Kopertowy dach pokryty dachówką cementową za 70 tys. zł

Kopertowy dach pokryty dachówką cementową za 70 tys. zł

Razem z mężem chcieliśmy przyozdobić prostą parterową bryłę domu ładnym dachem. Ponieważ dach jest najbardziej widocznym elementem, postanowiliśmy zainwestować w solidne trwałe materiały, które będą mieć ponadczasowe wzornictwo. Szukaliśmy dachówki o prostym geometrycznym wzorze - mówi Agnieszka, Członkini Klubu Budujących Dom, która układała dach 4 lata temu.

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia 145 m2. Położenie na otwartym terenie, bez drzewostanu, w słońcu.

Dach:

  • kopertowy z krótką kalenicą; kąt nachylenia 22 stopnie; powierzchnia 200 m2. 
  • Pokrycie - dachówka cementowa z powłoką lakierowaną, kolor grafitowy. 
  • Podkład - deski i folia wstępnego krycia. 
  • Konstrukcja dachu - wiązary kratowe, z drewna sosnowego klejonego i nieklejonego.

Rynny, rury spustowe i obróbki blacharskie dachu: z blachy cynkowo-tytanowej, w najjaśniejszym odcieniu.

Obróbkę blacharską i orynnowanie wykonano z blachy cynkowo-tytanowej
Obróbkę blacharską i orynnowanie wykonano z blachy cynkowo-tytanowej

Decyzja: razem z mężem chcieliśmy przyozdobić prostą parterową bryłę domu ładnym dachem. Ponieważ dach jest najbardziej widocznym elementem, postanowiliśmy zainwestować w solidne trwałe materiały, które będą mieć ponadczasowe wzornictwo. Szukaliśmy dachówki o prostym geometrycznym wzorze. Spodobała nam się dachówka cementowa, płaska. Jej kształt pasował do nowoczesnej bryły domu. Dach ma mały kąt nachylenia, ale udało się nam dobrać do niego dachówkę montowaną bez uszczelek, na zamki. Do grafitowego koloru dachówki dopasowaliśmy obróbki i orynnowanie z blachy cynkowo-tytanowej.

Dachówka ma 30 lat gwarancji, a blacha dożywotnią wytrzymałość, więc prawdopodobnie mamy dach na długie lata. To był ważniejszy parametr wyboru materiałów! Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni i mamy satysfakcję, że dach podoba się również przechodniom. Często proszą nas o dane materiałów, które zastosowaliśmy.

Niski kopertowy dach pokrywa płaska dachówka cementowa o geometrycznym kształcie
Niski kopertowy dach pokrywa płaska dachówka cementowa o geometrycznym kształcie
Wiązary kratowe dachu wykonano z kantówki sosnowej
Wiązary kratowe dachu wykonano z kantówki sosnowej
Nad głównym wejściem do budynku zamontowano rzygacz
Nad głównym wejściem do budynku zamontowano rzygacz
Rury spustowe odprowadzają wodę przez rury perforowane, do studni chłonnych
Rury spustowe odprowadzają wodę przez rury perforowane, do studni chłonnych
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Kopertowy dach pokryty dachówką cementową - rady i przestrogi:

  • Pokrycie dachu powinni układać tylko specjaliści. Zatrudniliśmy prężną ekipę, mają wieloletnie doświadczenie oraz skupiającą fachowców z różnych branż dekarstwa. W ciągu 4 dni zrealizowali zlecenie i dali 3 lata gwarancji na wykonawstwo. Na dachu pracowało 8 pracowników, którzy posługiwali się tylko profesjonalnymi narzędziami. Kilka lat temu, na polskim rynku brakowało niektórych kompatybilnych do dachówki elementów, np. zamykających kalenicę od frontu. Nasi fachowcy wykonali je z blachy cynkowo-tytanowej, ale wykorzystali wszelkie inne niezbędne elementy systemowe. Nie można kombinować i zastępować ich podróbkami. Ponieważ blacha tytanowo-cynkowa, pod warunkiem odpowiedniej wentylacji, ma dożywotnią trwałość, zadbali żeby nie stykała się np. z drewnem. My ze swej strony przygotowaliśmy dźwigarową konstrukcję dachu, nadającą się dla tego rodzaju pokrycia i zadbaliśmy o dobre wentylowanie pokrycia od spodu.
  • Układ dachu powoduje w zimie nagromadzenie się dużych czap śniegu w koszach nad wejściem do domu. Zdarzyło się, że śnieg, spadając z tej "śnieżnej pułapki", wygiął rynny. Na szczęście odkształciły się tylko miejscowo i mąż zdołał je naprawić w ciągu 15 minut. Nie zamierzamy montować płotków przeciwśniegowych na dachu, bo zakłóciłyby jego sterylną, geometryczną formę. Nawet komin celowo ukryliśmy w jego tylnej części. Jeśli śnieg lub lód, długo zalegające na płaskim dachu, będą w przyszłości zbyt dokuczliwe, pomyślimy o założeniu w koszach i rynnach przewodów grzewczych. Wodę z dachu odprowadzamy przez rury perforowane do studni chłonnych. Cieszę się, że nareszcie wybraliśmy materiał do wykończenia okapów dachu o długości 1 m. Wykorzystamy płyty betonowo-drzazgowe i zamontujemy je z odstępami, dla wentylacji.

Koszty wykonania kopertowego dachu pokrytego dachówką cementową:

  • materiały z orynnowaniem 50 000 zł oraz robocizna 20 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz