Dach pokryty gontem bitumicznym uszkodzony przez wichurę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dach pokryty gontem bitumicznym uszkodzony przez wichurę

Mieszkam na otwartym terenie i po sześciu latach od ułożenia gontu bitumicznego, wichura poderwała kilka pasów na północnej połaci. Dokupiłam nowe, żałując, że nie zrobiłam wcześniej zapasu, bo trochę różnią się kolorystycznie. Tuż po naprawie, wichura znowu je uszkodziła w tym samym miejscu i na strychu pojawił się drobny zaciek... - mówi Giesia, Członkini Klubu Budujących Dom, która dach układała w 2000 r.

Parametry domu: parterowy, z drewnianą konstrukcją szkieletową, pow. 132,7 m2, w tym oranżeria 40 m2 oraz wolno stojący garaż 60 m2. Położony w pełnym słońcu, od strony południowo-zachodniej lasek olchowy.

Dach:

 • Nad częścią mieszkalną – kopertowy, pow. 280 m2, kąt nachylenia 44°, okap o głębokości 90 cm. 
 • Dach oranżerii jednospadowy o pow. 40 m2; nad garażem – kopertowy, o pow. 120 m2. 
 • Pokrycie – nad domem i garażem gont bitumiczny; nad oranżerią dwie warstwy komorowych płyt z poliwęglanu. 
 • Obróbki blacharskie – z blachy stalowej w kolorze brązowym. 
 • Podkład – folie dachowe, pełne odeskowanie i papa. 
 • Wykończenie – podbitka z PVC w kolorze brązowym, rynny i rury spustowe ze stali, w kolorze brązowym, średnica 10 cm.
Obróbki blacharskie przy kominach, wykonane z płaskiej blachy, od początku są szczelne
Obróbki blacharskie przy kominach, wykonane z płaskiej blachy, od początku są szczelne

Decyzja: dom stawiałam na dawnym bagnistym terenie, dlatego wszystkie jego elementy składowe musiały być lekkie. Na płytowym fundamencie wzniosłam drewniane ściany szkieletowe, a dach, z konstrukcją dźwigarów kratowych, pokryłam gontem bitumicznym. Wybrałam gont, nie blachodachówkę, którą również wskazywała architekt domu, ponieważ jest tańszy.

W składzie dekarskim kupiłam gont w kolorze zielonym, bo mieszkam na wsi i chciałam możliwie najlepiej wtopić go w szatę ogrodu. Ma on posypkę mineralną, więc pokrycie wygląda naturalnie. Do jego ułożenia, po roku od przygotowania podkładu z papą, zatrudniłam doświadczonych dekarzy od znanego polskiego producenta pokryć dachowych.

Na dachu oranżerii zastosowałam komorowe płyty z poliwęglanu, bo są lżejsze i tańsze niż szkło. Nie chciałam też ryzykować zbicia szklanego dachu.

Dach pokryty gontem bitumicznym - rady i przestrogi:

 • Mieszkam na otwartym terenie i po sześciu latach od ułożenia gontu bitumicznego, wichura poderwała kilka pasów na północnej połaci. Dokupiłam nowe, żałując, że nie zrobiłam wcześniej zapasu, bo trochę różnią się kolorystycznie. Tuż po naprawie, wichura znowu je uszkodziła w tym samym miejscu i na strychu pojawił się drobny zaciek. Na szczęście, reszta dachu jest idealnie szczelna.

  Zaletą gontu jest łatwość uzupełniania ubytków. Wadą – płowienie (moje pokrycie wyblakło o kilka odcieni) oraz obsypywanie się posypki mineralnej (u mnie trwało to przez kilka pierwszych lat). Ogólnie jestem zadowolona z pokrycia dachu gontem, ponieważ wygląda estetycznie. Naprawy wymaga tylko mały fragment pokrycia. Nie uległo uszkodzeniu, kiedy kilka lat temu wyremontowałam kominy – poprzednie cegły klinkierowe rozleciały się, więc zastąpiłam je nowymi. Murarze chodzili po goncie w miękkich butach.

 • Na początku nad oranżerią ułożyłam jedną warstwę płyt z poliwęglanu o gr. 1 cm. Przez cienki dach uciekało sporo ciepła, a na łączeniach kilku płyt zaobserwowałam drobne przecieki, choć zostały uszczelnione kołnierzami z aluminium. W ubiegłym roku dołożyłam kolejną warstwę płyt, lecz tym razem całą połać ochroniłam tylko dwoma dużymi płytami, więc łączenie jest jedno. Szczelność dachu i izolacyjność termiczna w oranżerii poprawiła się znacząco.
Uszkodzenia po wichurze i mech na pokryciu na północnej połaci dachu
Uszkodzenia po wichurze i mech na pokryciu na północnej połaci dachu

Dach pokryty gontem bitumicznym - koszty:

 • Gont (materiały) – 6700 zł. 
 • Obróbki blacharskie, ułożenie gontu i orynnowania ok. 6000 zł. 
 • Płyty poliwęglanu 2000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny