Okno dachowe w sypialni nie jest wygodne w użytkowaniu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okno dachowe w sypialni nie jest wygodne w użytkowaniu

Okno dachowe w sypialni znajduje się na wysokości 1,60 m. W wyniku tego widzę tylko dachy domów, a żona niebo. Ponadto jedynie ja mogę je umyć, stojąc na łóżku - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom, który okna dachowe użytkuje od 2013 r.

Dach: nachylenie 43°, z pofałdowaną dachówką betonową.

Okna dachowe:

  • Jedno obrotowo-uchylne, 114 × 140 cm, ramy z klejonego drewna sosnowego, 3 szyby, lokalizacja w sypialni małżeńskiej, na południowo-wschodniej połaci dachu.
  • Jedno obrotowe, 90 × 140 cm, ramy z PVC, 2 szyby i argon, w łazience rodzinnej na północno-zachodniej połaci dachu.
  • Wyłaz dwuszybowy.

Montaż: Dekarze wykorzystali kołnierze do pokrycia z falistej dachówki. Rozstaw krokwi, co 90 cm, jest mniejszy od ościeżnicy okna w sypialni, dlatego podcięli jedną z nich i wykonali tzw. wymian. Prawidłowo oprawili przeszklenia i ustawili okucia.

Okno dachowe - widok z zewnątrz
Podczas montażu okien, dekarze użyli kołnierzy i akcesoriów do falistej dachówki

Decyzja: Zbudowałem dom energooszczędny. Niezbędne więc były ciepłe okna pionowe i dachowe. Liczbę tych ostatnich celowo ograniczyłem do dwóch, chcąc chronić poddasze przed nadmiernym przegrzewaniem pokojów w lecie. Wybrałem wyroby niemieckiego producenta, bo mają przystępne ceny i doskonałe parametry.

Do łazienki przeznaczyłem dwuszybowy model obrotowy o standardowych wymiarach, z ramami z PVC. Do sypialni - trzyszybowy obrotowo-uchylny o największych wymiarach, jakie znalazłem w ofercie. Zależało mi, żeby sypialnia była jasna. Najbardziej liczyła się izolacyjność termiczna, więc kupiłem okna, które cechuje niski współczynnik Uw. Duże w sypialni ma Uw = 0,80 W/(m²·K), ciepłe ramy, 3 uszczelki z kauczuku syntetycznego, świetne okucia obwiedniowe i 6 punktów ryglowania (sprawiają, że skrzydła dobrze przylegają do ościeżnicy).

Okna dachowe - rady i przestrogi:

  • Okno z 3 szybami okazało się ciężkie, wnosiło je na poddasze 4 mężczyzn! Dekarze osadzili oba najniżej jak się dało, lecz z powodu wysokiej ścianki kolankowej oraz grubych krokwi i ocieplenia (warstwa 35 cm) znajdują się na wysokości 1,60 m. W wyniku tego widzę tylko dachy domów, a żona niebo - w łazience to nie przeszkadza, ale w sypialni przydałaby się panorama zielonej okolicy z poziomu podłogi.

    Ponadto jedynie ja mogę je umyć, stojąc na łóżku. Myję je często, bo przy nachyleniu 43°, odznacza się na zewnętrznej hartowanej szybie każdy pyłek - powłoka samoczyszcząca niewiele daje, za to szkło jest odporne na gradobicie. Trzyszybowy model miał wygłuszać w sypialni dźwięk deszczu, gradu, wiatru - niestety, wciąż trochę je słychać. Przez zalegający na taflach śnieg przenika światło.

    Po 7 latach użytkowania uszczelki nadal są elastyczne. Nowoczesnych okuć nie trzeba regulować, stabilnie trzymają skrzydło w pozycji klapy i obrotowej. Polecam szczególnie opcję klapy! Uruchomienie funkcji następuje po użyciu jednej klamki na dolnej ramie.
Okno dachowe z klamką na wysokości 1,60 m
Klamką na wysokości 1,60 m uruchamia się funkcję klapy i obrotową (do mycia).
Okno dachowe z PVC w łazience
W łazience rodzinnej okno ma ramy z PVC i pakiet 2 szyb z argonem.
  • Do tych okien rolety są zbędne, ponieważ pomieszczenia się nie nagrzewają od słońca, różnica temperatury między parterem i poddaszem wynosi 1°C. To zasługa bardzo grubego ocieplenia połaci dachu wełną mineralną.

Okna dachowe - koszty:

  • model obrotowo-uchylny 3800 zł, montaż w cenie usługi dekarskiej.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje