Gorąco polecam dodanie elektrycznego otwierania niedostępnych przeszkleń. Jest z tym mało zachodu, kosztuje niedrogo, a funkcjonalność raptownie wzrasta. Teraz w każdym momencie możemy zdalnie unieść skrzydło z jednej strony, przewietrzyć dom. Do obsługi zamówiłem pilot, i aby go nie zawieruszyć, ulokowałem w górnym holu na ścianie, w pokrowcu. Na wypadek awarii pilota, elektryk przygotował przewód w ścianie, ale jeszcze nie założyłem łącznika klawiszowego.

Nie zamówiłem czujnika deszczu, bo ze względu na alarm, przed wyjściem z domu i tak musimy dopilnować zamknięcia okien. Poza tym przeszklenie w dachu zostało tak oprawiane, że nawet przy pozycji uchylonej deszcz nie dostaje się do wnętrza. Dotąd nie mieliśmy kłopotu z zaciemnieniem szyb przez śnieg, jest go jak na lekarstwo!

Okna dachowe do płaskiego dachu - koszty:

  • elektryczne sterowanie, pilot, praca elektryka 1000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje