Blachodachówka przypominająca blachę na rąbek stojący

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-05 06:43:07
Blachodachówka przypominająca blachę na rąbek stojący

Do nowoczesnej bryły domu, pasuje równie nowoczesny i prosty dach, dlatego na dwuspadowych połaciach chciałem mieć płaską blachę, układaną na rąbek stojący. Żeby uniknąć długotrwałego ręcznego jej formowania na placu budowy, zastąpiłem typową płaską blachę gotowym systemem od znanego producenta, naśladującym to tradycyjne ułożenie - mówi Marcin - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 5 lata temu.

Obróbki blacharskie i orynnowanie przy lukarnie
 Obróbki blacharskie i orynnowanie przy lukarnie

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 180 m2. Położenie w pełnym słońcu.

  • Dach: Nad częścią mieszkalną - dwuspadowy z dwoma lukarnami, pow. 280 m2, kąt nachylenia 44°, okap o dł. 30 cm. Nad garażem - płaski, o pow. 28 m2.
  • Pokrycie - blachodachówka, przypominająca blachę na rąbek stojący, gwarancja 30 lat i dach odwrócony z nawierzchnią z otoczaków.
  • Akcesoria - wyłaz dachowy, 2 ławy kominiarskie i 2 stopnie, płotek śniegowy.
  • Obróbki - z blachy stalowej w kolorze szarym.
  • Podkład - folie dachowe, ołacenie.
  • Wykończenie - podbitka - z PVC w kolorze brązowym.
  • Rynny i rury spustowe - ze stali, w kolorze szarym, średnica 10 cm.

Decyzja: do nowoczesnej bryły domu, pasuje równie nowoczesny i prosty dach, dlatego na dwuspadowych połaciach chciałem mieć płaską blachę, układaną na rąbek stojący. Żeby uniknąć długotrwałego ręcznego jej formowania na placu budowy, zastąpiłem typową płaską blachę gotowym systemem od znanego producenta, naśladującym to tradycyjne ułożenie.

Montaż dachu trwał krócej, dzięki łączeniu blach na zatrzask, a efekt końcowy jest taki sam, jak planowałem. Wybraliśmy z żoną blachę i orynnowanie w kolorze grafitowym, pasujące do szarego tynku. Kolor podbitki natomiast harmonizuje z kolorem ram okiennych.

Na płaskim dachu nad garażem planowałem ustawić na stelażu płaskie kolektory słoneczne, dlatego zastosowałem tam dach odwrócony i nawierzchnię z kamieni. Prace dekarskie zleciłem ekipie z okolicy, żeby była blisko na wypadek napraw.

Na płaskim dachu nad garażem zamontowano kolektory słoneczne i klimatyzator
Na płaskim dachu nad garażem zamontowano kolektory słoneczne i klimatyzator

Rady i przestrogi: Połacie dachu mają dł. do 7 m, więc pasowały do długości blachy. Odetchnąłem z ulgą, że pokrycie nie będzie sztukowane na długość. Blacha na rąbek stojący pasuje do nowoczesnej bryły domu i wygląda na dachu bardzo dobrze. Nie odbarwiła się. Deszcz zmywa zabrudzenia od czarnego dymu i sadzy, opadające z pobliskiego komina sąsiada, który ogrzewa dom węglem.

Blacha nie hałasuje podczas deszczu i wiatru, bo jest fachowo ułożona, a połacie są starannie zaizolowane wełną mineralną o gr. 30 cm.

Kiedy jest nagrzana, słyszymy puknięcia i stękania. Wiedziałem, że blacha będzie "pracować", dlatego ma podłużne otwory na zamocowania. Dźwięki, jakie wydaje, nie są uciążliwe. Lubię od czasu do czasu sam sprawdzić, co dzieje się na dachu, dlatego poleciłem zamontować przy kominach wyłaz dachowy, stopnie i ławy kominiarskie. Kominiarzowi też ułatwiają poruszanie się po dachu.

Obróbka blacharska przy kominie, schodki kominiarskie, wyłaz dachowy Na dachu, nad szklanym daszkiem nad wejściem do budynku, umieszczono płotek śniegowy w kształcie drążka
Obróbka blacharska przy kominie, schodki kominiarskie, wyłaz dachowy Na dachu, nad szklanym daszkiem nad wejściem do budynku, umieszczono płotek śniegowy w kształcie drążka

Żeby śnieg nie spadał na szklany daszek nad głównym wejściem do domu, tuż nad nim, na wschodniej połaci dachu, poleciłem zamontować płotek śniegowy w formie drążka. Dopóki nie zrobiliśmy podbitki, pod okapem gnieździły się ptaki. Układanie dachu z blachy trwało tydzień. Tylko raz wezwałem dekarzy, bo rozszczelniła się obróbka dekarska przy kominie oraz na murze wokół płaskiego odwróconego dachu nad garażem. Sam płaski dach jest szczelny.

Dach odwrócony ma następujące warstwy. Na wylanym stropie dachu, dekarze ukształtowali z betonu 3° spadek i rozłożyli na wylewce włókninę, a na niej membranę o gramaturze 200 g. Potem zrobili próbę wodną, podczas której przekonali się, że jeden ze spawów membrany jest nieszczelny. Zespawali go ponownie i ponowili próbę wodną. Później rozłożyli warstwę folii kubełkowej, 2 warstwy styroduru, folię i warstwę drobnych otoczaków o gr. 5 cm.

Dach nad garażem jest funkcjonalny - ładnie wygląda i mogę swobodnie podejść do kolektorów słonecznych, kiedy np. chcę je zasłonić podczas upałów.

Koszty: Dach nad domem - robocizna 10 600 zł; blacha 16 000 zł, akcesoria 4100 zł. Dach odwrócony - razem 17 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny